۶ هزار و ۵۰۰ دستگاه خودروی عمومی اصفهان سال گذشته دوگانه سوز شد

اصفهان- ایرنا - معاون فنی و عملیاتی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه اصفهان از دوگانه سوز شدن رایگان ۶ هزار و ۵۰۰ دستگاه خودروی عمومی این استان در یک سال گذشته خبر داد و گفت: ثبت‌نام برای اجرای این طرح همچنان ادامه دارد.

ساسان تیموری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اجرای طرح دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی بصورت رایگان در استان اصفهان از یک سال گذشته آغاز شد و تاکنون حدود ۱۰ هزار خودروی عمومی شامل تاکسی و وانت‌بار بنزین سوز در آن ثبت‌نام کردند.

وی با بیان اینکه تاکسی های اینترنتی نیز می توانند در این طرح ثبت نام کنند، اظهار داشت: آنها پس از ثبت نام در سامانه و تایید شدن به کارگاه های مربوطه معرفی می شوند.

تیموری با اشاره به اینکه در این طرح بسته به نوع خودرو بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان هزینه دوگانه سوز شدن می شود، اظهار داشت: برای خودروهای عمومی تاکسی و وانت این هزینه رایگان است و برای تاکسی های اینترنتی بین ۲۰ تا ۲۵ درصد هزینه اخذ می شود.

وی با بیان اینکه اصفهان در اجرای طرح دوگانه سوزی کردن خودروهای عمومی بصورت رایگان رتبه دوم کشور را دارد، خاطرنشان کرد: دوگانه سوز کردن خودروهای ثبت نام شده در ۲۶ کارگاه در سطح استان انجام می شود که بیشترین این کارگاه ها در شهر اصفهان با پنج واحد است.

به گفته وی تا کنون بیشترین استقبال از اجرای این طرح از سوی مالکان وانت‌بارها صورت گرفته است زیرا بخشی از تاکسی ها بصورت کارخانه ای دوگانه سوز هستند.

معاون فنی و عملیاتی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه اصفهان، مهمترین مزایای اجرای این طرح را کاهش مصرف بنزین، آلودگی محیط زیست و هزینه سوخت عنوان و اضافه کرد: زیرساخت های لازم در استان برای استفاده از سوخت پاک سی ان جی فراهم و ۱۶۴ جایگاه عرضه این سوخت فعال است.

وی از رسانه ها خواست تا درباره اجرای این طرح و مزایای آن اطلاع رسانی بیشتری به مردم داشته باشند و افزود: متقاضیان ثبت نام در طرح دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی می توانند به سامانه اینترنتی gcr.niopdc.ir مراجعه کنند.

به گزارش ایرنا، طرح رایگان دوگانه‌سوز کردن خودروهای عمومی شامل ون، تاکسی و وانت‌بارها از سال گذشته آغاز شد. در ادامه این طرح قرار است خودروهای مسافربر شخصی با استفاده از یارانه دولتی دوگانه‌سوز شوند و فقط ۲۵ درصد  از هزینه تبدیل خودروها از سوی مالکان پرداخت می‌شود. 

اعتبار مورد نیاز برای این‌کار از محل صرفه‌جویی در مصرف سوخت مایع تامین خواهد شد که علاوه بر کمک به اقتصاد ملی، کاهش آلودگی زیست محیطی و همچنین افزایش فرصت صادرات را فراهم می‌کند. 

در یک سال گذشته عوامل مختلفی مانند اجرای طرح مدیریت سوخت، سهمیه‌بندی و اصلاح قیمت بنزین، محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا و افزایش مصرف سوخت سی ان جی به کاهش مصرف بنزین منجر شد.

مصرف سوخت سی ان جی در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ در استان اصفهان معادل ۶ درصد افزایش یافت و به ۵۶۱ میلیون و ۸۸۴ هزار متر مکعب رسید.

۲۹۸ جایگاه سوخت بنزین خصوصی و ۱۶۴ جایگاه سی‌.ان‌.جی در استان اصفهان وجود دارد که حدود ۳۵ جایگاه عرضه سوخت گاز طبیعی فشرده در کلانشهر اصفهان است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =