"سار صورتی" در شهرستان  کوثر استان اردبیل مشاهده شد

اردبیل - ایرنا - رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان کوثر در استان اردبیل از ورود و مشاهده گونه حمایت شده و مهاجر سار صورتی به این شهرستان خبر داد.

 یوسف رشیدی روز یکشنبه افزود: سار صورتی که گونه حفاظت شده ای است نقش اساسی در مقابله با برخی  آفات مزارع و درختان ایفا می کند.

وی اظهار کرد: سار صورتی  در دروزهای اخیر در منطقه شکار ممنوع دربند مشکول و مناطق آزاد مشاهده شده است.

رشیدی بیان کرد: این پرنده در مناطق جوار کشتزارها و زمین‌های زراعی، صخره‌های مناطق کوهستانی به سر برده و در سوراخ دیوارها و شکاف سنگ‌ها یا لابلای توده‌های چوب به صورت گروهی تولید مثل می‌کند.

او با هشدار به شکارچیان متخلف و تاکید بر اجتناب از شکار این پرنده نادر و حمایت شده اضافه کرد: هرگونه صید و زنده‌گیری حیوانات و پرندگان تحت حفاظت و حمایت و درحال انقراض پیگرد قانونی دارد و با کسانی که اقدام به شکار این گونه پرندگان و حیوانات کنند، طبق قانون و بدون اغماض رفتار خواهد شد.

به گزارش ایرنا، سار صورتی با نام علمی Sturnus Roseus بسیار مشابه سار معمولی است، گرچه پرواز آنها مختصری با هم تفاوت دارد.

این پرنده دارای پر و بال صورتی با سر، گردن، بال‌ها و دم سیاه براق و کاکل مشخص، منقار زرد نارنجی (در زمستان قهوه‌ای ) و پاهایش صورتی است.

منطقه شکار ممنوع دربند مشکول به وسعت ۲۹ هزار هکتار در جنوب شهرستان کوثر واقع شده است و به لحاظ تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری دارای قابلیت بالاست.

شهرستان کوثر به مرکزیت شهر گیوی در ۸۵ کیلومتری جنوب اردبیل واقع است.


 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha