تولید سامانه دومرحله ای تصفیه آب خانگی با غشای سرامیکی نانو

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش بنیان با استفاده از توان متخصصان خود موفق به تولید و تجاری سازی سامانه دو مرحله ای تصفیه آب خانگی با غشای سرامیکی نانو شد.

علی اکبر بابالو عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی سهند تبریز و رییس هیات مدیره یک شرکت دانش بنیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا افزود: این سامانه تصفیه آب دو مرحله ای برای مصارف خانگی تولید شده و قابل کاربرد در شرایطی است که آب دارای شوری یا سختی زیاد نباشد.

وی با بیان اینکه دغدغه ما در تصفیه آب شرب، بارمیکروبی و کدورت است گفت: ما در شرکت خود با تولید این سامانه نانویی این دغدغه را حل کرده ایم. با اتصال فیلترهای نانومتری دستگاه به شیر آب ورودی، آب خروجی کاملا عاری از هرگونه آلودگی میکروبی به دست می آید.

بابالو یادآور شد: در حال حاضر دستگاه های تصفیه آب با قیمت های بالا وجود دارد اما این سامانه دو مرحله ای با مبلغ پایین در اختیار خانواده ها قرار می گیرد.

وی گفت: فیلتر سرامیکی که در ابعاد نانومتری این آلودگی ها و بارمیکروبی را می گیرد، هر چند وقت یکبار می تواند از محفظه خارج و در زیر شیر آب شسته شود  و دوباره مورد استفاده قرار گیرد و سال ها قابل استفاده باشد بدون اینکه بخواهیم فیلتر آن را تعویض کنیم.

این فناور با اشاره به اینکه عمر مفید این فیلتر ۵ سال گارانتی می شود، افزود: متاسفانه ما موادی که پشت فیلترها جمع می شود را در آب شرب مصرفی خود نمی بینیم و فکر می کنیم آب شفافی داریم در صورتی که به این شکل نیست.

وی تاکید کرد: در این سامانه یک فیلتر کربنی و یک غشای سرامیکی تعبیه شده است، فیلتر کربنی برای از بین بردن بو یا طعم آب در مناطق خاص است و فیلتر سرامیکی تمام آلودگی میکروبی ممکن را از آب می گیرد.

وی اظهار داشت: دستگاه های موجود در کشور برای آب تهران که شوری و سختی ندارد از دستگاه دارای فیلتر RO یا اسکزمعکوس استفاده می کنند، در صورتی که اصلا نیازی به این امر نداریم، اگر کسی آب تصفیه شده RO را به مدت طولانی بخورد، عوارض خاصی پیدا می کند. بدن ما یک سری املاح مفید نیاز دارد، زمانی ما RO را استفاده می کنیم که سختی و شوری آب بالا باشد، در شرایطی که سختی آب استاندارد است یعنی در حد ۲۰۰، ۲۵۰ یا زیر ۲۰۰ است، نیاز به این تصفیه ها نیست.

بابالو گفت: در حال حاضر این محصول تجاری سازی شده و در بازار وجود دارد، همچنین محصولات این شرکت به خارج از کشور نیز صادر می شود، در حال حاضر غشای صنعتی این شرکت به کشور چین در حال صادرات است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =