قاضی‌زاده‌هاشمی: ساز و کار نظم‌دهی واکسیناسیون بسیار جدی پیگیری شود

تهران- ایرنا- نایب رییس مجلس گفت: تسریع در امر واکسیناسیون همگانی نیز می‌تواند مکمل برنامه‌های نظام مراقبت و مدیریت صحیح از پیشگیری طغیان در خیزهای احتمالی بیماری باشد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، سید امیر حسین قاضی‌زاده هاشمی در جمع پزشکان، در سخنانی با اشاره به تدابیر لازم جهت مقابله با جهش‌های نوظهور ویروس کرونا، گفت: جهش‌های پایداری وجود دارد که می‌تواند از حیث شدت، کشندکی و سرعت سرایت، الگوی شدیدتر و پیچیده‌تری نسبت به قبل داشته باشد و نظام مراقبت و پیشگیری را به چالش بکشد.  

نایب رییس اول مجلس افزود: حال چگونه می‌توان با پیش‌بینی‌های لازم و تدابیر به‌موقع، به‌سمت مدیریت علمی و تمام عیار رفتارهای جدید ویروس کرونا رفت و قبل از تحمیل آسیب جدی، بحران را به حداقل رساند.

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: نظام دیده‌وری دقیق و رصد سریع تغییرات ژنتیکی ویروس جایگاه ویژه‌ای در مدیریت موفق این بیماری داشته و در نظام دیده‌وری، بیماران مشکوک به موقع شناسایی و تصمیمات لازم اتخاذ می‌شود و با قرنطینه موثر بیماران زنجیره انتقال به موقع کنترل می‌شود.  

وی ادامه داد: اما متاسفانه طبق گزارش‌ها در کشور ما هزاران بیمار مبتلا، نقض قرنطینه کرده و موجب نشر بیماری شدند که از عواقب سوءمدیریت بوده است.  

نایب رییس اول مجلس تاکید کرد: همچنین رصد سریع تغییرات ژنتیکی نقش کلیدی را در کاهش آسیب و کنترل چرخه بیماری ایفا می‌کند و نیاز به بازنگری اساسی دارد.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه تسریع در امر واکسیناسیون همگانی نیز می‌تواند مکمل برنامه‌های نظام مراقبت و مدیریت صحیح از پیشگیری طغیان در خیزهای احتمالی بیماری باشد، گفت: در ضمن جهت ایجاد امنیت خاطر مردم برای واکسینه شدن بایستی ساز و کار نظم‌دهی واکسیناسیون بسیار جدی پیگیری شود.

‌وی تاکید کرد: با پیشگیری از طغیان بیماری از طریق بیماریابی، رهگیری و ایزوله صحیح بیماران در قالب نظام دیده‌وری می‌تواند باعث کاهش بار بستری و به حداقل رساندن مرگ و میر شود، همچنین کاهش ورودی بیمارستان‌ها از فرسودگی مدافعان سلامت و نیز سایر ارگان‌های مرتبط جلوگیری می‌کند. مشکلات سنگین مالی حاصل از بیماری کووید را در بخش درمان به حداقل رسانده و چنین اعتباراتی می‌تواند در مسیر ارتقا شاخص‌های سلامت کشور هزینه شود. همچنین با جلوگیری از همه‌گیری ویروس‌های نوپدید کرونا، می‌توان باعث رونق مجدد اقتصاد در بازار و اصناف کل کشور شد.

نایب رییس اول مجلس تصریح کرد: با هماهنگی‌های دقیق از آسیب‌های جدی به معیشت مردم جلوگیری می‌شود و در نهایت شاهد آرامش و حفظ سلامت در تمام اقشار مردم بوده و مقدمه‌ای برای ایرانی بدون کرونا خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha