۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۵۲
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 84316087
۰ نفر

برچسب‌ها

چهار خبر کوتاه از استان یزد

یزد- ایرنا- مشکل اینترنت کنج‌کوه شهرستان مهریز پیگیری می‌شود، کمک ۹۰ میلیون ریالی معلم یزدی برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمدمالی ،راه اندازی یک شرکت پشتیبان مشاغل خانگی با تولید نان در ابرکوه و تجلیل از جمعی معلمان بسیجی از جمله خبرهای روز یکشنبه استان است.

 فرماندار مهریز گفت: مشکل اینترنت تعدادی از روستاهای کنج‌کوه دهستان تنگچنار بخش مرکزی این شهرستان با همکاری مسوولان در حال پیگیری است

رضا زارع زاده مهریزی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این خصوص موضوع به مدیران حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد اعلام شد و به دنبال فراهم کردن زیرساخت‌های لازم در منطقه هستند.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی برای تعلیم و تربیت و سایر امور در منطقه به خصوص در روستاها به اینترنت نیاز است ادامه داد: با فراهم کردن زیرساخت های لازم در منطقه مشکل برای همیشه رفع می‌شود.

این مسوول اظهارکرد: تاکنون برای حل مشکل اینترنت تمامی روستاها به خصوص در کنج‌کوه که منطقه‌ای کوهستانی است توسط مسوولان امر اقداماتی صورت گرفته است ولی کافی نیست و باید بیشتر همت و  تلاش شود.

زارع زاده مهریزی یادآور شد: با ایجاد امکانات و زیرساخت های لازم با همت مسوولان و پیگیری در شهرستان امیدواریم امسال برای همیشه مشکل رفع و همه بتوانند به راحتی به اینترنت دسترسی آسان داشته باشند.

بخش مرکزی مهریز شامل دهستان‌های میانکوه، ارنان، تنگچنار، بهادران و خورمیزات است و از جمعیت ۵۵ هزار نفری این شهرستان حدود ۳۰ درصد در روستاها زندگی می‌کنند.      

۲۰ روستا در کنج‌کوه دهستان تنگچنار و در ۲۰ کیلومتری شهر مهریز قرار دارد.

همچنین ۲۴ فروردین‌ماه امسال رییس اداره مخابرات مهریز به ایرنا گفته بود: سال ۱۳۹۹ از محل بودجه ملی و استان یزد ۲۱۹ میلیارد ریال صرف توسعه طرح‌های ارتباطات شهری و روستاهای بخش مرکزی این شهرستان شد.

احمد ابویی با اشاره  اینکه راه‌اندازی ۴۰ پروژه مخابراتی به خصوص سامانه بی. تی .اس تلفن همراه و توسعه و تقویت اینترنت خانگی در روستاها اهم این طرح‌هاست افزود: رسیدگی به وضعیت اینترنت با توجه به استفاده مردم و دانش‌آموزان از فضای مجازی برای آموزش و سایر موارد به خصوص در مناطق دور دست شهرستان در اولویت قرار دارد .

ابویی به آخرین وضعیت مخابرات منطقه اشاره کرد و یادآور شد: هم‌اکنون ۲۷ هزار تلفن ثابت شهری و روستایی و ۷۳ هزار تلفن همراه مشترکان در شهرستان فعال است و محدودیتی  برای واگذاری خطوط تلفن نیست.    

مهریز در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد واقع است.   

یزد

یکی از معلمان یزد به مناسب ۱۲ اردیبهشت روز معلم و سالروز شهادت آیت الله مرتضی مطهری ۹۰ میلیون ریال برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد مالی در استان کمک کرد. 

به گزارش ایرنا این فرهنگی خوشنام خواست نامش فاش شود،  در این زمینه به رسانه ها گفت: بسیاری از کسانی به دلایل غیرعمد در زندان بسر می برند، انسان های آبرومندی هستند اما به دلایلی گرفتار شدند. 

وی اظهار کرد: با دیدن برنامه تلویزیونی ماه مهربانی و مصاحبه با مددجویان محکوم مالی تصمیم گرفت تا مبلغی را به آزادی زندانیان جرایم غیرعمدمالی اختصاص دهد.

برنامه ماه مهربانی در راستای جمع آوری کمک های نقدی برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد و بازگرداندن آنها به آغوش گرم خانواده تهیه و تولید شد و هر روز در ماه رمضان از سیمای مرکز یزد پخش می‌شود.

نیکوکارانی که تمایل دارند در این پویش شرکت کنند، می توانند کمک‌های نقدی خود را به حساب‌های نمایندگی ستاد به شماره ۷۷۷۷۷۷۷۷۷۷ بانک ملت ، ۶۶۶۶۶۶ پست بانک ، شماره کارت های مجازی ۶۲۷۷۶۰۷۰۰۰۰۰۳۲۳۱ و یا با شماره گیری کد دستوری #۱۱۳۳*۶۶۵۵* کمک های خود را به حساب ستاد دیه واریز کنند.

سال ۱۳۹۹ با همکاری مردم و خیران ۳۳۵ مددجوی محکوم جرایم غیرعمدمالی با ۱۱۰ میلیارد ریال کمک های مردمی در استان یزد آزاد شدند. 

ابرکوه 

یک واحد شرکت تعاونی پشتیبان مشاغل خانگی با تولید نان و کیک و دیگر محصولات خوراکی صنعتی و سنتی با حضور امام جمعه ، فرماندار و جمعی از مسوولان شهرستان ابرکوه عصر یکشنبه  مورد بهرداری قرار گرفت.

به گفته رییس اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ابرکوه این طرح در راستای رفع موانع برای رونق تولید و تحقق منویات مقام معظم رهبری در اجرای شعار« تولید ، پشتیبانی ها ، مانع زدایی ها» در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری رسید.

ناصر زارع به خبرنگار ایرنا افزود: برای بهره برداری از این واحد تولیدی هشت میلیارد ریال هزینه شدکه ۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال آن از محل تسهیلات مشاغل خانگی کم بهره پرداخت شد.

دبیر کارگروه اشتغال ابرکوه اظهارکرد: با بهره برداری از این واحد زمینه اشتغال ۹ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم از بانوان که زمینه برای فعالیت آنها در این واحد فراهم است، ایجاد شد.

تولید ۱۵تن نان کیک و دیگر محصولات خوراکی در ابرکوه

وی با بیان اینکه انواع نان صنعتی ، سنتی ، کیک و دیگر محصولات خوراکی  در این واحد با مدیریت یکی از خانم ها  تولید می شود، خاطر نشان کرد: در این شرکت تعاونی سالانه ۱۵ تن محصول تولید و به بازار شهرستان عرضه می شود.    

دبیر کارگروه اشتغال ابرکوه اظهار کرد:  این اداره در پنج سال گذشته ۵۰ میلیارد و ۱۰۰میلیون ریال تسهیلات مشاغل خانگی با کمک بانک ها  برای اجرای ۲۰۰ طرح مشاغل خانگی خُرد پرداخت کرد که زمینه اشتغال ۲۵۰ نفر را به صورت خویش فرمایی و پشتیبانی نیز فراهم کرد .

زارع ، موتور محرکه اقتصاد را توجه به رونق کسب و کارهای خرد و مشاغلی خانگی را مهمترین رویکردهای دولت دانست و خاطرنشان کرد : با پرداخت وام به مشاغل خانگی و بخش های مختلف دولتی مانند کمیته امداد و بهزیستی به صورت کارگری و خویش فرمایی مشغول کار هستند.

وی  ادامه داد: همچنین به مناسبت هفته کار و کارگر کلینیک صنعت و معدن و کارآفرینی از سوی بسیج مهندسان صنعت ابرکوه افتتاح شد.

به گفته وی این کلینیک با هدف تحقق شعار سال و شناخت فرصت های بهبود و عارضه یابی واحدهای تولیدی و شناخت فرصت های اشتغال زا و کارآفرین در حوزه صنعت و معدن راه اندازی شد.

هم اکنون  هزار و ۱۸۰ واحد اقتصادی صنعتی، تولیدی ، خدماتی ، معدنی  و کارگاه های ساختمانی با یک تا ۳۰۰ کارگر و در مجموع پنج هزار و ۵۰۰ نفر نیروی انسانی در شهرستان ابرکوه فعال است.

افزون بر ۲ هزار واحد صنفی دیگر به صورت خویش فرما و حدود  ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در رسته های مشاغلی خانگی در عرصه‌های مختلف اقتصادی مشغول فعالیت هستند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

یزد 

 در آیینی با حضور فرمانده سپاه الغدیر یزد و مسوولان تعدادی از معلمان بسیجی فعال مرکز استان روزیکشنبه تجلیل شدند و  این آیین در پاسداشت از مقام معلم با رعایت نکات بهداشتی در فضای باز با اجرای چند برنامه فرهنگی برگزار شد.

به گزارش ایرنا فرمانده سپاه الغدیر یزد با بیان اینکه تکریم مقام معلم یک عمل ارزشی و انقلابی و همواره مورد عنایت و توجه نظام و مسوولان است بر عنایت به تربیت دینی نسل جوان تاکید کرد.

سرتیپ رضا پورشمسی با گرامی داشت یاد و خاطره شهیدان انقلاب به خصوص آیت الله مرتضی مطهری افزود: راه این شهید حرکت در مسیر نظام اسلامی و تلاش بر تربیت دینی استوار است.

وی خاطرنشان کرد: فرهنگیان مومن و فداکار  در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب در عرصه‌های مختلف همواره برای تحقق اهداف نظام  وولایت‌فقیه از هیچ کوششی دریغ نکردند.

این مسوول اظهار کرد: معلمان بسیجی و انقلابی در دوران هشت سال دفاع مقدس در نبرد با دشمنان این نظام و انقلاب در صف مقدم بودند و  شهدای زیادی تقدیم اسلام کردند.

پورشمسی بیان کرد: در دوران سخت شیوع کرونا نیز باز فرهنگیان مومن و فداکار یزد لحظه‌ای دست از تعلیم و تربیت نسل جوان ،  دانش‌آموزان و آینده‌سازان کشور برنداشتد و این ایثارها ادامه دارد .

 در استان یزد افزون بر ۲۷۰ هزار دانش آموز در ۲ هزار و ۱۰۰ باب مدرسه تحصیل می کنند و تعداد فرهنگیان استان ۱۸ هزار نفر اعلام شد. 

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان جهانی بهداشت در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌ گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد ،این ویروس با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطره های تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. 

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدی را در جهان به وجود آورد.

کارشناسان همچنان توصیه می کنند مردم اصول سه گانه « شفا» یعنی  شست و شوی دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی، اجتناب از ترددها و استفاده از ماسک را باید بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند.

در تاریخ ۳۰ بهمن ۹۸ وزارت بهداشت اعلام کرد که نتایج آزمایش اولیه ۲ مورد مشکوک ابتلا به کرونا در قم مثبت گزارش شده  و این موضوع خود مقدمه‌ای شد برای تایید حضور ویروس کرونا در ایران و تدابیری که نیاز بود در سطح ملی و استانی اندیشیده شود.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

استان یزد با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۳۲۰ هزار بسیجی سازماندهی شده دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =