۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۰۹
کد خبرنگار: 848
کد خبر: 84316007
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نوید رونمایی از چهار کتاب در روز شیراز

شیراز- ایرنا- یک عمارت تاریخی در شهر شیراز میزبان مراسم رونمایی از کتاب‌های «پرنده و دیوار» و «اکبر دایی محمد (داش آکل)» اثر مصطفی ندیم استاد دانشگاه و کتاب‌های «گذرگاه تنگ تنهایی» و «مستوران قباب غیرت» از محمدرضا خالصی در روز شیراز خواهد بود.

معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس اعلام کرد: چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت به مناسبت روز شیراز و همچنین هفته معلم در منزل نوادگان فرصت الدوله شیرازی مستقر در عمارت ایران مهر از این چهار کتاب رونمایی می‌شود.
پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس از قول مهدی امیدبخش ادامه داد: کتاب «اکبر دایی محمد (داش آکل)» با تالیف دکتر مصطفی ندیم، استاد تاریخ دانشگاه شیراز  به بررسی جدید تاریخی بر اساس روایات مستند تاریخی و اسناد تاریخی درباره داش آکل پرداخته است. داستان داش آکل هدایت اثری ماندگار و برجسته در داستان کوتاه است، اما این اثر داستانی درام بر اساس ذهنیات هدایت است که البته طرح داستان اقتباسی از یک نمایشنامه فرانسوی قرن نوزدهم است. 
وی افزود: کتاب دکتر ندیم با توجه به تاریخ اجتماعی در مقطعی مهم در دوره قاجار (دوره ناصری) در قالب زندگی اکبر دایی که به نظر مولف ، همان داش آکل است به رشته تحریر در آمده و در این اثر جایگاه لوطیان در وقایع اجتماعی شهری از جمله شهر شیراز و بیان دو جایگاه متفاوت و متضاد لوطیان در شهرها، لوطیان مردم آزار و لوطیان حامیان مردم مورد تحلیل قرار می گیرد.
معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در باره کتاب «اکبر دایی محمد (داش آکل)» ادامه داد: همچنین، بررسی اختلاف بین خاندان های شیرازی و نقش و نفوذ آنها در امور سیاسی، اجتماعی شیراز، نقش مثبت و غالبا منفی والیان فارس، تنگناها و سختی هایی که بر مردم حاکم بوده است و بیش از همه برخاسته و متاثر از اختلافات و نزاع های بین خاندان ها و والی و این خاندان هاست، در این اثر ارائه شده و کتاب دیگر دکتر ندیم که رونمایی خواهد شد، با نام «پرنده و دیوار»، رمانی کوتاه اما تاثیر گذار به سبک درام و رئال است که امید آفرینی در آن اوج می زند. 
امیدبخش اظهار داشت: «گذر گاه تنگ تنهایی» و «مستوران قباب غیرت» نیز از محمد رضا خالصی در این آیین رونمایی می شود که اولین کتاب پیرامون «ابوحیان توحیدی شیرازی» است و خالصی در این گذرگاه تنگ تنهایی از نابغه مسلمان ایرانی می‌گوید که مشتمل بر دو مقاله پژوهشی پیرامون «ابوحیان توحیدی شیرازی» است و کتاب "مستوران قباب غیرت" بیست و دومین اثر مکتوب دکتر محمدرضا خالصی، استاد دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر معاصر است که "مدخلی بر تاریخچه ملامتیه در شیراز طی قرون دوم تا چهارم هجری" است. خالصی در مقدمه این کتاب نوشته است: "بی شک، یکی از جذاب‌ترین و دلکش‌ترین و مهم‌ترین فصولِ تصوف، مربوط به ملامتیان است و یقیناً بی‌توجه به این فصل نمی‌توان به تجربه و تحلیل کاملی از تاریخِ تصوف رسید".
معاون فرهنگی ارشاد اسلامی استان فارس بیان کرد: به مناسبت روز شیراز در بافت تاریخی شیراز عمارت «ایران مهر» که در واقع منزل نوادگان فرصت الدوله شیرازی(شاعر و ادیب دوره قاجار) در آنجا مستقر است و پشت بازار وکیل قرار دارد، بگونه محدود و فقط با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و معاون فرهنگی و صاحبان کتاب های یاد شده، این آیین بر پا خواهد شد. 
۱۵ اردیبهشت به نام روز شیراز نامگذاری شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =