همکاری مردم، شرط اعمال نشدن خاموشی برنامه‌ریزی شده

تهران- ایرنا- سخنگوی صنعت برق گفت: شرط اعمال نشدن خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده، همکاری همه مشترکان و رعایت سقف مصرف استانی است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت نیرو، «مصطفی رجبی مشهدی» افزود: براین اساس از همه مشترکان درخواست می‌کنیم از هم‌اکنون نسبت به کاهش مصرف خود اقدام کنند.

وی ادامه‌داد: هر ساله ۱۶ تا ۱۷ درصد از برق  مورد نیاز در ساعت‌های پیک توسط نیروگاه‌های برق‌آبی تامین می‌شود، اما امسال به دلیل بارش کم نزولات جوی، ۳۴ درصد از مخازن سدهای نیروگاه‌های برق‌آبی را در اختیار نداریم که منجر به کسری حدود چهار هزار مگاواتی تولید برق در ساعت اوج مصرف می‌شود.

رجبی‌مشهدی با بیان اینکه وزارت نیرو همه تلاش خود را برای جبران این میزان کمبود برق به‌کار بسته است، خاطرنشان‌کرد: در همین زمینه برنامه‌ای با ۴۵ محور اصلی برای جلوگیری از بروز خاموشی تدوین شده است که البته وزارت نیرو اجرای این برنامه‌ها را ابتدا از خود شروع و به‌کارگیری کولرهای گازی و وسایل سرمایشی را از ماه جاری در شرکت‌های زیرمجموعه خود ممنوع کرده است.

وی اضافه‌کرد: در صورتی که روند کنونی مصرف برق ادامه یابد، ناچار به استفاده از ذخایر آبی سدها برای تولید برق هستیم  که این موضوع می‌تواند ما را در تابستان به شدت دچار مشکل کند.

سخنگوی صنعت برق درباره مهمترین دلیل افزایش مصرف برق، گفت: بالاترین میزان مصرف به وسایل سرمایشی تعلق دارد که در این میان سهم کولرهای گازی بیشتر از کولرهای آبی است.

رجبی‌مشهدی افزود: افزایش بار سرمایشی به دلیل نبود آمادگی لازم برای تحمل این افزایش، ممکن است شبکه را با مشکل روبه‌رو کند.

وی بر ضرورت مدیریت مصرف وسایل سرمایشی از سوی کاربران تاکید کرد و ادامه‌داد: توصیه می‌شود مشترکان در ساعت‌های اوج مصرف که از ساعت ۱۳ تا ۱۷ است تا حد ممکن از به‌کار بردن وسایل پرمصرف خودداری کرده و کولر گازی خود را روی ۲۵ درجه تنظیم کنند.

سخنگوی صنعت برق گفت: این درحالی است که شرکت‌های دولتی ذکر شده، فقط در صورت تنظیم دما روی ۲۶ درجه، اجازه استفاده از کولرهای گازی را خواهند داشت.

به گزارش ایرنا، پیشتر وزیر نیرو با ارسال نامه‌ای به استانداران سراسر کشور گفت: اعمال روش‌های مدیریت مصرف برق بیش از سه هزار مگاوات ضروری است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha