۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۳۲
کد خبرنگار: 3046
کد خبر: 84315937
۰ نفر

برچسب‌ها

جامع‌ترین نرم افزار نهج‌البلاغه در قم رونمایی شد

قم-ایرنا-معاون پژوهشی مرکز کامپیوتری تحقیقات اسلامی نور گفت: نرم افزار نهج‌البلاغه همراه به عنوان جامع‌ترین و کامل‌ترین اثر در این زمینه با در برداشتن ۱۲۰ عنوان شرح و جلد به دو زبان فارسی و عربی در قم رونمایی شد.

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر راشدی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران، افزود: عناوین این نرم افزار همراه به صورت درختی به دو زبان فارسی و عربی در دو بخش ترجمه و شرح به صورت گویا تدوین شده‌است.

وی ادامه داد: در این اثر ، نهج البلاغه به ۸ هزار فراز کوتاه تقسیم شده‌است و با انتخاب هر فراز ترجمه و شرح آن در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد.

معاون پژوهشی مرکز کامپیوتری تحقیقات اسلامی نور اظهار داشت: دانشنامه جامع امیرالمومنین(ع) توسط این مرکز در دست تدوین است و نرم افزار نهج البلاغه همراه صرفا فاز نخست از این کار پژوهشی شاخص است.

راشدی ادامه داد: در فاز دوم از این دانشنامه جامع تمام سخنان و کلمات امام علی(ع) از منابع شیعی و تاریخی استخراج خواهد شد و در فاز سوم نسخه‌های خطی و منتشر نشده آن امام همام به زیور چاپ آراسته می‌شود.

وی یادآور شد: هدف از تدوین دانشنامه جامع امیرالمومنین(ع) بسترسازی برای انجام پژوهش‌های ژرف و عمیق پیرامون ابعاد شخصیتی مختلف امام علی(ع)‌ است.

معاون پژوهشی مرکز کامپیوتری تحقیقات اسلامی نور خاطرنشان کرد: در طول تاریخ حجم زیادی از سخنان امیرالمومنین(ع) از بین رفته و سید رضی نیز حدود ۲۷۰ خطبه با ویژگی‌های خاص ادبی را صرفا در نهج البلاغه گردآورده‌است.

راشدی اظهار داشت: در این نرم افزار ۳۲۰ ترجمه از ترجمه های موجود در رابطه با کتاب نهج البلاغه سید رضی گرد آمده‌است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha