تایید صلاحیت ۸۸ درصد داوطلبان انتخابات شوراهای شهر خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - دبیر اجرایی هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی خراسان جنوبی گفت: در مرحله اول بررسی صلاحیت داوطلبان عضویت در شوراهای شهر، صلاحیت ۸۸ درصد داوطلبان انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر در این استان تایید شده است.

غلامرضا حسین‌پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: صلاحیت این تعداد از داوطلبان ابتدا در هیات‌های اجرایی و سپس در هیات‌های نظارت شهرستان‌ها بررسی شده است.

وی با بیان اینکه آخرین زمان رسیدگی هیات‌های اجرایی به صلاحیت‌ها پایان ۲۱ فروردین ماه بود اظهار داشت: در این دوره از انتخابات ۶۰۷ نفر داوطلب عضویت در شوراهای اسلامی شهرهای استان خراسان جنوبی شدند که از این تعداد بعد از بررسی هیات‌های اجرایی شهرستان، صلاحیت ۲۰ نفر تایید نشد.

دبیر اجرایی هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی خراسان جنوبی گفت: از ۲۲ فروردین به مدت ۱۴ روز صلاحیت‌ها داوطلبان در هیات‌های نظارت شهرستان‌ها بررسی شد و از داوطلبان بررسی شده در هیات نظارت شهرستان‌ها، صلاحیت ۴۶ نفر مورد تایید قرار نگرفت.

وی بیان کرد: در مجموع در مرحله اول صلاحیت ۶۶ نفر در هیات‌های اجرایی و نظارت شهرستان‌های استان تایید نشد و از مجموع ۵۶۸ داوطلب شوراهای اسلامی شهر در خراسان جنوبی که صلاحیت آنان در هیات‌های نظارت بررسی شد، ۵۰۲ نفر تایید صلاحیت شدند.

حسین‌پور ادامه داد: در مدت زمان بررسی صلاحیت توسط هیات‌های اجرایی شهرستان‌ها ۳۴ نفر و در زمان بررسی هیات‌های نظارت چهار نفر انصراف دادند و یک نفر هم فوت شد که مجموع انصرافی‌ها تاکنون به ۳۹ نفر در استان رسیده است.

وی گفت: هیات عالی نظارت استان از ۱۲ اردیبهشت به مدت ۱۰ روز فرصت دارد به اعتراضات داوطلبان رد صلاحیت شده رسیدگی کند.

آغاز بررسی اعتراض ۵۶ داوطلب 

دبیر هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی خراسان جنوبی گفت: تا قبل از انتشار فهرست نامزدهای انتخابات، انصراف از رقابت انتخاباتی امکان‌پذیر است. 

وی افزود: از ۶۶ داوطلب که در مرحله اول بررسی‌ها در هیات‌های اجرایی و نظارت شهرستان‌های استان تایید صلاحیت نشدند، ۵۶ نفر در مهلت چهار روزه تا ۱۲ اردیبهشت نسبت به ثبت اعتراض خود در مراجع ذیربط اقدام کردند و درخواست‌های وصول شده در مهلت قانونی ۱۰ روزه در هیات عالی نظارت استان رسیدگی و در مرحله تجدید نظر در هیات عالی نظارت قرار خواهد گرفت.

حسین‌پور گفت: بنابراین تاکنون برای تصدی ۱۵۹ کرسی شوراهای شهری استان خراسان جنوبی ۵۵۸ داوطلب حضور دارند.

وی افزود: در صورت تایید نظر هیات‌های اجرایی و نظارتی و رد صلاحیت مجدد، پس از مهلت ۱۰ روزه (پایان روز ۲۲ اردیبهشت) مراتب به ستاد انتخابات استان منعکس و نتایج مربوطه از طریق فرمانداری‌ها به داوطلبان ابلاغ می‌شود.

وی گفت: در نهایت بار دیگر داوطلبانی که صلاحیت آنان در هیات عالی استان‌ها تایید نشده است چهار روز فرصت دارند با مراجعه به فرمانداری‌ها اعتراض خود را برای رسیدگی به هیات مرکزی نظارت بر انتخابات اعلام کنند.

دبیر اجرایی هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی خراسان جنوبی افزود: هیات مرکزی نظارت نیز ۱۰ روز زمان دارد تا به اعتراض‌ها رسیدگی کند و برنامه‌ریزی شده است که به شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر ‌در پنج روز اول پاسخ داده شود و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۰ روز فرصت پاسخ‌دهی به اعتراضات را دارند.

نام‌نویسی داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی شهر خراسان جنوبی همزمان با سراسر کشور از روز چهارشنبه ۲۰ اسفند سال گذشته به مدت یک هفته تا ساعت ۲۴ روز ۲۶ اسفند انجام شد و ۶۰۷ نفر در مهلت تعیین شده ثبت‌نام کردند.

ثبت‌نام داوطلبان شرکت در انتخابات ششمین دوره‌ شوراهای اسلامی روستا و تیره‌های عشایری نیز از روز دوشنبه ۱۶ فروردین امسال آغاز شد و به مدت هفت روز تا روز یکشنبه (۲۲ فروردین) ادامه داشت.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا ۲۸ خرداد امسال همزمان با سراسر کشور در ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =