شهید مطهری نقش بی بدیلی در تعمیق مفاهیم تعلیم و تربیت داشت

تهران-ایرنا- رییس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: شهید آیت الله مرتضی مطهری حقیقتاً نقش بی بدیلی در تعمیق مفاهیم تعلیم و تربیت داشت.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی،  محمدمهدی طهرانچی با صدور پیامی ضمن گرامیداشت یاد شهید استادمطهری،  فرا رسیدن روز معلم را به معلمان و اساتید پرتلاش و خدوم دانشگاه آزاد اسلامی تبریک گفت.

 وی تاکید کرد: روز معلم فرصت مغتنمی است که از مجاهدت، تعهد و اهتمام شهید مطهری برای ایجاد کارآمدی نظام تعلیم و تربیت در جامعه و لزوم توجه به ابعاد معرفتی در آموزش یاد کنیم و این موضوع را هر ساله در کنار تجلیل از مقام شامخ آموزگاران و استادان خدوم تکرار کنیم که مبنای رشد و تعالی جامعه به نظام تعلیم و تربیت آن وابسته است.

 رییس دانشگاه آزاد تصریح کرد: از این جهت معلمان و استادان در کنار سایر عوامل موثر در آموزش به عنوان هدایتگر این عرصه شناخته می شوند و به همین دلیل است که شهید بزرگوار استاد مطهری در آثار ارزشمند خود به علم، دانش و تربیت توجهی جدی داشته اند و این مهم گویای کارآمدی نظام تعلیم و تربیت اسلامی است.

طهرانچی خاطرنشان کرد: شهید مطهری به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که داشتند، نماد عقلانیت، اخلاق مداری، پرسشگری و پویایی بودند که در دوران حیات پربرکت شان همواره کوشیدند با توجه به امر تحقیق و پژوهش و حرکت بر مدار عقل گرایی، به مسایل ، چالش هاو ابهامات در جامعه پاسخ دهند و نفس کار خود را به اخلاق گرایی و توسعه مفاهیم معرفتی در بستر تعلیم و تربیت اسلامی آراسته کنند.

وی ادامه داد: از همین جهت است که شناخت راه شهید مطهری و الگوگیری از روش علمی و عملی ایشان می تواند هم برای نسل جوان، معلمان و استادان، آموزنده و کاربردی باشد که علم و دانش بدون توجه به آموزه های معرفتی به تنهایی نمی تواند راهگشای مسائل جامعه باشد.  

طهرانچی تاکید کرد: با توجه به رسالت دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه آموزش عالی، آموزش ابتدایی و متوسطه و توجه به سرنوشت قشر جوان کشور، این دانشگاه سیاست‌ها و برنامه‌های خود را تحت عنوان برنامه راهبردی عملیاتی برگرفته از نقشه جامع علمی کشور، سند دانشگاه اسلامی و سیاست‌های کلی «علم و فناوری» ابلاغی رهبر معظم انقلاب تنظیم کرده و امید دارد تحولی مناسب و بنیادین متناسب با ماموریت های این دانشگاه ایجاد شود که مسلماً نقش استادان و معلمان گرانقدر در این مسیر بسیار مهم ارزیابی می شود.

وی عنوان کرد: از همین جهت و با توجه به شرایط اقتصادی موجود، می کوشیم در سال جاری ارتقای منزلت و معیشت معلمان و اعضای هیات علمی و سایر همکاران پیگیری شود و امید است در آینده نزدیک زمینه رفاه همکاران در دانشگاه نسبت به گذشته فراهم شود.

رییس دانشگاه آزاد گفت: بی‌تردید آشنایی بیشتر استادان و آموزگاران، دانشجویان و دانش آموزان با آثار شهید مطهری و تلاش برای رشد انگیزه های پرسشگری و پژوهش می تواند در ایجاد ذهنی خلاق و پویا برای حل مسایل روز جامعه موثر باشد.

وی در این پیام إبراز امیدواری کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با اجرای طرح "دوره ملی بینش مطهر" که با هدف توانمندسازی و کادرسازی مدرسان و کارکنان دانشگاه و پاسخ به شبهات در حال برگزاری است، الگویی مناسب در این زمینه برای رشد تعلیم و تربیت از جنبه های معرفتی در سطح دانشگاه باشد و این مسیر موجب تحولی بنیادین در جامعه شود.

به گزارش ایرنا، استاد مرتضی مطهری   شب ۱۲ اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۸ به دست گروه فرقان ترور شد و از آن پس ۱۲ اردیبهشت ماه به همین مناسبت روز معلم نامگذاری شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha