۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۳۵
کد خبرنگار: 1766
کد خبر: 84315816
۰ نفر

برچسب‌ها

معلمان را دریابیم تا فردای بهتری داشته باشیم 

تهران- ایرنا- سازمان معلمان ایران در بیانیه‌ای روز معلم اعلام کرد: روز معلم به ما یادآوری می کند که برای بهتر زیستن، چاره ای جز آموختن و توانمندتر شدن نیست و زمان طلایی کودکی و نوجوانی، بهار آموختن و توانمند شدن است که فقط در سایه داشتن معلمانی سالم و معیشت متناسب در این حرفه میسر می‌شود.

به گزارش گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، سازمان معلمان ایران روز یکشنبه در بیانیه‌ای به مناسبت فرارسیدن روز معلم اعلام کرد: مناسبت ها بهانه هایی هستند برای پرداختن به آنچه که تجربه دیروز و نیاز امروز و فردای ما در گرو پرداختن به موضوعات مهم زیست فردی و اجتماعی است.

این بیانیه می افزاید: روز معلم چه از نوع ملی و چه از نوع جهانی اش به ما یادآوری می کند که برای بهتر زیستن، چاره ای جز آموختن و توانمندتر شدن نیست و زمان طلایی کودکی و نوجوانی، بهار آموختن و توانمند شدن است که فقط در سایه داشتن معلمانی سالم، ماهر، باانگیزه و دارای منزلت و معیشت متناسب با این حرفه سرنوشت ساز، میسر می‌شود.

در این بیانیه همچنین آمده است: روز معلم ۱۴۰۰ در حالی فرامی‌رسد که سال تحصیلی تمام کرونایی بیش از همیشه اهمیت، ارزش، اعتبار و سختی کار معلمان را نمایان ساخت و همه مادران و پدران، با تمام وجودشان به این مهم پی بردند؛ به طوری که بیش از هر کسی، این والدین هستند که برای عادی شدن شرایط مدارس و حضوری شدن آموزش روزشماری می کنند؛ آنها دریافتد که وقتی مدیریت یک یا دو فرزند آنقدر کار حرفه ای و دشواری است که نیازمند دانش، مهارت و ویژگی های شخصیتی معلمانه است، مدیریت ۲۰ یا ۳۰ و حتی در برخی از کلاس ها ۴۰ نفری کودکان و نوجوانان، یک تنه توسط معلم، چه معجزه ای است که کمتر به ارزش و سختی و اهمیت آن بها داده می شود.

سازمان معلمان ایران همچنین در این بیانیه نوشت: در سال تحصیلی کرونایی، معلمان آنقدر خوش درخشیدند که مسئولان مجبور به تسلیم در برابر خلاقیت های معلمان و مدارس شدند و معلم محوری و مدرسه محوری که سال ها توسط کارشناسان و منتقدان فریاد می شد، چشمه هایی از اعجاز خود را نمایان ساخت. تعدادی از معلمان در آتش عشق معلمی سوختند و تا دقایق پایانی زندگی خود، بر روی تخت بیمارستان و در بستر بیماری هم گوشی و تبلت به دست، از نشاندن بذر امید و دانش در دل و ذهن دانش آموزان خود غافل نبودند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: در زیر غبار محرومیت ها و مظلومیت های دانش آموزانِ به دور از اینترنت و محروم از موبایل و تبلت، این معلمان عاشق و فداکار بودند که آموزش حضوری را به بهای جان خود برقرار کرده و اجازه ندادند تا کرونا فرصت دانستن و توانستن را از کودکان و نوجوانان این مرزو بوم بگیرد.

در بخش دیگری از این بیانیه تاکید شده است: سازمان معلمان انتظار دارد تا در اوج بحران های چندجانبه و در شرایطی که احساس می شود کشور در آستانه تحولات مختلف قرار گرفته، مسئولین نظام، نسبت به دستور آزادی معلمان در بند که سال ها بهترین دوران عمرشان را در زندان ها سپری کرده اند، اقدام کنند؛ درباره حقوق و معیشت معلمان به ویژه بازنشستگان تدبیری بیندیشند و نیز نسبت به افزایش اعتبارات آموزش وپرورش، حداقل دو برابر اعتبارات فعلی با توجه به افزایش اعتبارات سایر نهادها و وزاتخانه ها اقدام کنند.

در پایان این بیانیه یادآوری می‌کند که راه توسعه همه جانبه و پایدار از مسیر نظام آموزشی کارآمد و برخورداری از معلمانی توانمند، باانگیزه و امیدوار می گذرد.

به گزارش ایرنا، شب ۱۲ اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۸ استاد مرتضی مطهری به دست گروه فرقان ترور و به مقام شهادت نایل شد و از آن پس ۱۲ اردیبهشت ماه به همین مناسبت روز معلم نامگذاری شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش