۲۱ پرونده حقوقی برای احیای موقوفات شیروان تشکیل شد

بجنورد-ایرنا- مدیر اداره اوقاف و امور خیریه شیروان گفت: ۲۱ پرونده حقوقی برای احیای پنج هزار مترمربع موقوفات شهرستان تشکیل شده است که منتظر صدور رای دادگاه در این زمینه هستیم.

سعید علیپور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هفته جاری با اخذ دستور دادستان شهرستان چهار هزار و ۲۰۰ مترمربع از اراضی موقوفه منصور خواجه این شهرستان رفع تصرف شد.

وی افزود: متصرف اقدام به تصرف، احداث کارگاه فرآورده های بتنی و تخریب زمین زراعی در این اراضی  کرده بود که نسبت به جمع آوری بلوک های سیمانی از اراضی وقفی و رفع تصرف اقدام شد.

علیپور در ادامه با بیان اینکه  هم اکنون بیش از ۱۰۰ رقبه موقوفات با گستره حدود ۱۵۰ هکتار در اختیار دستگاه های اجرایی و دولتی شهرستان است، گفت: بخشی از آنها تصرف غیرقانونی شده و اجاره برخی موقوفات نیز پرداخت نشده است که اقدامات قانونی در این زمینه در دست انجام است.

وی  بیشترین تصرفات غیرقانونی موقوفات را توسط شهرداریها، کتابخانه ها، آموزش و پرورش، راه و شهرسازی و فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست و گفت: دستگاه های اجرایی و فرهنگی بدون اجازه از این اداره، اقدام به فضای سبز و احداث کتابخانه کرده اند.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه شیروان گفت: در این راستا چهار پرونده حقوقی تشکیل شده است که منتظر تشکیل جلسه دادگاه هستیم.

وی همچنین به نقش گزارش های مردمی در جلوگیری از تصرفات اراضی وقفی اشاره کرد و گفت: مشغول بازدیدهای میدانی به صورت مستمر از موقوفه بوده و با هرگونه تصرف اراضی وقفی به شدت برخورد می شود که از مردم انتظار می رود قبل از خرید و فروش املاک موقوفه به اداره اوقاف مراجعه کنند تا بعدا با مشکلی مواجه نشوند.

علیپور به میزان بدهی دستگاه های اجرایی شهرستان بابت اجاره موقوفات اشاره ای نکرد.

اینک تعداد کل رقبات این شهرستان سه هزار و ۱۶۷ مورد و تعداد موقوفات ۹۵۳ مورد است.

شیروان به عنوان دومین شهر پرجمعیت خراسان شمالی در ۶۰ کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =