متخلفان منابع طبیعی در شاهرود چهار میلیارد ریال جریمه شدند

شاهرود- ایرنا - رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود گفت: سودجویان عرصه‌های منابع طبیعی درسطح این شهرستان سال گذشته بابت تخلف های انجام شده مبلغ چهار میلیارد ریال جریمه پرداخت کردند.

محمدرضا کشاورزیان عصر سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: سال گذشته ۳۰ فقره انواع کشفیات با تلاش و هوشیاری یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری در سطح شهرستان شاهرود انجام شد.

وی وزن کشفیات را ۲۰ تن اعلام کرد و اظهار داشت: ۱۳ تن و ۶۰۰ کیلوگرم چوب و زغال تاغ غیرمجاز سال گذشته از خودروهای عبوری به مقصد استان های همجوار کشف شد.

کشاورزیان با بیان اینکه گیاه تاغ گونه ای کویری و مقاوم در برابر کم آبی است که با هزینه فراوان کاشته و نگهداری می شود، تصریح کرد: وجود این گیاه نقش مهمی در حفظ روستاها در برابر شن های روان دارد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود با اشاره به اینکه این نوع درختچه نقش مهمی در پیشگیری از بیابانزایی و روند پیشروی مناطق بیابانی به مناطق مسکونی حاشیه کویر دارد، افزود: سودجویان به خاطر تولید زغال از این چوب، سالانه چندین تن از این گیاه را مورد دستبرد قرار می دهند.

وی با بیان اینکه محصولات گیاهی دیگری مانند ریواس و چلم نیز به صورت غیرمجاز از مراتع این شهرستان برداشت شد، ابراز داشت: ۲ تن و ۲۰۰ کیلوگرم ریواس، یک تن و ۸۰۰ کیلوگرم چلم، یک تن چوب گیاه گز و یک تن و ۴۰۰ کیلوگرم انواع زغال نیز سال گذشته کشف شد.

به گزارش ایرنا، وسعت مراتع و عرصه های بیابانی شهرستان شاهرود به ترتیب حدود یک میلیون و ۷۵۰ هزار هکتار و ۲ میلیون ۳۰۰ هزار هکتار است.

از ۹.۷ میلیون هکتار وسعت استان سمنان، ۵۵ درصد نواحی بیابان و خشک، ۳۸.۵ درصد مراتع، ۲ درصد اراضی کشاورزی و ۳.۶ درصد جنگل است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =