۱۹۷ طرح اشتغال پایدار در شهرستان فردوس اجرا شد

بیرجند - ایرنا - رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان فردوس گفت: ۱۹۷ طرح در راستای اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی با اعتبار بیش از ۳۴۰ میلیارد ریال در این شهرستان اجرا شده و زمینه اشتغال یک هزار و ۱۵۴ نفر را فراهم کرده است.

حمیدرضا صولتی روز شنبه در نشست خبری با گرامیداشت هفته کار و کارگر به فعالیت‌های حوزه اشتغال این شهرستان اشاره کرد و افزود: از سال ۹۷ که طرح اشتغال پایدار روستایی شروع شد، علیرغم توقف پرداختی بانک‌ها همچنان این طرح با پرداخت تسهیلات از طریق دستگاه‌های حمایتی ادامه دارد.

وی گفت: تاکنون از ۱۹۷ طرح که در شهرستان فردوس اجرا شده است، سه طرح انحرافاتی داشته که در ۲ مورد تسهیلات باز پس‌گیری شده و یک مورد در حال رسیدگی است.

 رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان فردوس اظهار داشت: در طرح اشتغال روستایی تعهد کارفرمایان از طریق لیست بیمه پایش می‌شود و به مدت پنج سال عملکرد آنها مورد ارزشیابی قرار می‌گیرد.

وی افزود: بیش از یک سوم مشاغل ایجاد شده در حوزه گردشگری بوده که به دلیل شرایط موجود و شیوع کرونا، متاسفانه برخی واحدهای اقامتی بوم‌گردی دچار مشکلاتی شده‌اند.

صولتی گفت: شهرستان فردوس با توجه به موقعیت مهمی که دارد و مرز بین چند استان است همچنین تردد و اسکان بالای مسافر را هر سال در شهرستان شاهد هستیم، حوزه گردشگری باید به عنوان یک ظرفیت مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

وی افزود: زمانی که ماندگاری مسافر به واسطه وجود اقامتگاه‌های بوم‌گردی بیشتر شود، به لحاظ اقتصادی برای سراسر شهرستان رشد و رونق کسب و کار بیشتری را به همراه خواهد داشت.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی فردوس گفت: همچنین از محل تفاهم‌نامه‌ای که با صندوق کارآفرینی امید داشتیم، هفت میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال تسهیلات اشتغال به متقاضیان پرداخت کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه در حوزه مشاغل خانگی با تسهیلات کم شغل‌های خوبی را می‌توان ایجاد کرد افزود: درخصوص مشاغل خانگی ۷۵ مجوز صادر و در این راستا سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال تسهیلات در سال گذشته پرداخت شده است.

وی بیان کرد: سال گذشته ۸۲ میلیارد ریال برای حفظ اشتغال ۶۶۰ نفر از افراد آسیب‌دیده از کرونا در قالب ۵۰۸ طرح پرداخت کردیم.

صولتی گفت: همچنین یک هزار و ۱۳۸ مورد اشتغال از طریق سامانه رصد که سال گذشته توسط دستگاه‌های اجرایی ثبت شد، ایجاد شده است.

وی افزود: از محل تسهیلات دستگاه‌های حمایتی مثل کمیته امداد و بهزیستی نیز ۹۰ میلیارد ریال تسهیلات برای اشتغال ۲۲۰ نفر پرداخت شده است.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان فردوس گفت: در حوزه بازرسی نیز در سال گذشته ۴۰۰ مورد بازرسی انجام شد که ۴۰ مورد مربوط به مشاغل سخت و زیان‌آور و ۸۷ مورد مربوط به نقشه‌های ساختمانی بوده است.

وی بیان کرد: ۲۷۰ نفر ابتدای سال ۹۹ بیمه بیکاری دریافت می‌کردند که این تعداد در پایان سال به ۱۲۲ نفر کاهش یافت و افراد به کار خود بازگشته‌اند.

صولتی گفت: در مراجع حل اختلافات کارگری و کارفرمایی نیز ۲ مرجع تشخیص  و هیات حل اختلاف موضوعات را بررسی می‌کنند و سال گذشته ۸۰ مورد شکایت به خواسته ۱۶۲ نفر به مرجع تشخیص ارایه شده که از این تعداد ۳۷ درصد به سازش رسیده است.

وی افزود: سال گذشته پنج تعاونی مجوز فعالیت گرفتند که با این تعاونی‌ها در مجموع ۱۴۵ تعاونی در شهرستان فردوس فعال هستند.

وی اظهار داشت: تعاونی‌های شهرستان فردوس تاکنون در زمینه صادرات فرش ۳۵۰ هزار دلار ارزآوری داشته‌اند که ۲۵۰ هزار دلار آن مربوط به سال گذشته است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =