سامانه هوشمند پایش  اراضی کشاورزی در البرز رونمایی شد

کرج - ایرنا- سامانه پایش هوشمند اراضی کشاورزی استان البرز عصر شنبه با هدف پیشگیری از تغییر کاربری های غیر مجاز اراضی در این استان رونمایی شد.

عبدالله مخبر رییس سازمان جهاد کشاورزی البرز در آیین رونمایی از سامانه هوشمند رصد تغییر کاربری های غیر مجاز که در استانداری البرز برگزار شد با اشاره به اهمیت حفاظت از اراضی کشاورزی استان و لزوم بکارگیری شیوه های نوین در صیانت از عرصه های کشاورزی در راستای امنیت غذایی، افزود: جوانب طرح پایش هوشمند تغییرکاربری های غیر مجاز در اراضی کشاورزی استان البرز از ماه های گذشته بررسی و مورد مطالعه قرار گرفت و در نهایت، فاز اجرایی این طرح در اسفندماه ١٣٩٩ با همکاری یک شرکت دانش بنیان آغاز شد.

وی در خصوص اهداف این طرح اظهار داشت: فاز اول پروژه سامانه هوشمند کشاورزی، رصد و پایش هوشمند تغییر کاربری اراضی باغی و زراعی بوده و در فازهای بعدی هدف حرکت به سمت کشاورزی هوشمند در سایر حوزه ها از جمله افزایش بهره‌وری محصولات کشاورزی از طریق تخمین کود، تخمین بهره‌وری محصول، میزان آفات از طریق تغییر رنگ محصول که از طریق تصاویر ماهواره‌ای مشخص می شود، می باشد.

مخبر در خصوص قابلیت ها و کارکرد این سامانه هوشمند در رصد تغییر کاربری اراضی کشاورزی افزود: این سامانه هوشمند برای پایش تغییر کاربری های غیر مجاز از الگوریتم های هوش مصنوعی و شبکه های عصبی برای تشخیص تغییر کاربری ها استفاده می کند.

وی به دستاوردهای قابل انتظار این طرح اشاره کرد و بیان داشت: بهترین دستاورد این سامانه هوشمند، شناسایی نقاطی است که تغییر کاربری دارند که با بهره برداری از این پروژه تحول خوبی در حوزه پایش تغییر کاربری اراضی استان رخ خواهد داد.

رییس جهاد کشاورزی استان البرز در خصوص وضعیت پیشرفت این پروژه تصریح کرد: در حال حاضر خروجی های سامانه  هوشمند تغییر کاربری اراضی کشاورزی آماده است؛ الگوریتم ها نوشته شده و تا یک الی ۲ ماه آینده سامانه تحت وب هم آماده استفاده می‌شود.

 وی افزود: درزمان حاضر از طریق شرکت دانش بنیان همکار پروژه، خروجی های سامانه دریافت و هر ٣ الی ۵ روز یکبار جهت بررسی و اقدامات اجرایی در اختیار مدیریت امور اراضی استان قرار می گیرد.

مخبر در خصوص جنبه نوآوری این پروژه  با اشاره به اینکه این طرح برای اولین بار است که در استان و با استفاده از تصاویر ماهواره ای اقدام به رصد و شناسایی تغییر کاربری اراضی اجرا می شود؛ ابراز امیدواری کرد که با این تحول جدید در حوزه حفاظت از اراضی کشاورزی استان، اقدامات اجرایی لازم و به موقع نسبت به شناسایی نقاطی که در آنها تغییرکاربری رخ داده، صورت گیرد.
استان البرز ۶۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی زراعی و باغی دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha