۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۲۱:۲۱
کد خبرنگار: 986
کد خبر: 84315267
۰ نفر

برچسب‌ها

بارش باران موجب خوشحالی شهروندان اردبیلی شد

اردبیل - ایرنا- بارش باران در اغلب شهرستان‌های استان اردبیل که از ظهر جمعه آغاز و هم اکنون نیز به صورت پراکنده ادامه دارد موجب خوشحالی شهروندان استان بویژه کشاورزانی شد که به علت فقدان بارش‎‌ها در هفته های اخیر نگران تشدید خشکسالی بودند.

به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام هواشناسی استان اردبیل تاکنون در شهرستان مشگین شهر ۱۹.۸ میلیمتر، سرعین ۹.۶ میلیمتر، نمین ۵.۶ میلیمتر، نیر ۳.۱میلیمتر،گرمی ۲.۲ میلیمتر، اردبیل و کوثر ۱.۲ میلیمتر، خلخال ۰.۷ میلیمتر، بیله‌سوار ۰.۶ میلیمتر و پارس‌آباد مغان ۰.۲ میلیمتر باران باریده است.

در عین حال بارش باران همراه با هوای سرد در چهل و دومین روز بهار ساکنان پهنه مرکزی و نقاط کوهستانی استان اردبیل را به استفاده از پوشاک ضخیم و لوازم گرمایشی وادار کرده است.

وزش باد از جانب شمال‌شرق با بیشینه سرعت ۴۵ کیلومتر بر ساعت همراه با بارش باران و هوای ابری و مه آلود چهره اردبیل را دگرگون کرده و دما را به ۹ درجه سانتیگراد بالای صفر کاهش داده که نسبت به روز قبل ۱۰ درجه سرد شده است.

براساس نقشه‌های همدیدی و آینده نگری آرایش الگوهای تاثیرگذار بر هوای ایران به گونه ای است که از امروز تا دست کم پایان این هفته امواج ناپایدار به صورت پی در پی از پهنه های آبی پیرامون به کرانه های خزر و منطقه شمال‌غرب ایران روانه می‌شوند و برآیند این الگو وقوع تندرهای بهاری در این نقاط است.

در این میان استان اردبیل بیشترین تاثیرهای ناشی از این امواج بارشی را دریافت خواهد کرد و باتوجه به ریزش حجم هنگفتی از آب باران در زمان کوتاه چند دقیقه‌ای خطر شکل‌گیری سیلاب‌ ها و روان آب‌های مقطعی در نقاط مختلف این استان وجود دارد.

همچنین احتمال خسارت براثر ریزش سنگین باران و در بعضی نقاط مستعد و به خصوص در کوهپایه‌ ها بارش تگرگ طی این بازه زمانی هست.

مدیرکل مدیریت بحران اردبیل با استناد به هشدار سطح نارنجی هواشناسی که امروز مبنی بر تشدید بارندگی ها در منطقه صادر شد خواستار رعایت موارد احتیاط و ایمنی ازسوی ساکنان این استان طی روزهای آینده و به ویژه هنگام عصرها و اوایل شب شد.

فرهاد عبدالعلیپور افزود : خودداری از کوهنوردی و بیابان نوردی ، پرهیز از استقرار در فضاهای باز و بیرون از شهرها برای ایمن ماندن از خطرهای صاعقه ، عدم چرای احشام و حیوانات اهلی در کوهپایه ‌ها و خودداری از کوچ عشایر ، اتراق نکردن در حواشی و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها و نیز بازبینی استحکام سازه‌ها و تابلوهای شهری ازجمله این موارد هستند.       

ساکنان بسیاری از نقاط استان اردبیل از ابتدای اردیبهشت تاکنون به شکل متناوب در ساعات عصر شاهد وقوع رگبارهای پراکنده و رعدو برق هستند که براثر این اغتشاشات جوی و به ویژه بارش تگرگ خساراتی به کشتزارها و بعضی سازه‌ها در نقاطی از این استان وارد شده است.

اردبیل به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی هوای بسیار متغیر دارد. پیشینیان اردبیل ۴۰ روز از حوالی ۶ اردیبشت تا ۱۵ خرداد را در زبان ترکی قیرخ ایکیندی (چهل بعداز ظهر) نامیده‌اند و بر این باور بوده اند که در بسیاری از این روزها در ساعات عصر توفان تندری در منطقه به وقوع می پیوندد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =