جذب اعتبار از شاخص‌های ارزیابی مدیران خراسان جنوبی است

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: در ارزیابی مدیران شاخص‌ها را تغییر دادیم و یکی از شاخص‌ها جذب اعتبارات خارج از منابع اعتباری استان و خلق منابع جدید است.

"حمید ملانوری" روز شنبه در اولین نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان خراسان جنوبی در سال ۱۴۰۰ افزود: اینکه الان در اردیبهشت‌ ماه بخشی از اعتباری که سال قبل توزیع شده در استان جذب نشده است، پذیرفتنی نیست.

وی اظهار داشت: علیرغم همه تلاش‌ها درخصوص جذب اعتبارات هزینه‌ای و عمرانی این سقف اعتبارات جوابگوی نیاز استان نیست.

استاندار خراسان جنوبی گفت: مدیران دستگاه‌های اجرایی استان برای جذب سایر منابع از جمله فایناس، تهاتر، اعتبارات ملی و ماده ۲۳ و استفاده از ظرفیت‌های بانکی در سطح ملی تلاش کنند.

عملکردها به مردم اطلاع‌رسانی شود

وی با تاکید بر شفاف‌سازی و اطلاع‌‎رسانی عملکردها توسط دستگاه‌های اجرایی استان افزود: کار اجرایی، خدماتی و عمرانی کردن که حالت محرمانه‌ ندارد و باید تلاش کنیم زمانی که خدمتی انجام می‌شود به اطلاع مردم برسانیم.

ملانوری گفت: بارها بر لزوم اطلاع‌رسانی عملکردها توسط دستگاه‌های اجرایی در جلسات مختلف تاکید کرده‌ام و باز هم تاکید می‌کنم از آنجایی که اطلاع‌رسانی باعث ایجاد امید در مردم می‌شود و مردم را به نظام امیدوار و در آنان نشاط ایجاد می‌کند، باید اطلاع‌رسانی به موقع و شفاف سرلوحه کار مدیران دستگاه‌های اجرایی باشد.

وی اظهار داشت: اطلاع‌رسانی اصل مهم در همه کشورهای پیشرفته است و نخبه‌ترین افراد را به عنوان مسوول روابط عمومی انتخاب می‌کنند، علم ارتباطات می‌گوید که روابط عمومی قلب تپنده سازمان است.

استاندار خراسان جنوبی افزود: از بابت تجربه و عقیده‌ای که در دوران خدمت دارم در استان بارها تاکید کردم که دستگاه‌ها در کنار هزینه برای اقدامات عمرانی در زمینه اطلاع‌رسانی هم هزینه کنند.

ملانوری با بیان اینکه اطلاع‌رسانی شفاف و روشن از سوی دستگاه‌های اجرایی خیلی مهم است گفت: دستگاه‌هایی که در زمینه اطلاع‌رسانی کوتاهی کنند حتما کاهش اعتبار خواهند داشت و این اقدام را انجام خواهیم داد و باید خود این دستگاه‌ها پاسخگوی این کاهش اعتبار باشند.

وی ادامه داد: براساس گزارش عملکرد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی دستگاهی که گزارش عملکرد خود را منتشر نکند حتما در جلسه آتی شورای برنامه‌ریزی و توسعه کاهش اعتبار خواهد داشت.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی گفت: دستگاه‌هایی که گزارش عملکرد سال گذشته را منتشر نکردند تا پایان اردیبهشت ماه وقت دارند که این کار انجام شود.

دستگاه‌های اجرایی برنامه عملیاتی یک ساله تنظیم کنند

وی تاکید کرد: دستگاه‌های اجرایی برنامه عملیاتی یک ساله خود را براساس ضوابط علمی و کارشناسی تهیه و به استانداری نیز ارسال کنند، همچنین برش شهرستانی در این برنامه طراحی شود تا بتوانیم عملکرد یکدیگر را رصد و قضاوت کنیم.

ملانوری افزود: محور اصلی این برنامه باید متکی بر شعار سال باشد و ملاک ارزیابی‌های ما "تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها" خواهد بود.

وی گفت: وقتی صحبت از دورکاری می‌کنیم به معنای رفتن به استراحت و مرخصی نیست و باید برای افراد دورکار تعیین تکلیف شود، دورکاری به معنای اینکه از راه دور به وظیفه بپردازند نه اینکه تجمع و پروتکل‌شکنی کنند.

وی اظهار داشت: قانون دورکاری هم مشخص کرده که باید دستگاه‌های اجرایی برای افراد دورکار تعیین وظیفه کند.

استاندار خراسان جنوبی درخصوص رعایت الگوی مصرف در زمینه برق و کاهش ساعات اداری کارکنان گفت: بخشی از کارها در قالب دولت الکترونیک انجام می‌شود و چاره‌ای هم نداریم چرا که برای جلوگیری از خاموشی واحدهای تولیدی بخشی را از این قسمت جبران کنیم.

وی افزود: کاهش ساعت اداری باعث کاهش مراجعات می‌شود که می‌توانیم با افزایش ساعات کاری میز خدمت تا ساعت ۱۴ این موضوع را جبران کنیم و باید این موضوع در این شورا هم تصویب شود.

ملانوری گفت: ادارات تا جایی که امکان دارد در زمینه کاهش مصرف برق همراهی کنند و استفاده از برق اضطراری کمک‌کننده خواهد بود، در ساعات اداری تا جایی که امکان دارد از نور طبیعی استفاده کنند.

وی موضوع خشکسالی را یکی از موضوعات و معضلات اساسی استان برشمرد و افزود: پیگیری‌های زیادی از مرکز کشور و نهادهایی که امکان‌پذیر است، انجام شده تا بخشی از مشکلات ناشی از خشکسالی در استان رفع شود.

وی درباره تمرکز زدایی در توزیع اعتبارات گفت: واقعا اعتبارات به دستگاه‌های اجرایی براساس برنامه‌ها و پروژه‌هایی که دارند اختصاص می‌یابد، فرمانداران و دستگاه‌های اجرایی حتما در شورای برنامه‌ریزی و توسعه با نمایندگان استان در حوزه انتخابیه هماهنگ باشند تا اعتبارات به صورت عادلانه و براساس نیاز و برنامه‌های توسعه‌ای توزیع شود.

۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار عمرانی جذب نشد

معاون هماهنگی برنامه‌ و بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: تاکنون ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار عمرانی استان از محل منابع مختلف توسط دستگاه‌های اجرایی جذب نشده است.

علی بهدانی افزود: بخش عمده‌ای از این اعتبار در روزهای پایانی سال گذشته واریز شد که تلاش ما این است تا ۳۱ تیر ماه عمده این اعتبار را جذب کنیم.

وی بیان کرد: معاونت امور عمرانی استانداری متولی است که با برگزاری جلسات مختلف با دستگاه‌های اجرایی زمینه جذب حداکثری این اعتبارات را فراهم کند تا اعتباری از استان برگشت نخورد.

معاون هماهنگی برنامه‌ و بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان جنوبی اعتبارات هزینه‌ای پارسال استان را ۳۸۹ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: ۹۹.۸۴ درصد این اعتبار جذب شده و ۷۵ درصد در زمینه پرداخت حقوق کارکنان هزینه شده است که دستگاه‌های اجرایی با ۲۵ درصد باقیمانده مدیریت شد.

وی گفت: ابتدای سال گذشته اعتبارات تملک و عمرانی استان ۵۹۳ میلیارد تومان بود که با رشد ۴۸ درصدی در طول سال به ۸۸۳ میلیارد تومان رسید و متوسط تخصیص اعتبارات عمرانی استان حدود ۶۰ درصد بوده است.

بهدانی عنوان کرد: درآمد عمومی استان خراسان جنوبی در سال گذشته ۵۵۳ میلیارد تومان بود که در این قسمت هم رشد ۳۱ درصدی را شاهد بودیم.

وی افزود: در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ نیز ۴۸۶ میلیارد تومان اعتبار هزینه‌ای برای استان در نظر گرفته شده است که رشد ۵۰ درصدی دارد.

وی درخصوص نیروی انسانی خراسان جنوبی گفت: سه هزار و ۷۹۲ نیروی رسمی، پیمانی، قرارداد کار معین و وظیفه در ۲۳ دستگاه اجرایی مشمول بودجه استانی داریم.

معاون هماهنگی برنامه‌ و بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان جنوبی اضافه کرد: سال گذشته ۲۱ نیروی انسانی از استان خروجی و هفت نفر ورودی به استان داشته‌ایم.

وی گفت: تعداد بازنشستگان استان در سال گذشته ۷۵ نفر بوده که ۱۰ میلیارد و ۳۰ میلیون تومان بار مالی داشته‌ و این مبلغ پرداخت شده است.

همچنین در شورای برنامه ریزی و توسعه استان خراسان جنوبی طرح کاهش ساعات اداری استان در راستای کاهش مصرف برق به رای گذاشته و مصوب شد.

 براساس این مصوبه از اول خرداد تا ۳۱ شهریور ماه ساعت کاری ادارات خراسان جنوبی در روزهای عادی از ۶ صبح تا ۱۲:۳۰ و روزهای پنجشنبه از ۶ تا ۱۲ است.

ایجاد کارگروه تخصصی کاربران نقشه و اطلاعات مکانی ذیل کارگروه زیربنایی، احداث مجتمع اداری و نظامی در نهبندان توسط ارتش و احداث مجتمع گردشگری در بشرویه توسط بخش خصوص نیز در این شورا مصوب شد.

همچنین اداره‌ کل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی درخصوص راه‌اندازی مرکز تخصصی کسب و کار و مهارت‌آموزی درخواست اعتبار داشت که قرار شد در این خصوص از ظرفیت دانشگاه‌های استان استفاده شود و در مجموع باید در زمینه این طرح بررسی بیشتری صورت گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha