۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۴۱
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84315163
۰ نفر

برچسب‌ها

لندن خواهان ایجاد ساز وکار واکنش سریع در برابر روسیه شد

تهران – ایرنا – دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس گفت که گروه هفت دربرگیرنده ثروتمندترین کشورهای جهان، پیشنهاد ایجاد سازوکار واکنش سریع را برای رویارویی با تبلیغات و انتشار اطلاعات نادرست روسیه، بررسی خواهد کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ راب در استانه نشست وزیران امور خارجه گروه هفت در لندن که نخستین نشست حضوری آنان در ۲ سال گذشته خواهد بود، افزود: بریتانیا گروه هفت را به توافق در باره یک ساخت ساز وکار واگنش سریع به پخش انتشار نادرست از سوی روسیه فرامی خواند، تا بتوانیم هنگامی که تبلیغات یا اخبار نادرست منتشر می شود، نه تنها به صورت انفرادی بلکه به صورت گروهی به آن پاسخ بدهیم و حقیقت را نه تنها برای شهروندان این کشور، بلکه روسیه، چین و جهان صادقانه منتشر کنیم.

مقام های امنیتی انگلیس، ایالات متحده و اروپا ادعا می کنند که روسیه و چین یا با پخش اطلاعات نادرست در انتخابات یا با دروغ گویی در باره واکسن های کووید–۱۹، برای ایجاد بی اعتمادی در غرب تلاش می کنند. مقام های بریتانیا و ایالات متحده در ماه های گذشته در باره همکاری فزاینده و گسترش یابنده راهبردی میان روسیه به عنوان بزرگ ترین کشور جهان از جنبه جغرافیایی و چین با پررشدترین اقتصاد بزرگ جهان، ابراز نگرانی کرده اند.

اما مسکو با تکذیب مداخله در کشورهای دیگر، غرب را دچار جنون ضد روسیه دانسته است. پکن نیز با قلدر خواندن غرب، رهبرانش را به دچار بودن به ذهنیت پسااستعماری متهم کرده که در آنان احساس توانایی برای اقدام همانند گونه ای پلیس بین المللی، به وجود می آورد.

راب در این باره گفت: برای ما گسترش همبستگی بین المللی کشورهای همفکر که برای جوامع باز، حقوق بشر، مردمسالاری و بازرگانی آزاد، پایداری و ایستادگی می کنند، از بیشترین اهمیت برخوردار است. بسیاری از این همپیمانان می خواهند بدانند که این همه گیری چگونه آغاز شده است.

او همچنین خواهان برداشته شدن برخی موانع میان گروه هفت و دیگر کشورهای هم اندیش شد تا شبکه گسترده تری از همپیمانان ایجاد شود که بر بازارها و اقتصاد باز و مردمسالاری، پافشاری می کنند.

مجموع نرخ رشد ناخالص داخلی اقتصادهای ایالات متحده، ژاپن، آلمان، انگلیس، فرانسه، ایتالیا و کانادا حدود ۴۰ تریلیون هزار میلیارد دلار است که اندکی کمتر از نصف اقتصاد جهان را در برمی گیرد.

به ادعای راب، اقدامات روسیه تهدید به شمار می رود و هم پیمانان در سراسر جهان باید برای رویارویی با حملات سایبری روسیه و چین متحد شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان