تاکید بر برگزاری شب‌های مجازی قدر ، چهار شهرستان فارس همچنان فوق حاد

شیراز - ایرنا- معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی با این هشدار که در فارس، چهار شهرستان در وضعیت فوق حاد کرونا ، ۱۰ شهرستان در وضعیت قرمز، ۲۱ شهرستان در وضعیت نارنجی و یک شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند، توصیه کرد شهروندان مراسم شب های قدر را به صورت مجازی در خانه برگزار کنند.

عبدالرسول همتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز  روز شنبه در ستاد مدیریت دانشگاهی کرونا با بیان آخرین وضعیت کروناویروس در استان فارس از ابتدای شیوع تا امروز ۱۱ اردیبهشت، وضعیت ۳۳۸ بیمار را وخیم اعلام کرد.

همتی گفت: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، ۸۳۵ هزار و ۴۰۵ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده، ۲۴۱ هزار و ۵۹۴ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است؛ همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۹۴ هزار و ۵۹۸ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۱۳ هزار و ۴۸۳ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۲۵۵ هزار و ۷۷ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

وی مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم که هم اکنون در بیمارستان های استان بستری هستند را نیز دو هزار و ۱۲۳ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد، ۳۳۸ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

دکتر همتی در ادامه با اعلام جان باختن ۱۷ هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تا کنون را چهار هزار و چهل اعلام کرد.

او همچنین از بهبودی ۲۲۸ هزار و ۵۲۵ نفر از ابتدا تاکنون خبر داد که از بیمارستان ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

تاکید معاون بهداشت در رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه در شب های قدر

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با آرزوی قبولی طاعات و عبادات روزه داران در ایام ماه مبارک رمضان و سلامتی برای مدافعان سلامت از مردم خواست تا پروتکل های بهداشتی را به ویژه در شب های قدر رعایت کرده و استفاده مداوم از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی از دیگران و پرهیز از حضور در تجمعات به ویژه دورهمی های خانوادگی و ایام لیالی قدر را فراموش نکنند.

دکتر همتی با این هشدار که در فارس، چهار شهرستان در وضعیت فوق حاد، ۱۰ شهرستان در وضعیت قرمز، ۲۱ شهرستان در وضعیت نارنجی و یک شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند، توصیه کرد تا مراسم شب های قدر را به صورت مجازی در خانه و با استفاده از برنامه های تلویزیونی برگزار کرده و در غیر این صورت، در فضای باز با رعایت فاصله فیزیکی دست کم یک و نیم متر و با استفاده مداوم از ماسک برگزار شود؛ همچنین از خوردن و توزیع مواد خوراکی و نذورات در این آئین ها خودداری کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز در سیصد و سیزدهمین نشست ستاد مدیریت بیماری کووید ۱۹ در دانشگاه، از تلاش شبانه روزی نیروهای مشاغل کارگری و خدمات دانشگاه به ویژه در بحران کرونا تقدیر کرد.

 مهرزاد لطفی  ضمن تبریک روز جهانی کار و کارگر به تلاشگران این عرصه در مجموعه سلامت به ویژه در بحران کووید۱۹، از کارکنان درگیر با کرونا در مدیریت امور پشتیبانی و رفاهی دانشگاه قدردانی کرد و تلاش بی وقفه نیروهای خدمات به ویژه در بخش های کووید۱۹ بیمارستان ها و مراکز بهداشت و درمان دانشگاه را در مدیریت این بحران در استان، بسیار تاثیرگذار دانست.

وی از تلاش تیم واکسیناسیون کووید۱۹دانشگاه برای راه اندازی سالن های جدید نیز قدردانی کرد و گفت: توسعه فضای واکسیناسیون در استان اتفاق بزرگی است که موجب سرعت بخشیدن و انجام به موقع واکسن بسیاری از افراد خواهد شد.

دکتر لطفی ضمن بررسی آمار نمونه های انجام شده آزمایش کرونا طی روز گذشته تاکنون در فارس؛ به ارزیابی آمار مبتلایان، موارد مرگ و میر، افراد بستری و بهبودیافته، روند خدمت رسانی به مبتلایان و موارد مشکوک در مراکز درمانی و عملکرد مراکز آزمایشگاهی تشخیصی کروناویروس پرداخت.

او ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات روزه داران در ماه مبارک رمضان و گرامیداشت شب های قدر از مردم خواست تا برای سلامتی مبتلایان و مدافعان سلامت و نیز برون رفت از این بحران، دعا کرده و رعایت پروتکل های بهداشتی را جدی بگیرند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =