استان قزوین همچنان در وضعیت حاد کرونایی قرار دارد

قزوین-ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت:این استان همچنان در وضعیت حاد کرونایی قرار دارد و به جز ۲ شهرستان آن که نارنجی هستند، مابقی مناطق در وضعیت قرمز قرار گرفته اند.

به گزارش ایرنا، پیمان نامدار روز شنبه در ستاد مقابله با کرونا در استان قزوین با بیان اینکه وضعیت استان قزوین در برابر کرونا تا ۱۲ روز آینده، تثبیت نخواهد شد، تصریح کرد: استان قزوین در مسیر نزولی کرونا قرار گرفته ولی متاسفانه درصد این سیر بسیار اندک بوده به طوری که روند بستری در بیمارستان ها از ۳۶ درصد به ۳۴ درصد کاهش یافته است.

نامدار همچنین در خصوص میزان ابتلای مشاغل به بیماری کرونا افزود: بر اساس آمارها، بانوان خانه دار با ۳۶ درصد و کارگران با ۱۶ درصد ابتلا در صف اول مبتلایان کرونا قرار دارند که کاهش دورهمی ها و تشکیل کمیته تخصصی در خصوص تست گیری از کارگران شرکت ها و صنایع راهکار کاهش این درصد ها است.

وی ادامه داد: افراد بازنشسته با هفت درصد ابتلا، کارمندان دستگاه های دولتی با پنج درصد، کارمندان بانک با هفت دهم درصد و صنعتگران با هشت دهم درصد از مشاغل در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند.

نامدار ادامه داد: به رغم تمام مشکلاتی که با شیوع کرونا به دانشگاه علوم پزشکی قزوین و به تبع کادر درمان تحمیل شده است؛ با این وجود در اوج گیری جدید کرونا، توانستیم ۱۳۵ تخت آی سی یو به تخت های بیمارستانی استان اضافه کنیم.

وی اظهار داشت: در شرایط فعلی هزینه تمام شده هر تخت مجهز بالغ بر هشت میلیون تومان بوده و افزایش این تعداد تخت به تجهیزات دانشگاهی اتفاقی مهم برای استان است که به یمن آن، بخش بزرگی از نگرانی های استان در خصوص کمبود تخت بیمارستانی مرتفع شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اشاره به اجرای طرح پرستاری در منزل که تنها در استان قزوین اجرا شد، افزود: این طرح،  مورد تقدیر وزارت بهداشت و درمان قرار گرفته است و می توان از این حرکت جهادی به عنوان دستاوردی مهم یاد کرد.

نامدار تصریح کرد: در طرح پرستاری در منزل، یک هزار و ۸۰۰ بیمار در خانه خود معاینه شدند و اجرای طرح به کاهش بار ترافیکی بیمارستان ها منجر شد.

وی ادامه داد: از یک تا هشت اردیبهشت ماه سال جاری، استان قزوین در بحث تعبیه هوا در اماکن عمومی با ۷۳ درصد رعایت، رتبه هفت کشوری، در حوزه استفاده از ماسک با ۶۹ درصد رعایت رتبه ۶ کشوری و در بحث فاصله گذاری اجتماعی با ۷۰ درصد رعایت رتبه پنج کشوری را از آن خود کرده است.

این مسوول در ادامه با اشاره به وضعیت نگران کننده شهرستان تاکستان، افزود: این شهرستان،  بیشترین خطر ابتلا  به کرونا را دارد و انتظار می رود، توجه استان به شهرستان تاکستان بیش از پیش باشد.

نامدار تصریح کرد: آرامستان ها، بیشترین نگرانی ها را در خصوص ابتلا و شیوع بیماری کرونا دارند که متاسفانه آرامستان شهرستان تاکستان به دلیل تعبیه نکردن دیوار و رعایت نکردن شهروندان تاکستانی، عاملی بر افزایش سیر صعودی کرونا در این شهرستان شده است.

وی همچنین در خصوص وضعیت شهرستان آبیک و آوج، بیان کرد: وضعیت بیماری کرونا در شهرستان های آوج و آبیک سیر نزولی داشته است و از فرمانداران این شهرستان ها باید مراتب تقدیر به عمل آید.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین بیان کرد: بر اساس تصمیمات ستاد مقابله با کرونای استان، مقرر شده است تا روزانه یک گروه جهت ارائه آمار دقیق کرونا به ستاد در هر شهرستان مستقر شود.

وی ادامه داد: وضعیت استان قزوین در برابر کرونا به طور کلی روند نزولی به خود گرفته البته تست های مثبت، رشد نسبی داشته اما میزان بستری ها به صورت روزانه کاهش یافته است.

نامدار افزود: تاکنون ۲۲ هزار و ۷۴۲ بیمار کرونایی از خدمات بیمارستانی بهره مند شدند و متاسفانه تا به امروز در استان قزوین یک هزار و ۵۸۰ نفر بر اثر کرونا فوت کرده اند.

وی با بیان اینکه ۷۵ درصد از بیماران بستری شده در سطح استان از بیمارستان های دولتی و ۲۵ درصد از آنها از بیمارستان های خصوصی خدمات دریافت کرده اند، تصریح کرد: از تمام ظرفیت های کادر درمان در بیمارستان های دولتی و بخش خصوصی برای مهار این بیماری استفاده شده و تنها کلید طلایی عبور از پیک چهارم، رعایت دستورالعمل های بهداشتی و پرهیز از تجمع است.

وی افزود: تا به امروز ۲۸ هزار و ۲۰۱ واکسن سهیمه استان بوده است که ۲۲ هزار و ۸۴۳ واکسن در فاز اول و ۱۶ هزار واکسن در فاز دوم به مشمولان تزریق شده است.

نامدار با بیان اینکه ۱۹ هزار و ۸۰۰ سالمند بالای ۸۰ سال در اولویت ترتیب واکسن قرار گرفته اند، تصریح کرد: واکسیناسیون عمومی در ماه های خرداد و تیر با رسیدن واکسن کرونای ایرانی سرعت بیشتری می گیرد.

این مسوول اظهار داشت: نحوه فراخوان و اعلام آمادگی شهروندان بالای ۸۰ سال جهت نوبت دهی و تعیین زمان و مکان واکسیناسیون تنها از طریق مراکز خدمات جامع سلامت از طریق تماس تلفنی ۴۰۳۰ به افراد مشمول واکسن صورت می گیرد.

وی افزود: فراخوان فعلی شامل گروه سنی بالای ۸۰ سال است و به محض اتمام این گروه سنی، افراد بین سن ۷۰ تا ۸۰ سال فراخوان می شوند و همینطور گروه های سنی بعدی به ترتیب، فراخوان خواهند شد.

نامدار با بیان اینکه زمان واکسیناسیون عمومی سالمندان بالای ۸۰ سال، همه روزه از ساعت هشت و نیم صبح تا ۱۳ و ۳۰ است، افزود: تمامی خدمات ارائه شده توسط مراکز بهداشت، رایگان است و شهروندان از پرداخت یا واریز وجه خودداری نمایند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =