دولت تدبیر و امید برای حل مشکلات معیشتی کارگران سنگ تمام گذاشت

ساری- ایرنا- استاندار مازندران با اظهار این که حفظ و افزایش تولید و در نتیجه توجه به معیشت کارگران از برنامه های اصلی و اولویت دار دولت تدبیر و امید طی فعالیت حدود هشت ساله اش بوده است، گفت: به رغم همه مشکلات اقتصادی و فشارهای داخلی و خارجی؛ دولت برای معیشت کارگران سنگ تمام گذاشته است.

احمد حسین زادگان عصر روز شنبه در جشنواره تجلیل از کارگران ،گروه های کار و واحدهای نمونه استان مازندران افزود: دولت با مدیریت فضای کار و تولید سعی کرده است تا کمترین فشار بر قشر کارگران وارد شود و بررسی ها نشان می دهد که این امر در مازندران محقق شده است.

وی با بیان این که به جرات می توان گفت که مازندران در طی هشت سال گذشته به ویژه در شرایط کرونایی اصلا تنش کارگری و کارفرمایی را تجربه نکرده است، ادامه داد: طی یک سال اخیر برای بیش از ۵۰ واحد تولیدی و صنعتی بزرگ استان با هدف حفظ تولید و کارگر ، به صورت مستقیم و موردی مشکلات را پیگیری کرده ایم.

استاندار مازندران به افزایش حدود ۴۰ درصدی حقوق کارگران و مستمری بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی به عنوان یک حرکت بی نظیر برای معیشت کارگران و بازنشستگان از سوی دولت توصیف کرد و اظهار داشت: دولت همسو با رویکرد مجلس شورای اسلامی به فکر معیشت و زندگی کارگران است و این را برخلاف دولت های قبلی در عمل محقق کرد.

حسین زادگان به مسکن مهر به عنوان مطالبه اصلی قشر کارگری اشاره کرد و گفت: اگرچه مسکن مهر با هزاران مشکل برای دولت تدبیر و امید به ارث رسید، اما دولت جهت رضایت قشر کارگر همه توان خود را گذاشت و این مقوله در مازندران به سرانجام رسید.

وی اقتصاد بدون فروش نفت و تحریم های ظالمانه را بسیار سخت و سنیگن برای مدیریت در کشور دانست و بیان داشت: دولت تدبیر و امید با همه این مشکلات سعی کرد تا کمترین مشکلات به واحدهای تولیدی و  قشر کارگر برسد.

تلاش دولت برای تحقق عدالت کارگری

دبیراجرایی خانه کارگر مازندران با اظهار این که کارگران در همه عرصه های سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی فعالانه حضور دارند و باید وضعیت مناسبی داشته باشند، گفت: همواره فرصت هایی که دولت به کارگران می دهد به دلایل مختلف مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

نصرالله دریابیگی با توضیح این که خیلی ها با سوء استفاده از فرصت ها نارضایتی علیه دولت را سبب می شوند، ادامه داد: امیدواریم مشکلات معیشتی در سال جاری با افزایش حقوق کاهش می یابد، اما با توجه به افزایش نرخ تورم پیشنهاد می کنیم بن کارگری با ارز دولتی برای این قشر تامین شود.

وی با بیان اینکه امسال خواسته به حق ۲۰ ساله  سه میلیون نفر از کارگران بازنشسته کشور اجرایی و محقق شده است، گفت: امروز کارگران و بازنشستگان معنای واقعی عدالت اجتماعی را با حمایت دولت تدبیر و امید چشیدند.

امنیت شغلی؛ دغدغه جدی کارگران

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار کارخانه های مازندران با بیان این که امنیت شغلی کارگران از اهمیت خاصی برخوردار است، گفت: متاسفانه روند اجرای طرح توانمندی اجتماعی غیر منطقی بوده و مصارف سازمان تامین اجتماعی نسبت به درآمدش افزایش بیشتری داشته است.

امیرعلی شیرافکن با اشاره به این که دریافتی حقوق و مزایای ۲ سال آخر دوران خدمت کارگران مبنای حقوق بازنشستگی است گفت: اما در سال ۱۴۰۱ این مدت به سه سال افزایش یافت که این موضوع باید بازنگری شود.

رئیس مجمع نمایندگان کارگران مازندران نیز با بیان اینکه امنیت شغلی کارگران در استان همواره در خطر است، گفت: هرساله در هفته کارگر مقولات کارگری مطرح می شود ، اما برای حل آن پیگیری لازم و جدی صورت نمی گیرد.

علی نژاد با ذکر این نکته که واگذاری های شرکت ها و کارخانه ها به هر گروه ،افراد شخصی و حقوقی ، دولتی و غیر دولتی نباید امنیت شغلی کارگران را به خطر بیاندازد، ادامه داد: کارگران با ۲۵ سال سابقه در حوزه حافظان جنگل و عرصه های طبیعی در استان دارای استرس هستند.

وی اظهار داشت: هویت  شرکت ها در دولت ها و فعالیت وزیران مختلف ممکن است تغییر پیدا کند اما شغل کارگران نباید دچار خدشه شود ، معادلات حقوقی و بیمه ای کارگران با تغییرات مدیریتی و هویتی شرکت ها نباید تحت تاثیر منفی قرار بگیرد.

 وی با بیان این که بحران تولید در بخش های مختلف مازندران سبب شد تا زندگی کارگران تحت تاثیر قرار بگیرد ، بیان داشت: گمرگات ، واردات مواد اولیه ، بیمه ، بانک ها و کاغذ بازی اداری از مشکلات جدی بخش های واحدهای تولیدی استان است و کارگران نخستین گروهی هستند که پس از بروز این مشکلات با خطر اخراج و تعدیل نیرو، کسر حقوق ، قطع بیمه و کم کردن حقوق و مزایا مواجه می شوند.

مازندران دارای ۸۰۵ تشکل کارگری و کارفرمایی است که امروز ۱۷ نفر از کارگران، گروه های کار  و واحد های نمونه با حضور استاندار مازندران مورد تجلیل قرار گرفتند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =