نمایشگاه مجازی قرآن نقطه عطفی در استفاده از فضای مجازی است

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم به عنوان نقطه عطفی در استفاده از فضای مجازی یاد کرد و گفت: با این نمایشگاه به عنوان یک بستر تحول می‌توان با قرآن انس پیدا کرد.

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا سید عباس صالحی در حاشیه افتتاح نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم در جمع خبرنگاران گفت: در همین فرصت کوتاهی که نمایشگاه مجازی قرآن افتتاح شد بیش از ۱۳۵ هزار نفر به سایت نمایشگاه مراجعه کردند و این مساله نشان دهنده این است که ما یک فرصت خاصی را می توانیم برای ارتباط مردم خودمان، مردم جهان اسلام و بشریت در تعامل با قرآن داشته باشیم.

وی افزود: نمایشگاه قرآن که امسال به صورت مجازی برگزار می شود، فرصت خاصی را برای بخش های مختلفی که در این نمایشگاه و نیز یک فضای متفاوتی را ایجاد می کند. نمایشگاه قرآن در مصلای امام خمینی (ره) در سال های مختلف با حضور فیزیکی مولدان عرصه قرآنی و همچنین بازدیدکنندگان روبرود بود ولی امسال ما یک رویداد خاص را به اعتبار شرایط کرونایی داریم که نمایشگاه قرآن با این اتفاق خاص تحولی را در شیوه و روش دارد. 

صالحی ادامه داد: در بخش فروشگاهی این نمایشگاه، ناشران و فعالانی هستند که به عرضه نرم افزارهای قرآنی می پردازند و طبیعی است که این شرایط، فضایی را آماده می کند برای این که مجموعه های وسیع تری از مولدان حضور داشته باشند.

شرایط متفاوت در بخش فروشگاهی

وی تاکید کرد: اگر در سال های قبل ناشران و مولدان نرم افزاری محدودی در نمایشگاه به دلیل برگزاری در تهران، حضور داشتند اما الان مجموعه وسیعی از ناشران و مولدان معارف قرآنی کشور در آن حضور دارند. همچنین از نظر فضای حضور، فضای وسیعتری را در اختیار داریم. افرادی که می توانستند از نمایشگاه بهره برداری کنند، با توجه به این که نمایشگاه قرآن در ماه مبارک رمضان برگزار می شد به طور طبیعی به تهرانی ها محدود می شد ولی فضای نمایشگاه مجازی قرآن برای تمام مردم ایران و کسانی که می توانند از طریق فضای مجازی به این مجموعه اتصال پیدا کنند، قابل بهره برداری است و این مساله نشان می دهد که ما می توانیم شرایط متفاوتی را در ارتباط با بخش فروشگاهی نمایشگاه داشته باشیم. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در بخش محتوایی نیز ما مجموعه های مختلف مولدان معارف قرآن را در سطوح مختلف مانند تلاوت و حفظ، معرفت و آموزش و پژوهش داریم. تعداد محدودی از موسسات مختلف قرآنی در سال های قبل فرصت ها و زمینه های حضور را در نمایشگاه فیزیکی داشتند ولی امسال حجم قابل توجهی از موسسات و مولدان قرآنی به اعتبار این که نیازی به حضور فیزیکی ندارند، در این نمایشگاه حضور می یابند و راه ارتباطی خود را با مخاطبان پیدا می کنند. 

فرصت گفت و گوهای قرآنی در سطح بین الملل

وی اضافه کرد: مجموعه های مختلفی که می خواهند از معارف قرآنی و مشاوره های قرآنی و آموزش های قرآنی استفاده کنند، می توانند در سطح گسترده جامعه ایرانی بلکه جامعه جهانی در این نمایشگاه استفاده کنند. البته در سطح بین المللی امسال در نخستین گام هستیم و در سال های آینده می توان شاهد گسترش این بخش بود ولی امسال متفکران و اندیشمندان قرآنی جهان اسلام در وبینارها و فضاهای گفت و گوهای فرهنگی حضور دارند. به این ترتیب یک فرصت گفت و گوی قرآنی در بستر فضای مجازی ایجاد می شود.

صالحی افزود: این نخستین گام می تواند نقایص و مشکلاتی را نیز داشته باشد ولی امیدواریم بتواند نقطه عطفی باشد برای این که بتوانیم از فضای مجازی به عنوان یک بستر تحول انس به قرآن، محبت به قرآن، معرفت به قرآن و عمل به قرآن پیدا کنیم. 

به گزارش ایرنا، نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم با شعار قرآن، کتاب رشد و رویش با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از امروز هجدهم ماه مبارک رمضان به صورت ۲۴ ساعته به مدت ۱۰ روز یعنی تا بیست و هفتم ماه رمضان از طریق مجازی در دسترس علاقه مندان به قرآن کریم است.  

در این نمایشگاه مجازی دو بخش اصلی فروشگاهی و محتوایی وجود دارد که بخش فروشگاهی به فروش کتاب های چاپی در حوزه دین و دفاع مقدس اختصاص دارد و امکان عرضه و فروش تمام کتاب های مربوط به دین و حوزه دفاع مقدس که ناشران از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز چاپ گرفته باشند، فراهم شده است. 

بستر این نمایشگاه همچون نمایشگاه مجازی کتاب است که سال گذشته برای اولین بار به دلیل ویروس کرونا از سوی خانه کتاب برگزار شد و در آنجا ناشران ثبت اثر می کردند و بازدیدکنندگان کتاب مورد نظر خود را از انتشاراتی که کتاب را ارائه کرده بود، انتخاب کرده و در سبد خرید قرار می دادند. خانه کتاب و ادبیات ایران به عنوان مجری بخش فروشگاهی نمایشگاه قرآن انتخاب شده است. 

عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هفته گذشته در نشست خبری نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم از اختصاص ۱۲ هزار بُن خرید به فعالان قرآنی خبر داد و گفت: این بن های خرید به تمام حافظان، قاریان، خادمان قرآنی، مدرسان قرآنی، نویسندگان قرآنی، مدیران موسسات قرآنی، هنرمندان قرآنی که در جشنواره های آیات رتبه کسب کرده اند و خبرنگاران قرآنی تعلق خواهد گرفت که آمار این افراد در اختیار خانه کتاب قرار گرفته است.

قرار است در این نمایشگاه ۳۰ وبینار تخصصی در حوزه های گوناگون فرهنگ قرآنی برگزار شود که ۱۰ وبینار در سطح بین المللی و با حضور میهمانان برجسته فرهنگ قرآنی و اسلامی از ۱۰ کشور خواهد بود.

یکی از ویژگی های نمایشگاه مجازی قرآن کریم این است که بر اساس توافق صورت گرفته میان شرکت ملی پست با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کتاب های خریداری شده توسط بازدیدکنندگان از نمایشگاه به صورت رایگان ارسال می شود و هزینه ارسال پست در واقع توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظر گرفته شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =