۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۱۱
کد خبرنگار: 2104
کد خبر: 84314748
۰ نفر

برچسب‌ها

یک میلیون و ۹۰۰ هزار راس دام در کردستان مایه‌کوبی می‌شود

سنندج - ایرنا - مدیر کل دامپزشکی کردستان گفت: عملیات واکسیناسیون یک میلیون و ۹۰۰ هزار دام علیه بیماری های طاعون نشخوار کنندگان کوچک و بیماری بروسلوز بره و بزغاله در استان آغاز می‌شود.

مجتبی ورمقانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: در قالب این طرح یک میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام سبک علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک و ۴۰۰ هزار راس بره و بزغاله ماده  علیه بیماری بروسلوز مایه کوبی شود.

وی اضافه کرد: این اداره کل در راستای وظایف و سیاست های محوله، اجرای عملیات واکسیناسیون رایگان گوسفند و بز علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک یا ppr و بروسلوز بره و بزغاله را در مدت زمان ۴۵ روز کاری از تاریخ ۱۵ اردیبهشت لغایت ۳۱ خرداد سال جاری در مناطق دارای تجمع دام سبک با پوشش حداکثری و همچنین مناطق کانون بیماری بروسلوز دامی و انسانی آغاز می‌کند.

مدیر کل دامپزشکی کردستان گفت: در این عملیات که به صورت رایگان انجام می شود از ظرفیت و توان انسانی بخش غیر دولتی دامپزشکی بهره گیری خواهد شد و تمامی مناطق اطراف زیستگاه های طبیعی استان، مناطق پر خطر، روستاهای مرزی ومکان های با جمعیت دامی بالا در اولویت واکسیناسیون قرار خواهد گرفت.  

بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) که با عنوان "طاعون بزی" نیز شناخته می شود، یک بیماری کشنده حاد با واگیر بسیار بالاست که نشخوار کنندگان کوچک و شترها را درگیر می کند.

علائم این بیماری تب، ترشحات چشم و بینی، تورم دهان، اسهال، ذات الریه همراه با سختی تنفس بوده که گاهی منجر به مرگ نیز میشود و عامل بیماری موربیلی ویروس از خانواده پارامیکسوویریده است. 

ترشحات مختلف بدن دام مانند ترشحات چشم، بینی، دهان و مدفوع آبکی حاوی مقدار زیادی موربیلی ویروس هستند. انتقال ویروس به شکل ریزقطره های عفونی در هنگام عطسه، سرفه و استنشناق هوای آلوده توسط دام های سالم و همچنین تماس بین دام بیمار و سالم مهمترین راه انتقال این بیماری است. وجود ترشحات و تراوشات عفونی در محل زندگی دام مانند آبشخورها، آخورها و بستر نیز میتواند یکی از راههای انتقال بیماری است اما موربیلی ویروس ها به مدت طولانی نمی تواند در بیرون از بدن میزبان زنده بمانند.

همه گیری  PPR بر اساس کنترل جابه جایی حیوانات، دفع صحیح لاشه و استفاده از واکسن قابل کنترل می باشد. موثرترین روش برای کنترل بیماری واکسیناسیون می باشد که باید در مناطق اندمیک قبل از شروع فصول بارانی به صورت سالیانه تکرار شود.

بیماری تب مالت هم، یک عفونت باکتریایی است که از گاوها، گوسفندان یا بزهای آلوده و عفونی شده به انسان انتقال می‏یابد، این بیماری از انسان به انسان مسری نیست.

این بیماری، در حیوان به نام سقط جنین واگیر موسوم است و به نام‏های دیگری نظیر تب مواج، تب دیوانه، تب مدیترانه‏ای نیز نامیده می‏شود. بروسلوز انسانی (تب مالت) ناشی از بروسلا ملی تنسیس در جاهایی که گوسفند و بز آلوده زیاد است خطر جدی بهداشت عمومی در آن مناطق می‏باشد و بیشتر در فصول تابستان و بهار یعنی فصل زایش و شیردهی دام‏ها دیده می‌‏شود.

 عفونت باکتریایی اعضای خون‏ساز بدن، از جمله مغز استخوان، گره‏های لنفاوی، کبد و طحال را متأثر می ‏سازد. 

استان کردستان یکی از مناطق دام خیز و دامپرور کشور محسوب می شود که سالانه ۲۵ هزار تن گوشت قرمز، ۸۰ هزار تن گوشت مرغ و ۱۵۰ هزار تن شیرخام تولید می شود در حالیکه مصرف سالانه آن حدود ۴۵ هزار تن گوشت مرغ و ۱۷ هزار و ۶۰۰ تن نیز گوشت قرمز است.

جمعیت دامی استان کردستان حدود سه میلیون راس دام سبک (گوسفند و بز) و راس دام سنگین (گاو و گوساله) است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha