رئیس جبهه اصلاحات فارس:ردصلاحیت داوطلبان اصلاح‌طلب شوراها گسترده است

شیراز- ایرنا- رئیس جبهه اصلاحات فارس با انتقاد از آنچه عملکرد هیئت‌های اجرایی و نظارت شهرستان و ردّ گسترده اصلاح‌طلبان در شیراز و برخی شهرهای استان نامید، گفت:در شهر شیراز، هشت عضو اصلاح‌طلب شورای پنجم برای حضور در انتخابات شورای ششم ثبت‌نام کردند که صلاحیت هفت نفر را رد کرده‌اند.

ابراهیم صبوری شنبه در جمع خبرنگاران افزود: ردّ صلاحیت‌ها در شیراز تنها به اعضای شورا محدود نبوده و تقریبا تمام اصلاح‌طلبان حزبی و غیرحزبی از امکان رقابت محروم شده‌اند.

وی گفت: ترکیب یکدست هیئت اجرایی و نظارت شهرستان از همان ابتدا نگرانی‌های جدی در مورد روند بررسی صلاحیت‌ها ایجاد کرده بود، با این وجود انتظار می‌رفت نگاهی در تصمیم‌ها حاکم باشد که زمینه‌ی حضور سلائق و جریان‌های مختلف را فراهم کند، اما متاسفانه اینگونه نشد.

رئیس جبهه اصلاحات فارس ادامه داد : با وجود آنکه احزاب اصلاح‌طلب در فارس از مدت‌ها قبل با تشکیل جبهه اصلاحات، مشغول برنامه‌ریزی و آماده‌سازی خود برای حضور جدی در انتخابات شوراها بودند، اما در چنین وضعیتی عملاً امکان حضور سازمانمند و جبهه‌ای در انتخابات از ما گرفته شده و احتمالاً شاهد برگزاری انتخاباتی غیررقابتی برای شورای ششم در شیراز خواهیم بود.

صبوری افزود: چرا روند و نتیجه‌ ردّ صلاحیت‌ کاندیداها باید به گونه‌ای باشد که دیدگاه‌ها و سلائق مختلف احساس کنند هیچ نماینده‌ای در میان داوطلبان موجود ندارند؟ شاید عده‌ای می‌خواهند مشارکت پایین و محدود انتخابات مجلس در سال ۹۸ تکرار شود. ردّ صلاحیت گسترده و یکپارچه در کلانشهرها از جمله شیراز دقیقا ما را به همین نقطه می‌رساند و این اصلاً خوب نیست.

وی بیان کرد: در شرایط فعلی کشور، دور کردن مردم از صندوق‌های رأی هنر نمی‌خواهد، بلکه باید تلاش کنیم تا مردم را با همه‌ دلخوری‌هایی که دارند با صندوق‌ها آشتی دهیم و به این باور برسانیم که در تعیین سرنوشت خود اثرگذار خواهند بود. امیدواریم آنچه تا امروز در مورد ردّ صلاحیت گسترده‌ اصلاح‌طلبان در شهرهایی مثل شیراز اتفاق افتاده، با تمهید و تدبیر هیئت‌های نظارت استانی بر هم بخورد و شاهد انتخاباتی رقابتی باشیم.

عبدالرزاق موسوی رئیس شورای اسلامی شهر شیراز هم پنجشنبه نهم اردیبهشت به آنچه ردصلاحیت گسترده اصلاح طلبان نامید، انتقاد کرد و گفت: دلایل ردصلاحیت ها بدون استناد بوده و باید دلایل اعلام شود.

روح الله نجابت رییس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان فارس پنجشنبه نهم اردیبهشت گفت: افراد براساس مواد قانونی تایید و یا رد صلاحیت شده‌اند،یک هزار و ۸۵۱ نفر برای رقابت در انتخابات شوراهای اسلامی شهرهای استان فارس تایید صلاحیت شدند.

وی با بیان اینکه حدود ۸۰۰ نفر از ثبت نام کنندگان انتخابات شوراهای اسلامی شهر در فارس توسط هیات اجرایی و حدود ۳۰۰ نفر نیز توسط هیات نظارت رد صلاحیت شدند گفت: شرعا برخود حرام می دانم که در بررسی صلاحیت افراد غیر از نگاه حرفه ای و تخصصی چیزی را دخیل کنم.

او گفت:پنجشنبه اولین روز رسیدگی به شکایات ردصلاحیت شدگان انتخابات شوراهای اسلامی شهرها است که این فرآیند تا ۱۲ اردیبهشت ماه امسال ادامه دارد.

انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ در سراسر کشور برگزار می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha