ناسا ماموریت بالگرد خود را در مریخ تمدید کرد

تهران- ایرنا- سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام کرد که پروازهای بالگرد خود به نام «نبوغ» را در مریخ برای ۳۰ روز دیگر ادامه می‌دهد.

به گزارش روز شنبه پایگاه فضایی اسپیس، تمدید این ماموریت در واقع برای بررسی توانایی های این بالگرد برای انجام یک ماموریت اکتشافی در نظر گرفته شده است.

در ابتدا ماموریت بالگرد نبوغ در مریخ برای مدت ۳۰ روز برنامه ریزی شده بود که شامل انجام یک مأموریت نمایش فناوری می شود که برای آزمایش امکان انجام پرواز کنترل شده در مریخ طراحی شده است.

با این حال، ناسا با موفقیت در سه پرواز اول خود  تصمیم گرفته است که ماموریت بالگرد خود را برای ۳۰ روز مریخی دیگر تمدید کند و ماموریت این بالگرد را به «مرحله نمایش عملیات» تغییر دهد تا بتواند توانایی های اضافی نبوغ را آزمایش کند.

یک روز مریخی حدود ۴۰ دقیقه طولانی تر از یک روز بر روی سیاره زمین است.

آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا  امروز در حساب کاربری خود در توییتر اعلام کرد که نبوغ، چهارمین پرواز خود را نیز با موفقیت بر فراز انجام داده است.

نبوغ در چهارمین پرواز خود مسافت بیشتری را طی کرد و سرعت بیشتری را نیز نسبت به پروازهای قبلی ثبت کرد. همچنین با پرواز بر فراز مریخ عکس‌ های بیشتری را از این سیاره سرخ ثبت کرد. این تصاویر در داده‌هایی که بعدا به دست محققان خواهند رسید، منتشر می شود.

ابتدا قرار بود بالگرد نبوغ، چهارمین پرواز خود بر فراز مریخ را روز پنج شنبه انجام دهد. اما این پرواز طبق برنامه انجام نشد. ناسا دیروز اعلام کرد که چهارمین پرواز نبوغ برفراز مریخ انجام نشد اما محققان در حال ارزیابی داده‌ها هستند و قصد دارد به زودی دوباره شانس خود را امتحان کند.

نبوغ برای نخستین بار در روز ۱۹ آوریل بر فراز مریخ پرواز کرد، بعد از آن این بالگرد مریخی ۲ پرواز دیگر انجام داد و هر بار سرعت آن بیشتر شد.

محققان این پروژه یک هفته فرصت دارند تا ٢ پرواز دیگر انجام دهند و مرزهای قابلیت و تحمل نبوغ را آزمایش کنند.

هنگامی که آزمایش های نبوغ به پایان رسد، مأموریت مریخ نورد «استقامت» ( Perseverance) به هدف اصلی خود که  حفاری نمونه های سنگ در جستجوی نشانه های حیات گذشته در مریخ است، می رسد.

کاوشگر «استقامت» ناسا پس از فرود بر سطح مریخ در ماه فوریه، نبوغ را بر سطح این سیاره سرخ پیاده کرد.  این بالگرد ۸۵ میلیون دلاری اولین بالگرد ارسال شده به سیاره‌ای دیگر است و برای بررسی فناوری‌های مورد نیاز برای پرواز در سیارات دیگر طراحی شده است.

نبوغ ۲ دوربین به همراه دارد که اطلاعات پرواز را ثبت می‌کند. این اطلاعات توسط مریخ‌نورد استقامت نیز مشاهده می شود. این بالگرد  از چهار بال کربنی ساخته شده که به دو موتور جداگانه متصل شده‌اند و در جهت مخالف هم می ‌چرخند. سرعت چرخش موتور این بالگرد ۳۷ دور بر دقیقه می ‌رسد، در صورتی که میانگین سرعت موتور یک بالگرد معمولی روی زمین ۴۵۰ دور بر دقیقه است. همچنین این بالگرد، از صفحات خورشیدی برای شارژ باتری لیتیوم-یون و پرواز خود استفاده کرده است.

درصورتی که همه‌چیز به خوبی پیش رود، نبوغ در طول ماموریت خود در مریخ، چندین پرواز طولانی مدت بر روی دهانه  «جزرو» در سطح مریخ انجام خواهد داد. ارتفاع هر پرواز نباید بیش از پنج متر باشد و طول مسیر آن ۹۰ متر خواهد بود.

کاوشگر استقامت روز پنج شنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرده بود.  استقامت بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین کاوشگری است که تاکنون به سیاره مریخ ارسال شده و قرار است یک ماموریت ۲ ساله را برای جستجوی علایم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسان‌ها بر سطح این سیاره سرخ رنگ انجام دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha