پست خراسان جنوبی نخستین‌ بار به سوددهی رسید

بیرجند - ایرنا - مدیرکل پست خراسان جنوبی گفت: براساس گزارش عملکرد پست استان‌های کشور، اداره کل پست استان خراسان جنوبی در سال ۹۹ موفق شد نخستین بار از ابتدای تاسیس به سوددهی برسد.

علی الهامی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از آنجایی که شرکت ملی پست در ارائه خدمات پستی دارای رویکرد اقتصادی است تعادل هزینه، درآمد از شاخص‌های ارزیابی عملکرد واحدهای پستی محسوب می‌شود که بیانگر هدفمند بودن هزینه‌ها و بهره‌وری مجموعه است.

وی از افزایش سهم بازار حمل و نقل کالا در استان توسط پست خبر داد و گفت: طراحی و تولید و توسعه خدمات پستی متناسب با نیاز مشتریان امروزی و ارائه خدمات لجستیکی به کسب و کارها و صنعت که نقش اساسی در رونق تولید آنها داشته از رموز این موفقیت است.

مدیرکل پست خراسان جنوبی اظهار داشت: اداره کل پست استان به لحاظ  شاخص‌های عملکردی در سال ۹۹ رتبه نخست کشور را بین ادارات کل استان‌های کشور کسب کرد.

وی گفت: در این راستا شاخص‌هایی از جمله میزان درآمد حاصل از خدمات مختلف، ترافیک مرسولات، ضریب تعادل درآمد بر هزینه، کیفیت خدمات پستی، فرایندهای داخلی و رضایت مشتریان بررسی و پایش شده است.

الهامی درآمد پست استان خراسان جنوبی را در سال ۹۹ بیش از ۲۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان ذکر کرد و گفت: پست خراسان جنوبی در سال گذشته با رشد ۱۲۱ درصدی به لحاظ درآمدی نسبت به سال ۹۸ توانست رتبه اول را بین استان‌های کشور کسب کند.

وی بیان کرد: مرسولات پستی وارده به استان در سال گذشته یک میلیون و ۴۲۰ هزار فقره بوده‌ که نسبت به سال قبل از آن ۱۵ درصد رشد داشته است.

مدیرکل پست خراسان جنوبی تعداد مرسولات پستی صادره از استان را در این مدت ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار مرسوله اعلام کرد و افزود: این آمار نسبت به سال ۹۸ بیش از ۶۶ درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به اجرای پروژه ملی جی نف (استعلام نشانی استاندارد مکان محور) گفت: در این پروژه اطلاعات کدپستی به اطلاعات مکانی متصل می‌شود که در سال ۹۷ اجرای آن در ۲ شهر استان شامل بیرجند و قاین عملیاتی شد و در پایان سال گذشته این رقم به ۲۲ شهر رسید.

الهامی اظهار داشت: این شهرها دارای نشانی استاندارد سه سیلابی هستند که شامل نام محله، نام معبر آخر و پلاک است و نیز این شهرها دارای یک نقشه پایه بوده که سایر دستگاه‌های خدمت‌رسان می‌توانند با دسترسی به آنها اطلاعات مشترک خود را روی آن بارگذاری کنند و این پروژه نقش بسزایی در بهره‌وری و جلوگیری از دوباره کاری دستگاه‌ها دارد.

وی با اشاره به توسعه سرویس‌های جدید پستی در استان افزود: سرویس پستی «خدمت قبول از مقر فرستنده» در سال گذشته توسعه یافت که با استفاده از این سرویس نیاز نیست مردم به پست‌ مراجعه داشته باشند بلکه از طریق تلفن شماره ۳۱۱۴۰ یا سامانه Www.postsam.ir می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند و پیک پست با مراجعه به محل، مرسوله را از مشتری دریافت می‌کند.

مدیرکل پست خراسان جنوبی گفت: درخواست غیرحضوری و اینترنتی پلاک‌های تلفیقی کدپستی و شهرداری از طریق سامانه  Www.postsam.ir یکی دیگر از سرویس‌های پستی در استان است که با شهرداری‌های استان قرارداد منعقد کرده‌ایم تا به شکل اینترنتی به مردم این خدمات ارائه دهد و در این راستا پنج هزار پلاک تاکنون درخواست و نصب شده است.

وی راه‌اندازی پیک شهری یا همان سرویس هوشمند حمل و نقل و لجستیک در شهر را از برنامه‌های پست استان در سال جاری با توجه به شرایط کرونایی با هدف کاهش رفت و آمدها ذکر کرد و گفت: انجام خریدهای مردم، جابه‌جایی کالا در سطح شهر و ارائه خدمات به سایر شهرستان‌ها که اموری را در مرکز استان دارند از مزایای این سرویس است.

الهامی با اشاره به استقبال از خدمات پستی در شرایط شیوع کرونا اظهار داشت: سال گذشته میزان خرید اینترنتی مردم استان ۸۷ هزار و ۶۰۰ فقره بوده که نسبت سال قبل آن ۸۰ درصد رشد داشته است.

وی تعداد فروشگاه‌های اینترنتی فعال در خراسان جنوبی را ۸۲ فروشگاه بیان کرد و گفت: از این تعداد ۲۳ فروشگاه در سال ۹۹ جذب شدند و در این مدت ۹ هزار و ۹۰۰ فقره کالا از فروشگاه‌های طرف قرارداد پست استان به فروش رفته که نسبت به سال ۹۸ به میزان ۵۷ درصد رشد داشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها