دستاورد سفرهای اردیبهشتی دولتمردان به استان‌ها چه بود؟

استان‌ها - ایرنا- در روزهای آغازین دومین ماه سال و در شرایطی که اغلب استان ها به دلیل شرایط کرونایی محدودیت‌هایی را برای هموطنان وضع کرده اند، قطار تولید و افتتاح دولتمردان متوقف نشد و شاهد افتتاح چندین طرح عمرانی در استان های مختلف بودیم.

به گزارش ایرنا، در هفته منتهی به دهم اردیبهشت ماه علاوه بر سفرهای مسئولان وزارت بهداشت برای رصد وضعیت کرونایی کشور، وزیر راه و شهرسازی سفری به بندرعباس داشت، رییس سازمان اداری و استخدامی کشور راهی زنجان شد، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران به شهر قم رفت و معاون اول رییس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس چنید طرح از جمله طرح های اورژانس را به بهره برداری رساند.

در روز پنجشنبه نهم اردیبهشت شاهد افتتاح طرح های صنعت آب و برق در قالب پویش «الف - ب - ایران» توسط رییس جمهوری بودیم.

تکاپوی دولتمردان آن هم در حالی که کمتر از دو ماه به برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در کشور باقیمانده، نشان از آن دارد که دولت و تدبیر و امید بر عهد خود که همان تلاش برای آبادانی کشور تا آخرین روز کاری است، پایبند مانده است.

در ادامه مروری بر این سفرها و دستاوردهای آن برای عمران و آبادانی کشور خالی از لطف نیست:

آغاز احداث بزرگترین طرح احداث مسکن در کشور

یکی از اولویت های اصلی دولت در حوزه مسکن، توجه به تامین این نیاز برای اقشار کم درآمد جامعه بوده که این مقوله در هرمزگان با آغاز ساخت۱۰ هزار واحد مسکونی در روزهای اخیر حرکت امید آفرین محسوب می شود.

توسعه حریم شهرها با تامین زمین و مشارکت توسعه گران بخش خصوصی و با لحاظ همه استانداردها، از راهبردهای دولت در تامین مسکن ارزان قیمت برای گروه های کم درآمد جامعه است که که این حرکت در هرمزگان هشتم اردیبهشت ماه با سفر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی به بندرعباس،  احداث ۱۰ هزار واحد مسکن ملی هرمزگان آغاز شد.

هر واحد مسکن این طرح ملی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ متر مساحت خواهد داشت و در مدت ۴۸ ماه احداث می‌شوند و در ۶۰۵ بلوک ساختمانی طراحی شده‌اند. این بزرگترین طرح احداث و عرضه مسکن کشور به شمار می‌رود که با سرمایه‌گذاری افزون‌ بر ۷۰ هزار میلیارد ریال در روبه‌روی مجتمع بانکداران بندرعباس اجرا می‌شود.

ناگفته نماند پیش از این نیز عملیات اجرایی ساخت سه هزار واحد مسکونی برای اقشار آسیب پذیر زمستان پارسال و با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در شرق هرمزگان و همچنین در آبان ماه پارسال عملیات اجرایی چهارهزار و ۹۳۲ واحد مسکن در این استان در قالب طرح اقدام ملی به صورت ویدیو کنفرانسی با حضور حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان آغاز شده بود.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در آیین آغاز ساخت این پروژه گفت: این وزارتخانه در راستای پیشبرد برنامه‌های دولت و در راستای تاکیدهای رهبر معظم انقلاب که تولید مسکن را یکی از محورهای اساسی برای تحرک بخشیدن به اقتصاد کشور قلمداد کردند، ساخت بیش از ۵۰۰ هزار واحد مسکونی را در کشور  آغاز کرده است و به این ترتیب کشور به کارگاه خانه‌سازی تبدیل شده است.

افتتاح پروژه های سازمان اورژانس کشور

هفتم اردیبهشت ماه به مناسبت هفته سلامت پروژه های سازمان اورژانس کشور با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و پیرحسین کولیوند رییس سازمان اورژانس کشور در استان های مختلف به صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید.

در این آیین ۶ مرکز و پایگاه اورژانس در مشهد، همدان، ملایر، بابل، کنگاور، اراک، کرمانشاه و اصفهان به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد» با دستور معاون اول رییس جمهوری و به صورت ویدئوکنفرانس به بهره برداری رسید.

معاون اول رییس جمهوری در این آیین با یادآوری اقدامات دولت تدبیر و امید در زمینه سلامت و درمان کشور گفت: توسعه مراکز اورژانس در اقصی نقاط کشور و تجهیز مراکز از هفت به ۴۸ و به زودی به پنجاه مرکز و همچنین راه اندازی اورژانس های دریایی و ریلی و خرید آمبولانس بسیار ارزشمند است.

جهانگیری ادامه داد: بازسازی آمبولانس‌ها نمونه کار ملی در مقطعی است که به آن به شدت نیازمند بودیم و در دوران تحریم اقتصادی و تنگناهای ریالی و ارزی می توان با تکیه بر سرمایه انسانی کشور از امکانات موجود حداکثر بهره برداری را داشت.


افتتاح فرهنگسرای بیرجند
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری هشتم اردیبهشت ماه به مناسبت روز شوراها نشستی مجازی با استانداران و مدیران کل امور روستایی سراسر کشور داشت که در حاشیه این برنامه سالن همایش و فرهنگسرای شهر بیرجند به عنوان بزرگترین فرهنگسرای شرق کشور نیز افتتاح شد.

اجرای پروژه سالن همایش و فرهنگسرای شهر بیرجند سال ۹۲ شروع شد اما از سال ۹۷ به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت؛ این پروژه با زیربنای ۶ هزار متر مربع و مساحت ۲۳ هزار متر مربع با اعتبار ۴۸۵ میلیارد ریال اجرا و تکمیل شده است.

فرهنگسرای شهر بیرجند با ظرفیت ۲ هزار نفر جزو ۱۰ سالن برتر کشور است و با بهره‌برداری از آن، نیازمندی عمومی مرکز استان در برگزاری مناسبت‌های مهم ملی، مذهبی، رفاهی و استانی رفع شد.
 

تامین آب شرب سه استان با ۲۶ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری دولت

در چهارمین هفته پویش الف - ب - ایران چهار طرح صنعت آب با سرمایه‌گذاری ۲۶ هزار میلیارد ریال در سه استان هرمزگان، مازندران و خوزستان با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوری و وزیر نیرو  نهم اردیبهشت ماه به بهره‌برداری رسید که تامین آب شرب سالم و رفع نیاز آبی اراضی کشاورزی از مزایای این طرح‌ها به شمار می‌رود.

این طرح ها شامل فاز سوم سامانه نمک زدایی بندرعباس، خط انتقال آبرسانی به بندرعباس از آب شیرین‌کن و تصفیه‌خانه آب سرنی در هرمزگان، طرح آبگیری سد بالارود در خوزستان، واحد دوم تصفیه‌خانه فاضلاب ساری و آغاز عملیات اجرایی سد زارم رود در استان مازندران بود.

فاز سوم سامانه نمک زدایی بندرعباس، خط انتقال آبرسانی به بندرعباس از آب شیرین‌کن و تصفیه‌خانه آب سرنی در استان هرمزگان از جمله این طرح ها بود که برای احداث آن، مبلغ ۳۳۰ میلیارد ریال و ۱۵ میلیون یورو از محل اعتبارات بانک توسعه اسلامی هزینه شده است.

طرح آبگیری سد بالارود با سرمایه‌گذاری ۶۴۵ میلیارد تومان در استان خوزستان نیز از دیگر طرح هایی است که به بهره‌برداری  رسید؛ این سد پنجاه و سومین سد مخزنی کشور است که با اعتبارات ملی از ابتدای دولت کار ساخت آنها به اتمام رسیده و با بهره برداری از آن، علاوه بر کنترل سیلاب های ورودی شمال خوزستان ، نیاز آبی بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی پایین دست اندیمشک برطرف می شود.

«واحد دوم تصفیه‌خانه فاضلاب ساری» با اعتبار ۱۵۰ میلیارد تومان از دیگر طرح های افتتاح شده رییس جمهوری به شمار می رود؛ این طرح پس قرار گرفتن در فهرست طرح‌های نیمه‌تمام اولویت‌دار و دریافت کمک ۵۰۰ میلیارد ریالی دولت در سال گذشته به ایستگاه پایانی رسید و اکنون ظرفیت تصفیه فاضلاب مرکز مازندران به ۵۰ درصد افزایش یافته است.

سفرهای کرونایی مسئولان وزارت بهداشت
قرار گرفتن اغلب استان های کشور در شرایط حاد و قرمز کرونایی، مسئولان وزارت بهداشت را بر آن داشت تا با سفر به استان های مختلف شرایط بهداشتی و درمانی و اقدام های انجام شده برای نزولی شدن روند ابتلا و مرگ ناشی از ویروس کرونا و همچنین روند انجام واکسیناسیون گروه های هدف را بررسی کنند.

مهمترین رویداد در این حوزه ، آغاز کارآزمایی بالینی مرحله سوم واکسن کرونا پاستور تولید مشترک ایران و کوبا در برخی استان های کشور بود که ششم اردیبهشت ماه با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کلید خورد.

این مرحله با شرکت ۲۴ هزار داوطلب در شهرهای اصفهان، بابل، بندرعباس، زنجان، ساری، کرمان، همدان و یزد آغاز شد و به گفته وزیر بهداشت امروز کشورمان به یکی از بهترین، موثرترین و پویاترین واکسن های کرونای جهانی در انستیتو پاستور دست یافته است.

وزیر بهداشت همچنین در سفر به شهرستان کاشان هشدار داد: با توجه به اینکه اکنون در پیک بستری هستیم، مدتی بعد نیز اوج مرگ را با ماندن در مرگ سه رقمی سنگین خواهیم داشت و امیدواریم مرگ چهار رقمی کرونایی را تجربه نکنیم.

همچنین در هفته ای که گذشت سخنگوی وزارت بهداشت به خراسان شمالی سفر کرد؛ سیما سادات لاری در جریان سفر به شهرستان اسفراین گفت: وضعیت کرونا در بیشتر استانها روند صعودی دارد اما در برخی استانها هم تعداد بستری‌ها با ترخیصی‌ها برابر شده است.

وی همچنین اظهار داشت: با وجود چهار برابر شدن آمار بیماران بستری در موج چهارم ویروس کرونا به خصوص یک هفته گذشته، الگوی مرگ و میر تغییری نکرده و همانند سایر موج های دیگر در گروه سنی ۵۵ تا ۶۰ سال است.

لاری همچنین در سفر به شهرستان نیشابور و افتتاح خوابگاه پردیس دانشکده علوم پزشکی این شهرستان، تاکید کرد: اتمام طرح‌های خوابگاهی و سالن‌های ورزشی نیمه‌تمام در اولویت است و در این‌ چهارچوب ۴۳ طرح تا پایان دولت به پایان می‌رسد.

هشتم اردیبهشت ماه واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال در کشور آغاز شد و در این ارتباط علیرضا رییسی معاون بهداشت وزیر بهداشت به تبریز سفر کرد؛ در این مرحله بیش از یک میلیون و ۱۴۷ هزار سالمند تا سیزدهم اردیبهشت واکسینه می‌شوند.

قاسم جان بابایی معاون درمان وزیر بهداشت نیز هفته گذشته در سفر به مشهد از روند خدمات‌رسانی به بیماران کووید ۱۹ در بیمارستان‌های این کلانشهر دیدن کرد. در این برنامه روند خدمات رسانی و نحوه تریاژ تنفسی به بیماران در بیمارستان فوق تخصصی کودکان اکبر، خدمات رسانی به بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان فارابی مشهد، متعلق به تامین اجتماعی با ۱۰۰ بیمار مبتلا،  روند خدمات رسانی به بیماران کرونایی در بیمارستان شهید هاشمی نژاد و ایجاد سایت ویژه بیماران کرونایی در این بیمارستان مورد بازدید معاون وزیر بهداشت قرار گرفت.   

وی هفتم اردیبهشت ماه نیز سفری به کهگیلویه و بویراحمد داشت تا در جریان ساخت مراکز درمانی و بیمارستانی این استان از جمله فازم دوم بیمارستان امام خمینی دهدشت و بیمارستان نرگسی گچساران قرار گیرد؛ وی در این سفر گفت:  ۱۵ هزار تخت بیمارستانی تا پایان دولت تدبیر و امید در کشور راه اندازی می شود که از این تعداد ۱۰ هزار تخت در استان های مرزی و محروم کشور خواهد بود.


سفر سایر مسئولان به استان‌ها

در هفته ای که گذشت، سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی سفری به استان بوشهر داشت؛ وی در این سفر اطمینان داد که فرماندهان و کارکنان پلیس آمادگی کامل دارند تا با همکاری بسیج، امنیت کامل انتخابات 28 خرداد را تامین کنند.

سعید اوحدی معاون رئیس‌جمهوری و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران نهم اردیبهشت در آیین رونمایی از تابلوهای جدید مزین به نام شهدا در قم با عنوان طرح «کوچه‌های آسمانی» گفت: مزین شدن کوی و خیابان‌ها به نام و سیره شهدا امری ضروری است و توجه به سیره شهیدان ما را در مسیر درست قرار می‌دهد.

جمشید انصاری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور در سفر به زنجان گفت: قرارداد خرید بیش از ۹۰ میلیون واکسن کرونا در کشور بسته شده، سهمی که از کوواکس گرفتیم چیزی حدود ۲۱ میلیون، قراردادهای اسپوتنیک وی روسیه ۶۰ میلیون و چین بیش از ۱۰ میلیون دوز بوده و دوزهایی نیز از قبل تحویل گرفته شده است.

اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در سفر به استان گیلان و با اشاره به خشکسالی و احتمال بروز خسارت به کشاورزان گفت: دولت امسال ۳ هزار میلیارد تومان بر اساس تبصره ۱۳ قانون بودجه برای صندوق توسعه بیمه کشاورزی کمک می کند.

نبی‌الله خون میرزایی معاون وزیر جهادکشاورزی و رییس سازمان شیلات ایران در سفر به خوزستان گفت: امسال برای صید دریایی و تولید ۱.۵میلیون آبزیان پرورشی درکشور هدف گذاری و برنامه ریزی شده است.

محمد دامادی معاون حقوقی و امور مجلس وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در سفری به شهرستان ساوه و بازدید از دو واحد تولیدی گفت: پس از نامگذاری امسال با عنوان «تولید،پشتیبانی و مانع زدایی» از سوی رهبر معظم انقلاب، جلسات متعددی با نمایندگان و رئیس مجلس شورای اسلامی و هیات وزیران تشکیل شد و قرار است مقررات و قوانین بازدارنده تولید حذف شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha