پنج خانه تاریخی قزوین امسال مرمت می‌شوند

قزوین - ایرنا - معاون اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان قزوین گفت: پنج خانه تاریخی قزوین که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند، امسال در حال مرمت و ساماندهی هستند.

احسان نورانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این خانه‌های تاریخی شامل خانه محصص، خانه زعیم، خانه نبوی، خانه حکیم افضل و خانه کسمایی میرمیران هستند.

این مسوول همچنین گفت: خانه های تاریخی محصص و کسمایی میرمیران هر ۲ مربوط به دوره قاجاریه از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین در دست مرمت قرار دارد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین ادامه داد: خانه های تاریخی زعیم مربوط به دوره صفویه، نبوی و حکیم افضل هر ۲ مربوط به دوره قاجاریه نیز با مشارکت مالک و میراث فرهنگی در دست مرمت هستند.

وی اظهار داشت: مرمت، ساماندهی و احیای خانه های تاریخی از سیاست ها و اولویت های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به شمار می رود و در این راستا مالکان می توانند به شکل مشارکتی با میراث فرهنگی نسبت به مرمت خانه های تاریخی خود اقدام کنند.

نورانی افزود: سرمایه گذاران نیز می توانند با سرمایه گذاری در جهت احیا و مرمت خانه های تاریخی آنها را در قالب کاربری پذیرایی، اقامتی و فرهنگی مورد بهره برداری قرار بدهند.

براساس آخرین آمار اعلام شده، ۷۰ خانه تاریخی در قزوین شناسایی شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha