رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان: کرونا در ۴۰ روز ۶۹ قربانی گرفت

کاشان - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: ۶۹ بیمار مبتلا به کرونا طی ۴۰ روز ابتدایی امسال در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل قربانی این ویروس شدند که از این تعداد، ۳۸ بیمار در فروردین و ۳۱ بیمار در ۹ روز ابتدای اردیبهشت ماه جان باختند.

به گزارش ایرنا، سیدعلیرضا مروجی جمعه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شمار بیماران پذیرش شده از ابتدای امسال تاکنون نیز یک‌هزار و ۷۶۱ نفر و بستری موقت بیماران در مرکزهای ریفرال (زیرمجموعه) دانشگاه علوم پزشکی کاشان از ۲۲ فروردین تا ۹ اردیبهشت‌ ۳۹۷ نفر است.

وی با بیان اینکه در ۴۰ روز ابتدای امسال یک‌هزار و ۴۵۷ بیمار مبتلا به کرونا از مرکزهای درمانی کاشان و آران و بیدگل ترخیص شدند، اظهار داشت: بیش از یک‌هزار و ۳۰۰ بیمار بدحال و اینتوبه نیز در این مدت ثبت شد.

اینتوبه شدن، یک روش استاندارد شامل عبور لوله به مجاری هوایی انسان است و پزشکان اغلب قبل از عمل جراحی یا در مواقع اضطراری برای دادن دارو یا کمک به فرد در تنفس این اقدام را انجام می‌دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان با اشاره به سه رقمی شدن آمار بستری‌های کرونا در این منطقه از هفتم فروردین تاکنون افزود: مجموع آزمایش‌های مثبت پی سی آر نیز در این مدت ۶ هزار ۶۶۱ مورد ثبت شد.

وی ادامه داد: مجموع مراجعان به مرکزهای حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در ۴۰ روز ابتدایی امسال با متغیر بودن آمار روزانه از صفر تا ۵۲۰ نفر به ۱۰ هزار و ۹۷۸ نفر رسید.

به گفته مروجی، تنها گزینه نجات‌بخش در کاهش آمار بیماران مبتلا به کرونا، رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی با زدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، شستن دست‌ها و پرهیز جدی از حضور در تجمع‌های اجتماعی، دورهمی‌های خانوادگی و تردد غیر ضروری در مکان‌های عمومی است.

سعید نمکی وزیر بهداشت پنجم اردیبهشت در نشست ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا در دانشگاه علوم پزشکی کاشان نسبت به افزایش آمار سه رقمی جانباختگان کرونا در کشور هشدار داد و گفت: با توجه به اینکه اکنون در پیک بستری هستیم و مدتی بعد نیز اوج مرگ را با ماندن در مرگ سه رقمی سنگین خواهیم داشت، امیدواریم مرگ چهار رقمی کرونایی را تجربه نکنیم.

ایوب درویشی معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری و دبیر ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان نیز اول اردیبهشت در نشست مشترک ستاد مقابله با کرونا در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل گفت: ۵۵ درصد شیوه‌نامه‌های بهداشتی در کاشان رعایت می‌شود که پذیرفته نیست.

جمعیت نزدیک به ۵۰۰ هزار نفری شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل، زیر پوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان قرار دارد.

وضعیت کرونایی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل در برهه کنونی قرمز است.

بر پایه مصوبه‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا مشاغل گروه‌های ۲ و ۳ و ۴ در وضعیت قرمز تا اطلاع بعدی تعطیل می‌شوند و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک با جدیت بیشتری مورد پایش قرار خواهد گرفت.

همچنین خروج خودروهای بومی از شهرستان‌های نارنجی و قرمز و ورود خودروهای غیربومی به این شهرستان‌ها ممنوع است.

ویروس کرونا اواسط دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» کشور چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در این کشور اعلام کرد.

ویروس کرونا ۲۰۱۹ (COVID-۱۹) در نهایت به همه کشورها از جمله ایران سرایت کرد و سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند. برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی توصیه‌ شده است.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر در فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان و شهرستان آران و بیدگل با بیش از ۱۰۳ هزار نفر جمعیت در حدود ۲۱۵ کیلومتری اصفهان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =