نایب رئیس حماس: تعلیق انتخابات خلاف منافع ملی فلسطین است

تهران - ایرنا - نایب رئیس جنبش مقاومت اسلامی فلسطین ( حماس ) در خارج از کشور گفت که "تصمیم تعلیق انتخابات فلسطین به منافع ملی ضربه می زند و انگیزه های آن مغایر با بهانه‌هایی است که به آنها استناد می شود.

به گزارش ایرنا،  «موسی ابومرزوق» امروز (جمعه) در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی «قدس پرس» درباره تصمیم «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین مبنی بر به تعویق انداختن انتخابات، اظهار کرد: حتی اگر دلایل گفته شده صحیح باشد، لازم بود که همه ما این تهدید را به یک فرصت تبدیل کنیم و اراده ملی خود را بر شهر قدس تحمیل کنیم و خود را به خلق و خوی دشمن صهیونیستی که با هیچ چیز به نفع ملت فلسطین موافقت نخواهد کرد، تسلیم نکنیم. 

وی تاکید کرد: ما به عنوان مردمی که تحت اشغال هستند باید فلسفه تصمیمات و برنامه‌های ملی خود را بر اساس مقابله با رژیم اشغالگر بنا کنیم نه اینکه درباره تصمیمات خود از وی اجازه بگیریم. 

 نایب رئیس جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)  در خارج از کشور اظهار کرد که حماس برای برگزاری انتخابات چندین ملاحظه را در نظر دارد. اولین مورد آن بازسازی مجدد  فلسطین بعنوان خانه ملت به گونه‌ای که همه را در خود جای دهد و همه بر اساس مشارکت و نه استثناء کار کنند.  

وی افزود: دوم این که، جلوگیری از انحصار فردی و تحکم آن بر مراجع قانونی و قضایی که نتیجه آن اختلال بزرگ در موازین حاکمیتی  و به معنای عدم وجود آزادی‌ها، گسترده شدن فساد، بدتر کردن شرایط بد اقتصادی و عدم موفقیت مکرر در اداره کشور و سایر موضوعات است، از بین می‌برد.  

ابومرزوق افزود: سوم، به چرخش در آوردن انتقال مسالمت آمیز قدرت در سرزمین‌های فلسطین هر چهار سال یکبار به گونه‌ای که مردم ابزاری در اختیار دارند که به آن‌ها امکان می‌دهد هر مرجع یا گروهی که آن‌ها را در نظر نمی‌گیرد بدون درگیری، آن‌ها را مجازات کنند.  

وی افزود: نکته چهارم که باید در نظر گرفت، [ انتخابات ] تفرقه را پایان می‌دهد و صفحه آن را می‌بندند و موجب اتحاد مجدد نهادهای تشکیلات خودگردان فلسطین تحت رهبری که عموم مردم بیان می کنند، می‌شود و آثاری که تفرقه فردی و جمعی به وجود می‌آورد را درمان می‌کند.  

 نایب رئیس جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)  در خارج از کشور اضافه کرد: رسیدن به یک دولت ملی که در آن همه نماینده دارند و از صلاحیت ملی برخوردار است و به مردم ما توانمندی می‌بخشد، پنجمین مزیت انتخابات است.  

وی اظهار داشت: مزیت ششم انتخابات این است که از مجلسی دارای مشروعیت برخوردار می‌شویم و برای وضع قوانین، نظارت بر قوه مجریه و پاسخگو نمودن مفسدان به ویژه از آنجا که برخی از آن‌ها به دلیل نبود قدرتی بازدارنده از اظهار فساد خود ابایی ندارند، کار می‌کند.  

گزینه‌هایی جایگزین حماس  

 «ابومرزوق» درباره آنچه حماس به عنوان گزینه‌های جایگزین تشکیلات خودگردان فلسطین ارائه داده است، گفت: ما پیشنهادها و گزینه‌های زیادی را برای فتح و جناح های ملی که قادر به تحمیل اراده مردم فلسطین هستند، ارائه دادیم  اما تصمیم گیری برای به تعویق انداختن انتخابات نشان می‌دهد که این تشکیلات (خودگردان فلسطین) نمی‌خواهد با اشغالگران حتی با ساده‌ترین ابزار مسالمت آمیز روبرو شود بنابراین آیا واقعاً مردم ما را به سمت طرح دولتی که حق آن‌ها است سوق می‌دهد؟ .  

وی با طرح این سوال‌ها که آیا به تعویق انداختن انتخابات و شرط‌بندی بر عامل زمانی مجدد با توجه به عدم وجود هرگونه تغییر بالقوه در موضع اسرائیل یا آمریکا به نفع ما خواهد بود؟ آیا می‌توان تصور کرد که مردم تحت اشغالگران شرط‌بندی در مسائل خود و امور ملی را با روحیه صهیونیستی بپذیرند؟ و آیا به تعویق انداختن انتخابات فشار بر دشمن اسرائیلی است؟ ، افزود: باید در پاسخ گفت که این قطعاً یک گام به نفع او (دشمن صهیونیستی) است و به نفع گسترش حق حاکمیت او (رژیم صهیونیستی) است. و او به آنچه می‌خواست رسید و این تصمیم را به مهربانی دریافت کرد و ما او را از خجالت کشیدن مقابل دنیا بخاطر تعویق [ انتخابات ] معاف می‌کنیم.  

 پیام به عباس

ابومرزوق پیامی به محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ارسال کرد و در آن نوشت « مانند یک رئیس جمهوری برای مردم فکر کنید نه به عنوان رهبر یک حزب و آینده مردم ما را در دست اراده دشمن قرار ندهید و به جوانان ما و جوانان قدس که آماده‌اند تا نبردی مردمی که در آن اراده ما را تحمیل می‌کنند و می‌تواند منابع ملی را حفظت کند راه بیندازند همانطور که ما را همیشه متحیر و بهت زده کرده اند بنابر این حتی یک بار به مردم خود اعتماد کنید.  

یکی از رهبران حماس در واکنش به تعلیق انتخابات از سوی جنبش فتح گفت: ما از قبل این را می‌دانستیم همانطور که چند روز پیش یکی از اعضای کمیته مرکزی فتح به من گفت که آن‌ها تقریباً به اتفاق آرا تصمیم خود را برای به تعلیق در آوردن انتخابات برای مدت نامحدود گرفته‌اند و در این راستا جلسه‌ای برگزار می‌شود تا این تصمیم را اعلام کنند. 

در این پیوند،   «ابومرزوق» تاکید کرد که ما در حماس تصمیم گرفتیم که عصر پنجشنبه در جلسه رام الله شرکت نکنیم و شاهدان دروغ نباشیم و در جلسه مضحکه‌ای که عنوان آن سلب حق مردم فلسطین برای انتخاب نمایندگانشان است، شرکت نکنیم.  

از بین رفتن آرزوها 

 نایب رئیس جنبش مقاومت اسلامی فلسطین ( حماس ) در خارج از کشور با بیان اینکه ما نا امید شده‌ایم، افزود: زیرا ما می‌خواستیم این لحظه کامل شود و مردم ما بتوانند از حق طبیعی خود برای انتقال صلح آمیز قدرت استفاده کنند و همه نهادهای فلسطین را نوسازی کنند و همه فلسطینی‌ها برای انتخاب رهبری خود مشارکت کنند.  

«محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بامداد جمعه در پی نشستی که درباره انتخابات برگزار شده بود اعلام کرد: رهبری فلسطین تصمیم گرفت انتخابات را تا زمان تضمین مشارکت مردم قدس در آن، به تعویق بیندازد.  

تعدادی از جریان‌ها و گروه‌های فلسطینی با رد این تصمیم مبنی بر به تعویق انداختن انتخابات، هشدار دادند که به تعویق انداختن انتخابات فقط به نفع اشغالگران است.  

در این پیوند کمیته‌های مقاومت فلسطینی با صدور بیانیه‌ای ضمن رد به تعویق انداختن انتخابات، برگزاری آن را حق ذاتی و قانونی مردم فلسطین دانستند و تاکید کردند که به تعویق انداختن انتخابات برخلاف میل توده‌های مردم ما و تسلیم شدن کامل اراده مردم فلسطین مقابل صهیونیست‌ها است که لازم است قدرت از طریق یک روند درگیری برای ریشه کن کردن دشمن از قدس و تمام سرزمین مبارک فلسطین بر آن‌ها تحمیل شود.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha