امام جمعه کاشان: مردم افراد خیرخواه و خداترس برای شوراها انتخاب کنند

کاشان - ایرنا - نماینده ولی‌ فقیه و امام جمعه کاشان گفت: مردم با انتخاب افراد عاقل، خیرخواه، خدمتگزار بی‌منت‌، گره‌گشا، بدون داشتن افکار سیاسی تنش‌زا و مسلط بر اولویت‌سنجی نیازها، بستر رشد و پیشرفت خود و جامعه را فراهم کنند.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله عباسعلی سلیمانی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته کاشان که به دلیل وضعیت قرمز کرونایی شهرستان به‌صورت رادیویی منتشر شد، با اشاره به کلام امیرالمومنین علی (ع) مبنی بر اینکه افراد خداترس را برای رشد، پیشرفت، ترقی، توسعه، برقراری عدالت اجتماعی و امنیت عمومی خود انتخاب کنید، خاطر نشان کرد: به فرموده پیامبر (ص )، انتخاب افراد عاقل و خیرخواه بستر رشد و توفیق الهی را فراهم‌ می‌کند.

وی با یادآوری اینکه در بیان ارزش، شان‌ و اهمیت شورا آیه و سوره با همین عنوان نازل شده است، افزود: شخص پیامبر اسلام با افزایش آمار مسلمانان بی‌درنگ شورا را برای گرفتن مشورت در امور (و شاورهم فی الامر) تشکیل داد.

وی رعایت ۶ نکته ضروری برای انتخاب اعضای شوراها را برشمرد که باید مردم به آن دقت و توجه ویژه کنند.

آیت‌الله سلیمانی با تاکید بر اینکه نخستین ویژگی یک عضو شورای تایید صلاحیت شده باید گره‌گشایی از مشکل‌ها و تامین نیازهای اساسی مردم در مصوبات و مقررات شورا باشد، اظهار داشت: از آنجا که مردم این اعضا را به‌عنوان مشاور امین خود برای رفع نیازهای اساسی در شهرها و روستاها انتخاب می‌کنند، از این رو آنان با شناخت نیازهای ضروری از غیرضروری نباید در خدمت اتلاف وقت کنند.

امام جمعه کاشان با اشاره به این اختیار اعضای شوراها در انتخاب شهردار در بیان دومین ویژگی ادامه داد: آنان بر پایه کارآمدی، لیاقت و قابلیت‌های فنی، علمی و تجربی نه بر پایه وابستگی‌ به جریان‌ها و گروه‌های سیاسی شهرداران را انتخاب کنند چرا که انتخاب شهردار با توجه به وابستگی جریان‌های قبیله‌ای، حزبی و گروهی آفتی بزرگ و انتخاب شهردار بر مبنای لیاقت، قابلیت، تجربه، دلسوزی، تقوا مداری و مردم سالاری دینی نعمتی بزرگ است.

آیت‌الله سلیمانی با یادآوری اینکه ولی‌نعمت دانستن مردم از سوی اعضای شوراها به معنای واقعی کلمه و خادم آنان بودن سومین نکته لازم در انتخاب اعضای شوراها است اضافه کرد: اعضای شوراها در رعایت این مهم از امام راحل پیروی کنند که انقلاب مرهون وجودش است و می‌گفت به جای واژه رهبر به من خادم مردم بگویید و به اجحاف، اغراق یا تعارف مردم را ولی نعمت خود نمی‌خواند.

وی تصریح کرد: اعضای شوراها باید خود را خادم و مدیون مردمی بدانند که در راه دفاع از انقلاب و حفظ تمامیت ارضی این وطن شهید، جانباز و آزاده دادند و در کنار سفره‌هایشان با خاطره و عکس عزیزانشان زندگی می‌کنند و از وجود پسران، برادران، پدران و همسران شهیدشان یک قاب عکس و سخنی از آنان دارند، اعضای شوراها باید خود را مدیون و خادم پدران و مادر و همسران شهدا بدانند که مثل شیر مرد بار کمرشکن سنگین زندگی را با تربیت فرزندان دارای تحصیلات عالیه به دوش می‌کشند.

امام جمعه کاشان چهارمین نکته را اجتناب از نزاع‌های سیاسی و تنش‌زا برای اعضای شوراها بیان و تاکید کرد: آنان باید تمام توان و تلاش خود را در راستای خدمت بی منت به مردم به اندازه بضاعت، فرصت، موقعیت و امکانات به کار بگیرند و فکرها و سلیقه های سیاسی خودشان را برای خود محفوظ نگهدارند.

آیت‌الله سلیمانی با بیان اینکه مردم بر مسوولان و مدیران منت دارند و مسوولان باید خود را خادم و رعیت مردم بدانند، افزود: مسوولان هیچ منتی بر مردمی ندارند که در دوران دفاع مقدس اعضای بدن و بخشی از سلامتی خود را تقدیم کردند و در تمامی شرایط با نهایت تنگدستی هر کجا برای انقلاب و پاسخ کوبنده و دندان‌شکن به دشمن اثرگذار بودند حاضر شدند تا ایران دشمن شاد نشود.

وی ادامه داد: برای نمونه، مردم  ۲۲ بهمن ۹۹ که حتی با وجود شرایط خطرناک بیماری کرونا و برگزار نکردن عرفی، رسمی و عمومی راهپیمایی در قالب رژه موتوری باز برای بزرگداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و ناامید کردن در خیابان‌ها ‌و میدان‌ها حاضر شدند.

خطیب جمعه کاشان، حفظ روحیه امید و نشاط اجتماعی در میان مردم با رعایت اصل عدالت و ایجاد امنیت اجتماعی را پنجمین ویژگی لازم برای اعضای شوراها دانست و افزود: ششمین ویژگی نیز اولویت‌بندی امور از جمله انجام امور ترافیکی، برنامه‌ریزی برای رفع آلودگی هوا، جلوگیری از ساخت و سازهای غیر اصولی، جلوگیری از گرانی مسکن، جلوگیری از حیف و میل شدن زمین‌ها، جلوگیری‌ از بروکراسی مارپیچ اداری برای ارباب رجوع است.

به گفته آیت‌الله سلیمانی، شهر کاشان با همه والایی، امتیازها، و برجستگی‌ها شهری فقیری است که نیاز دارد اعضای جدید شورا در راستای افزایش سرانه شادی، فضای سبز، معیشت مردم، ایجاد مرکزهای تفریحی و تفرجی، مکان‌های ورزش عمومی بویژه برای بانوان و اقشار توان‌یاب و کسب رضایت شهروندان تلاش کنند.

وی ورودی شهر کاشان را افتخارآمیز عنوان کرد و گفت: اما وسط شهر سرانه مطلوب فضای سبز، بوستان و مکان تفریحی کافی را ندارد تا سالمند زن و مرد بتواند به راحتی خستگی و دلتنگی خود را در این فضاهای سرسبز، نهال کاری شده و فرح‌بخش سپری کند.

آیت‌الله سلیمانی با اظهار امیدواری از تشکیل شورای خوبی در آینده از تمامی نیروهای کارآمد و ارزشی امروز نیز تقدیر کرد.

وی فضیلت بیکران و ارزش معنوی شب‌های قدر به‌عنوان قلب و گوهر رمضان را برشمرد و افزود: استفاده و بهره‌مندی از فرصت طلایی و ناب شب‌های قدر به‌عنوان ظرف نزول قرآن و ولایت را از دست ندهید.

انتخابات ششمین دوره شوراهای شهر و روستا ۲۸ خرداد امسال همزمان با انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =