۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۰۷
کد خبرنگار: 1021
کد خبر: 84313866
۰ نفر

برچسب‌ها

انتقاد امام جمعه نجف از قطع برق، ضعف بهداشت و حادثه بیمارستان بغداد

بغداد - ایرنا - امام جمعه نجف اشرف با انتقاد از کمبود و قطع مکرر برق در عراق، ضعف ساختارهای بهداشتی و حادثه آتش سوزی در بیمارستان ابن الخطیب بغداد؛ برگزاری انتخابات پیش رو به شکل عادلانه را تنها راه برون رفت از بحران سیاسی و مشکلات موجود کشورش عنوان کرد.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام والمسلمین صدرالدین القبانجی در خطبه های نماز جمعه نجف اشرف که بدلیل محدودیت ناشی از کرونا خطبه آن بصورت مجازی پخش شد، گفت: انتخابات پارلمانی آینده عراق راهی برای برون رفت از بحران سیاسی و مشکلات کشور است و برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در زمان خود موضوعی مهم است.

قرار است انتخابات پارلمان عراق بعنوان تعیین کننده ساختار اداری و اجرایی کشور در قوای مقننه و اجرایه مهر ماه امسال برگزار شود.

امام جمعه نجف اظهار داشت: اگر شاهد پیشرفت و رفع مشکلات بهداشتی در عراق نباشیم فاجعه بیمارستان ابن الخطیب بغداد ممکن است دوباره تکرار شود.

قبانجی گفت: آتش سوزی بیمارستان ابن الخطیب نشان داد که نظارت از دست رفته است، بیمارستان ها رها شده اند و این علامت سوال است.

به گزارش ایرنا؛ حادثه انفجار کپسول اکسیژن و سپس آتش سوزی بیمارستان ابن الخطیب بغداد محل بستری مبتلایان کرونایی که هفته پیش رخ داد افزون بر ۱۳۰ کشته و ۱۱۰ زخمی برجای گذاشت. 

امام جمعه نجف اشرف ضعف وزارت بهداشت و ادارات تابعه آن در استان های عراق را تعجب آور عنوان کرد و ابراز داشت: کشور با موج ویروس کرونا روبروست و اکنون اتباع عراقی در هند گرفتار شده اند که باید نجات پیدا کنند.

وی اضافه کرد: وضعیت هند و مردم آن که در مواجهه با ویروس کرونا با فاجعه واقعی روبرو هستند نگران کننده است و ما برایشان ناراحت هستیم ولی در عین حال باید برای نجات عراقی های مقیم هند هم دولت کاری انجام دهد.

قبانجی همچنین با اشاره به بحران کمبود و قطعی مکرر برق در عراق که از نگاه او رنج طبقه آسیب دیده را افزایش داده است، گفت: باید طرحی برای رساندن برق به مناطق محروم تهیه شود و مردم را از موج گرمای رو به تزاید نجات داد.
قبانجی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه رژیم اسراییل به پایان نزدیک می شود، گفت: مایه شرمساری است در چنین شرایطی برخی کشورها در حال عادی سازی روابط با اسراییل هستند. 

امام جمعه نجف اشرف پیش رو بودن جمعه آخر ماه رمضان به عنوان روز جهانی قدس را مورد اشاره قرار داد و تأکید کرد: روز جهانی بیت المقدس فریادی برای ربودن خواب  از چشمان اسرائیل خواهد شد. 

قبانجی احترام وزیر فرهنگ عراق به ارزشهای اسلامی و پرهیز از نگاه سکولار را خواستار شد و ضمن انتقاد از ادبیات او در وهن پیامبر اکرم (ص) گفت: در برخی از وزارتخانه ها علیه ارزش های اسلام اقداماتی را شاهدیم و بار دیگر محکومیت خود را از مدیریت وزارت فرهنگ عراق که دارای هویت اصیل اسلامی است؛ اعلام می کنیم.

امام جمعه نجف اشرف با تسلیت فرا رسیدن شبهای قدر، افزود: اگر ما از شیعیان علی علیه السلام هستیم باید نبرد با باطل را به نفع مردم ضعیف ادامه دهیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =