عملکرد ضعیف اقتصاد آلمان در سه ماهه نخست سال جاری

تهران – ایرنا – سازمان آمار آلمان روز جمعه اعلام کرد که اقتصاد این کشور در سه ماهه نخست سال جاری (۲۰۲۱) در پی ادامه بحران همه گیری ویروس کرونا به میزان نسبت ۱.۷ درصد و به ویژه در حوزه مصرف خانوار کوچک شده است.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانس پرس؛ آژانس فدرال آمار «دی استیتس» افزود: همه گیری گسترده و فزاینده ویروس کرونا، موجب ادامه بسته شدن شرکت ها و مراکز تولید و به بار آمدن بدترین نتیجه برای عملکرد بزرگ ترین اقتصاد اروپا در مقایسه با دیگر کشورهای این قاره شده است.  

این در حالی است که بر اساس برآورد تحلیل گران، اقتصاد آلمان به میزان ۱.۵ درصد کوچک شده است.

این سازمان افزود: صادرات کالا، اقتصاد آلمان را تقویت کرده است.

آغاز ضعیف اقتصاد آلمان در سه ماهه نخست سال جاری در حالیست که تولید ناخالص داخلی ثبت شده در سه ماهه پایانی ۲۰۲۰  پیش از آنکه انتشار گونه های سرایت پذیرتر ویروس، اقتصاد را وادار به بازگشت کند، ۰.۵ درصد افزایش یافته بود. عملکرد اقتصاد آلمان از داده های سه ماهه نخست دیگر اقتصادی های بزرگ اروپا، ضعیف تر بوده است.

دولت آلمان امیدوار است پیشرفت واکسیناسیون و کاهش تدریجی محدودیت ها، موجب بازگشت سریع اقتصادی این کشور به سوی عملکرد مثبت از میانه سه ماهه دوم امسال شود. تاکنون بیش از ۲۵ درصد شهروندان آلمان واکسن مرحله نخست را دریافت کرده ند و این کشور در روزهای گذشته به عنوان نخستین کشور اروپایی به سطح بی سابقه تزریق یک میلیون واکسن در روز دست یافته است.  

بر اساس پیش بینی های مقام های دولتی، رشد اقتصادی این کشور در سال جاری به ۳.۵ درصد و در سال آینده (۲۰۲۲) به ۳.۶ درصد خواهد رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان