خطیبان نماز جمعه: اولویت جناح‌های سیاسی باید حفظ منافع ملی باشد

استانها- ایرنا- خطیبان نماز جمعه سراسر کشور با تاکید بر اینکه برگزاری انتخابات پرشور موجب اقتدار نظام جمهوری اسلامی است، گفتند: جناح های سیاسی باید از تخریب یکدیگر بپرهیزند و حفظ منافع ملی را در اولویت قرار دهند.

امامان جمعه استان ها و شهرستان های کشور امروز دهم اردیبهشت ماه  درخطبه های آیین عبادی سیاسی نماز جمعه که در بیشتر مناطق بطور مجازی ایراد شد، با اشاره به هجمه دشمنان علیه دولت و ملت در شرایط حساس انتخابات ۱۴۰۰ و مذاکرات بین المللی پیش رو، اظهار کردند: انتخابات ریاست جمهوری باید با حضور حداکثری و مذاکرات برجام باید با هوشمندی و به موقع انجام شود اما نباید این دو موضوع مهم را به هم گره زد.

خطیبان نماز جمعه در بخش دیگری از خطبه های نماز با اشاره به روز کارگر و  گرامیداشت این روز افزودند: کارگران در عرصه پیشرفت و توسعه کشور نقشی اساسی و زیربنایی دارند و تکریم مقام کارگر و رشد دانش و مهارت آنان یک ضرورت بنیادین است.

خطبه های نماز جمعه این هفته در بخش هایی با گرامیداشت روز ملی خلیج فارس و روز معلم همراه بود و خطیبان در سخنانی به تبیین این دو روز مهم پرداختند.

گزیده ای از خطبه‌های نماز جمعه که در برخی شهرهای کشور برگزار یا به صورت مجازی و مکتوب در اختیار رسانه ها قرار گرفت به شرح زیر است:

عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه با اشاره به اینکه کشور در آستانه انتخاباتی مهم قرار دارد، گفت: جریان‌ها و جناح‌های سیاسی در آستانه انتخابات تخریب را کنار بگذارند و اخلاق اسلامی، علوی و رمضانی را در پیش بگیرند.

آیت‌الله محمدتقی پورمحمدی ، افزود: دشمنان نمی‌خواهند ملت ایران به صورت پرشور و گسترده در پای صندوق‌های رای حاضر شوند و جناح‌های سیاسی باید با درک این شرایط حساس و خودداری از تخریب، برای مشارکت حداکثری تلاش کنند.

وی تاکید کرد: مبادا کاری کنیم که موجب تخریب نظام مقدس جمهوری اسلامی شود؛ پرونده‌سازی و گاهی افشای اسناد محرمانه مغایر با مصالح نظام است و باید در این موارد مسائل و منافع ملی را در نظر بگیریم.

 نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: بدلیل موقعیت استراتژیک خلیج فارس، این آبراه بین المللی در آینده کانون تحولات جهانی، تولید قدرت و ثروت خواهد بود.

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری در پیام آدینه خود به مناسبت روز ملی خلیج فارس افزود: اگر امور در خلیج فارس مدیریت نشود بدون شک این امور از سوی دیگران مدیریت می‌شود.

وی ادامه داد: امید می‌رود مسئولان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با برنامه‌ریزی جامع مدیریت خلیج فارس، از این ظرفیت راهبردی در عرصه های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی به دور از سلطه جهان خواران و دخالت آنان، استفاده کارآمد و تمدن آفرین کنند.

صفایی بوشهری تاکید کرد: بی تردید این آبراه بین المللی و تعیین‌کننده در جغرافیای ایران پیدایش یافته و به حیات خود ادامه داده است، بنابراین این آبراه فارسی بوده و فارسی خواهد ماند.

امام جمعه بوشهر گفت: نقش مردم عزیز ایران و سرداران بزرگی مانند سردار آسمانی حاج قاسم سلیمانی با جان‌فشانی‌های میدانی و ایثارگری‌های جهادی در عرصه اقتدار ملی، بین المللی و دیپلماسی تعیین‌کننده و غیرقابل انکار است.

وی بیان کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران یک مجموعه به هم پیوسته است که قدرت خود را از عنایت‌های الهی، هدایت‌های رهبر معظم انقلاب، توان مردمی و جهاد نیروهای انقلابی در تمام عرصه‌های قدرت آفرین و پیشرفت‌زا می‌گیرد و همگان باید قدردان این نعمت الهی باشند.

امام جمعه بوشهر با اشاره به گرامیداشت روز کارگر افزود: کارگران در عرصه پیشرفت و توسعه نقشی اساسی و زیربنایی دارند و تکریم مقام کارگر و رشد دانش و مهارت آنان یک ضرورت بنیادین است.

صفایی بوشهری با اشاره به روز معلم نیز گفت: توجه به آموزش و پرورش نشان از اندیشه بالای پیشرفت و توسعه است.

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: نباید انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستاها را که همزمان روز جمعه ۲۸ خرداد ماه آینده برگزار می شود، به موضوع برجام گره زد و به بهانه آن در انجام مذاکره عجله کرد.

آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی در خطبه های مجازی نماز جمعه این هفته شهر یزد افزود: باید با بصیرت عمل کرد ،زیرا توطئه‌های دشمنان از شرق و غرب آغاز شد و تمامی تلاش خود را به کار گرفتند که انتخابات پیش رو به درستی برگزار نشود و با ضعیف نشان دادن ایران می‌خواهند اعتماد به نفس را از مردم و مسوولان سلب کنند و به اهداف مورد نظر خود برسند.

وی با بیان اینکه دشمنان تلاش های خود را برای فتنه‌انگیزی و تفرقه‌افکنی به کارگرفتند، ادامه داد: صهیونیست‌ها می خواستند کاری کنند که ایران در مذاکره احساس ضعف کند و دست به اقداماتی از جمله توطئه نطنز زدند و آن طور که می خواستند پیش نرفت و اکنون شرایط به نحوی است که عربستان هم خواهان مذاکره است زیرا ریاض در منطقه دچار مشکل شد و گنبد آهنین آنها هم شکسته شد.

امام جمعه یزد اظهار کرد: ایران اسلامی باید در این شرایط خیلی قوی باشد و با شناخت درست از دشمن و آگاهی از توطئه‌های آمریکایی‌ها، غربی‌ها و صهیونیست‌ها، پاسخی محکم به آنها بدهد که قوی‌ترین آن،حفظ همبستگی ملی است.

نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت گفت : مسئولان در نشست های برجامی باید فرمایشات مقام معظم رهبری را مدنظر داشته باشند و بدانند که همه تحریم ها باید برداشته شود و این جمهوری اسلامی است که باید اقدامات طرف های مقابل راستی آزمایی کند.

آیت الله رسول فلاحتی  افزود:  شک نداریم که تحریم ها تاثیر گذار بوده اما ریشه بسیاری از مشکلات را باید در داخل جست.

 وی با اشاره به نشست های وین گفت که در این نشست ها باید با هوشیاری و توجه جدی به تاکیدات و رهنمودهای مقام معظم رهبری عمل شود.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت حضور و مشارکت مردم در انتخاب افراد شایسته برای اداره امور خود بیان کرد: رئیس جمهوری آینده باید دارای ویژگی هایی چون آشنا به درد مردم و عدالت طلب باشد.

خطیب این هفته پیام جمعه رشت افزود : رئیس جمهوری باید درد مردم و کشور را بفهمد با ایمان و دارای عملکرد انقلابی و جهادی باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش ضمن گرامیداشت روزهای یازدهم و دوازدهم اردیبهشت ماه که روز کارگر و معلم نامگذاری شده از مسئولان خواست برای رفع مشکلات کارگران برنامه ریزی نمایند.
 امام جمعه موقت بجنورد گفت: انتخابات ۲۸ خردادماه امسال امتحان بزرگی برای ملت است هرچند که نظام جمهوری اسلامی تاکنون در این عرصه تجربه زیادی دیده است که مهم‌ترین آن این بود که اصل نظام، حاکمیت و قانون اساسی را به رای ملت گذاشت.

حجت الاسلام رحیم مهدوی پور در خطبه های مجازی نماز جمعه این هفته بجنورد مرکز استان خراسان شمالی با بیان اینکه باید کسی انتخاب شود که اهل انقلاب باشد اظهار داشت: هم اینک مردم گرفتاری های زیادی دارند امروز آنان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند.

وی افزود: مدیریت قوی، ایمان، روحیه جهادی، معتقد به توانمندی داخلی، معقتد به استفاده از استعداد جوانان، درک درست از مشکلات مردم از جمله ویژگی های داوطلبان در انتخابات پیش رو است.

امام جمعه موقت بجنورد در ادامه اظهار داشت: دشمنان می‌خواهند انتقام ذلت خود را از میدان دیپلماسی بگیرند و جبران کنند، آنان در جبهه مقاومت با شکست بزرگی مواجه شدند.

امام جمعه نیر با برشمردن اهمیت انتخابات ۱۴۰۰ و سرنوشت‌ساز بودن آن، بر حضور پرشور و مشارکت حداکثری مردم در این انتخابات به عنوان مظهر مردم‌سالاری دینی تاکید کرد.

حجت‌الاسلام آیت نعمتی در خطبه‌های نماز جمعه نیر با اشاره به این که سرنوشت مردم و کشور، میدان آزمون و خطا نیست، افزود: بنا به فرمایش امام علی (ع) ورود در عرصه انتخابات بدون برنامه‌ریزی و حساب و کتاب و داشتن کارآمدی خیانت است.

او اظهارکرد: انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و حضور گسترده، پرشور و اثرگذار مردم در انتخابات، مشت محکم دیگری بر یاوه‌گویی‌های استکبار جهانی خواهد بود.

وی بیان کرد: حضور در انتخابات در نظام جمهوری اسلامی به واسطه دشمنان داخلی و خارجی در حقیقت رای به سیستم سیاسی در کشور اسلامی است و مشارکت حداکثری مردم همیشه بر تصمیمات دشمنان خارجی تاثیرگذار بوده است.

 نماینده ولی‌ فقیه و امام جمعه کاشان گفت: مردم با انتخاب افراد عاقل، خیرخواه، خدمتگزار بی‌منت‌، گره‌گشا، بدون داشتن افکار سیاسی تنش‌زا و مسلط بر اولویت‌سنجی نیازها، بستر رشد و پیشرفت خود و جامعه را فراهم کنند.

 آیت‌الله عباسعلی سلیمانی ، با اشاره به کلام امیرالمومنین علی (ع) مبنی بر اینکه افراد خداترس را برای رشد، پیشرفت، ترقی، توسعه، برقراری عدالت اجتماعی و امنیت عمومی خود انتخاب کنید، خاطر نشان کرد: به فرموده پیامبر (ص )، انتخاب افراد عاقل و خیرخواه بستر رشد و توفیق الهی را فراهم‌ می‌کند.

وی با یادآوری اینکه در بیان ارزش، شان‌ و اهمیت شورا آیه و سوره با همین عنوان نازل شده است، افزود: شخص پیامبر اسلام با افزایش آمار مسلمانان بی‌درنگ شورا را برای گرفتن مشورت در امور (و شاورهم فی الامر) تشکیل داد.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم‌آباد گفت: مردم ایران اسلامی با حضور گسترده در انتخابات خردادماه امسال به دشمنان ثابت می‌کنند که در دفاع از انقلاب مصمم هستند.

 حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمدرضا شاهرخی در خطبه های نماز جمعه مجازی این هفته خرم آباد افزود: نظام سلطه در تقابل با ایران موفق نبوده و علت این امر حضور موفق ایران در میدان و کارزار با دشمن، افزایش قدرت بازدارندگی و تقابل با دشمن در بیرون از مرزها است.

وی با بیان اینکه سردار سرلشگر شهید حاج قاسم سلیمانی در این جهت خدمات برجسته انجام دادند ، خاطرنشان کرد: آنچه زورگویان عالم را در مقابل ایران ناتوان کرده حضور میدانی نیروهای مسلح در داخل و بیرون مرزها و حضور مردم در تمام صحنه هاست کمااینکه حضور در انتخابات به منزله حضور مدافعان در دفاع اهل‌بیت است.
وی با اشاره به اینکه حضور در انتخابات به معنای مصمم بودن در دفاع از انقلاب اسلامی ایران است، تصریح کرد: داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا بدانند مشکلات کشور با کارهای مبتنی بر کارهای انبوه، باکیفیت، کارشناسی شده و جهادی حل می‌شود.

امام جمعه دیر از توابع بوشهر گفت: همه جریان‌های سیاسی تا قبل از روشن شدن اصل موضوع فایل صوتی وزیر امورخارجه از گمانی زنی، تخریب ومتهم کردن یکدیگر بپرهیزند و وحدت ملی را بیش از این خدشه دار نکنند.

حجت الاسلام سید علی حسینی روز جمعه در پیام آدینه خود افزود: در این موقعیت که دشمن قصد ضربه به ایران اسلامی را دارد، انتشار این فایل صوتی در رسانه‌های بیگانه برای منافع و وحدت ملی ما ضربه ای غیر قابل جبران بود.

امام جمعه دیر ادامه داد: اگر چه برخی از مطالب گفته شده خلاف واقع است و طبق نظر رئیس جمهوری، برخی صحبت‌ها نظر دولت و رئیس جمهوری نیست.

وی اضافه کرد: در موقعیت حساس کنونی، باید به حفظ وحدت ملی کمک کرد و اجازه دهیم در یک فضای آرام به مسائل رسیدگی و از توهین و تخریب یکدیگر پرهیز کرد.

حسینی یادآور شد: سردار قاسم سلیمانی در جهان، بعنوان یک مکتب و بانی صلح و ثبات در منطقه و نقش ایشان در خنثی کردن توطئه ها وسیاست‌های آمریکا واسرائیل در منطقه سازنده بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha