تنور گرم انتخابات با حضور دانشگاهیان و سلایق سیاسی مختلف

خرم‌آباد - ایرنا - دانشگاهیان کشور با حضور تاثیرگذار و کنش‌های سیاسی و اجتماعی خود همواره در کنار سلایق مختلف نقش آفرینی کرده‌اند و در انتخابات نیز موجب گرم شدن فضای این رویداد مهم و تشویق مردم به مشارکت حداکثری شده‌اند.

به گزارش ایرنا انتخابات ۲۸ خرداد امسال در راه است و ملت ایران با مشارکت در این رویداد بزرگ زرین دیگری در راستای حمایت از نظام مقدس جمهوری اسلامی و آرمان های انقلاب ورق خواهند زد اما آنچه این انتخابات را پر افتخارتر خواهد کرد مشارکت حداکثری ملت پای صندوق های رای است.

بر کسی پوشیده نیست که مشارکت حداکثری، منجر به انتخاب اصلح ترین فرد و گروه از جانب مردم می شود و از طرفی بی تفاوتی به این امر و مشارکت پایین، به بهانه های دلسردی و مشکلات، بی توجهی به سرنوشت فرزندان این مرز و بوم و صحه گذاری بر یاوه گویی بدخواهان انقلاب اسلامی و مملکت است.

انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ۲۸ خرداد امسال همزمان با سراسر کشور در لرستان برگزار می شود و با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز لرستان در میزگردی با حضور برخی از دانشگاهیان راهکارهای افزایش مشارکت مردم در این رویداد مهم را بررسی کرده است.

انتخابات در ایران به معنای تقابل بین حق و باطل نیست

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه لرستان در این میزگرد اظهار داشت: در نظام مقدس جمهوری اسلامی انتخابات هرگز بین حق و باطل نبوده است و کنش هایی که مبنی بر این قضیه باشد قابل قبول نیست.

حجت الاسلام حسین فلاحی اصل افزود: هیچکدام از طرفین انتخابات ایران در تضاد با آرمان های نظام و دین نیستند بلکه انتخابات در جمهوری اسلامی بین خوب و خوبتر برگزار می شود و هرگز حق و باطل ۲ طرف این رویداد نیستند.

وی گفت: وقتی فردی در انتخابات اکثریت آرا را به دست آورد دلیل بر بطلانیت طرف دیگر نیست بلکه به این معنا است که فرد منتخب، حق اعمال حاکمیت دارد و برنامه های خود را در چارچوب قانون و نظام مقدس جمهوری اسلامی اعمال می کند.

وی بیان کرد: براساس مبانی، انتخاب اصلح ترین واجب است اما امروز اصلحیت امری نسبی است و هیچکس اصلح مطلق نیست و نمی تواند در تمام جوانب صالح ترین باشد.

وی ادامه داد: دیدگاه ها و سلایق در چارچوب نظام مقدس جمهوری اسلامی متفاوت است و افراد ابعاد مختلف را در اولویت انتخاب خود قرار می دهند بنابراین فردی که اکثریت آرا را کسب می کند سلیقه غالب جامعه و اصلح ترین بوده است.

تحقق مشارکت حداکثری با تایید صلاحیت دیدگاه های مختلف

حجت الاسلام فلاحی اصل با بیان اینکه عواملی باعث دلسردی مردم در مشارکت در انتخابات شده است اظهار داشت: متاسفانه در انتخابات مجلس شورای اسلامی آنگونه که انتظار می رفت اقبال مردم نسبت به انتخابات کم شده بود.

وی ادامه داد: در انتخابات ۱۴۰۰ با توجه به شیوع ویروس کرونا که مزید بر علت شده است یکی از راهکارهای مهم برای افزایش سطح مشارکت، عملکرد شورای نگهبان است که با تایید صلاحیت دیدگاه ها و سلایق مختلف، انگیزه ها بیشتر و بستر مشارکت حداکثری فراهم می شود.

وی گفت: در صورتیکه تایید صلاحیت ها با انقباض بسیار مواجه شود، میزان مشارکت تاحد قابل توجهی کاهش خواهد یافت  بنابراین بخشی از افزایش مشارکت ها را شورای نگهبان می تواند با تایید سلایق محقق کند.

حجت الاسلام فلاحی اصل عنوان کرد: حضور حداکثری طبقات و اقشار مختلف در انتخابات مستلزم تایید صلاحیت های سلایق بیشتری در جامعه است و در بخش های دیگر نیز باید با استفاده از راهکارهای تاثیرگذار و قانونی، میزان مشارکت در انتخابات را افزایش داد.

دانشگاه ها مطالبه‌گر حضور گروه های مختلف در عرصه انتخابات هستند

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه لرستان افزود: دانشگاه ها مطالبه‌گر حضور گروه های مختلف در عرصه انتخابات هستند چراکه در غیر اینصورت یکی دیگر از موجبات دلسردی در جامعه ایجاد خواهد شد .

حجت الاسلام فلاحی اصل گفت: در راستای فعال شدن دانشگاه ها در عرصه انتخابات باید هزینه های مشارکت سیاسی پایین آید چراکه اکنون بسیاری از اساتید به دلیل مشکلات در انتخابات گذشته رغبتی برای مشارکت ندارند و برخلاف دغدغه ذهنی اما در مقام بیان و فعالیت، ابراز وجود نمی کنند.

وی افزود: در گذشته اساتید دانشگاه به دلیل مشارکت های قانونی و در چارچوب اما دچار مشکلاتی شده اند و اکنون انگیزه چندانی برای حضور ندارند.

حجت الاسلام فلاحی اصل اظهار داشت: مهمترین عامل ایجاد شور و نشاط انتخاباتی درجامعه گشایش در تایید صلاحیت ها و حضور گروه های مختلف در این عرصه است در غیر اینصورت دانشجویان مدعی عدم مشارکت می شوند.

وی عنوان کرد: دانشجویان هراسی از گزندهای پیش راه و ملاحظات دیگر اقشار جامعه را ندارند و مطالبه گر حضور گروه های مختلف هستند.

وی ادامه داد: یکی از مسایلی که باعث دلسردی برخی در مشارکت انتخاباتی شده شایعاتی مبنی بر محدودیت اختیارات رییس جمهوری است که در این راستا نیز باید روشنگری انجام شود که آیا تشکل هایی در حوزه کاری ریاست جمهوری دخالت دارند و اقدامات دولت را تقلیل می دهند؟ در غیر اینصورت باید به جامعه اطلاع رسانی شود که وظایف رییس جمهوری بر اساس مفاد قانون اساسی در اختیار این حوزه است و مداخلاتی در این حوزه نمی شود.

رفتارهای غیر سیاسی که جامعه را به ورطه ناامیدی می کشاند

رییس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه لرستان نیز گفت: شرایط کنونی حاکم بر جامعه در خصوص وضعیت بیماری کووید ۱۹ و احتمال بروز موج بعدی آن، باعث ترس مردم برای حضور در زمان برگزاری انتخابات شده است.

مسعود طاهری نیا با تاکید بر اینکه مشکلات اقتصادی نباید موجب قهر مردم با انتخابات شود افزود: یکی از عوامل موثر بر شور انتخاباتی دانشگاهها هستند و شاید تعطیلی دانشگاه ها در زمان انتخابات ۱۴۰۰ مانع از ایجاد شور لازم بین دانشگاهیان و جامعه شود چراکه حتی در فعالیت های مجازی هم، امکان برگزاری جلسات هم اندیشی و مباحث سیاسی کم است.

وی عنوان کرد: در این وضعیت تعطیلی، شرایط آنگونه که باید برای شور انتخاباتی در دانشگاه ها فراهم نشده است و از طرفی زمان آمادگی دانشجویان برای امتحانات پایان ترم و انتخابات تداخل دارد و دانشجویان مجال چندانی برای کنش های سیاسی ندارند.

وی اظهار داشت: در صورت برگزاری انتخابات پس از امتحانات دانشجویان، دانشگاهیان فرصت بیشتری برای شرکت در مباحث و فضاهای انتخاباتی داشتند در صورتیکه اکنون یکی از موانع مهم برای مشارکت دانشجویان، امتحانات است.

طاهری نیا گفت: گروه های سیاسی مختلفی در جامعه وجود دارد و اگر شورای نگهبان افراد را از گروه های مختلف تایید صلاحیت و وارد کارزار انتخاباتی کند بدون شک شور انتخاباتی و میزان مشارکت مردم افزایش خواهد یافت.

وی افزود: در برخی موارد رفتارهای غیرخدایی و غیر سیاسی انجام می شود و برخی افراد به دلیل مسایل حزبی و منافع شخصی خود از اتفاق های جامعه استفاده و گروهی را در مقابل مردم به نفع خود معرفی می کنند و گروه دیگر را ناتوان و ناکارآمد جلوه می دهند.

وی با تاکید بر اینکه در جامعه و نظام اسلامی باید برای رضای خدا و در مسیر الهی گام برداشت اظهار داشت:در کنش سیاسی اخلاق مدار و الهی باید در مسیر همدلی گام برداشت و دیگران را برای ارتقای خود تخریب نکرد.

وی با بیان اینکه فرهنگ تخریب گروه های دیگر از دوره های قبلی انتخابات پایه گذاری شد ادامه داد: نباید این فرهنگ در جامعه بیش از این رونق داده شود و بذر ناامیدی و دلسردی را در سطح جامعه ایجاد کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه لرستان گفت: صدا و سیما علاوه بر اینکه نباید به اینگونه رفتارها دامن بزند باید در راستای حذف و نکوهش تخریب ها نیز گام بردارد چراکه مردم به دلیل تعصبات ملی و دینی و مذهبی در انتخابات شرکت می کنند.

وی اظهار داشت: همه مردم ایران معتقد به چارچوب نظام هستند و نباید با انجام رفتارهای تخریب کننده باعث دلسردی و خروج مردم از این چارچوب و پرهیز آنها از حضور در انتخابات شویم.

طاهری نیا ادامه داد: متاسفانه صدا و سیما در راستای افزایش همدلی برای افزایش سطح مشارکت عموم در انتخابات خوب عمل نمی کند چراکه نباید با تخریب های مداوم مردم را از کل اقدامات و خدمات دلسرد کرد.

وی با تاکید براینکه نباید ملت به ورطه ناامیدی و بی تفاوتی کشیده شود اظهار داشت: در سیستم حکومت داری برخی اطلاعات مربوط به حاکمیت است و لزومی ندارد که همه موارد و جزئیات در اختیار مردم قرار گیرد و مضاف بر مشکلات روزمره، دلسردی و ناامیدی بیش از پیش شود.

وی ادامه داد: در راستای رونق شور انتخاباتی در جامعه صدا وسیما باید از کارشناسان گروه های مختلف سیاسی دعوت کند و طرفداران و مخالفان این گروه ها را به مشارکت در انتخابات سوق دهد.

این عضو هیات علمی دانشگاه لرستان عنوان کرد: یکی از دلایل برخی مشکلات کنونی کشور " مدیرمحوری" است در صورتیکه کشور باید برنامه محور باشد و مقام معظم رهبری به درستی بحث اقتصاد را در ۱۰ سال گذشته مورد تاکید قرار می دهند، بنابراین باید تمام مدیران اقتصادی بر این موضوع متمرکز می شدند اما هر دولتی برنامه ای را در اولویت قرار می هد که اینگونه رفتارها باعث شده است هر زمان دوره دولتی به پایان می رسد قشری از جامعه ناراضی و دلسرد هستند.

طاهری نیا افزود: نباید زمانیکه مردم با شور و انگیزه در پای صندوق رای حاضر می شوند بعد از هشت سال به این نتیجه برسند که اشتباه کرده اند و یا گروهی دیگر دولت را ناکارآمد و ناتوان به مردم معرفی کنند.

وی اظهار داشت: باید بعد از هشت سال مردم با رضایت از دولتی قبلی برای انتخاب دولت بعدی پای صندوق رای بروند و اصلح بعدی را انتخاب کنند.

دانشگاه، کانون اصلی افزایش شور و شوق انتخاباتی

رییس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه لرستان گفت: دانشجویان افرادی آزاد و مطالبه گر هستند و از لحاظ سیاسی، فرهنگی و اقتصادی آزاد هستند و امکان بیان عقاید و نظرات خود را دارند.

طاهری نیا افزود: امسال در صورت حضور دانشجویان در دانشگاه ها، شور و شوق انتخاب مضاعف می شد و اگر اکنون نیز در مجال باقیمانده در فضای مجازی امکان برگزاری مباحث و هم اندیشی انتخاباتی برای دانشجویان فراهم و سیمنارها و  گفتگوهای کلاب هاوس ( برنامه ای در فضای مجازی) برگزار  شود امکان استفاده از ظرفیت مطالبه گری دانشجویان و شوق انتخاباتی فراهم خواهد شد.

وی اظهار داشت: در این راستا مسولان دانشگاه ها باید از افراد آگاه سیاسی در جلسات هم اندیشی سمینارهای مجازی دانشگاه استفاده و تلاش کنند دانشجویان را به عرصه انتخابات وارد نمایند در غیر اینصورت شور انتخاباتی لازم  بین جوانان و دانشگاه ها رونق نخواهد گرفت.

وی ادامه داد: گرم شدن تنور انتخابات به دانشگاهیان و فرهنگیان بستگی دارد و حضور فعال دانشگاهیان در عرصه انتخابات از ضرورت های مشارکت حداکثری مردم و اقشار مختلف جامعه است اما اکنون  برخی اساتید دانشگاه ها منفعل هستند چراکه تصمیات جامعه مدیر محور است و از نظر و پژوهش دانشگاهیان استفاده چندانی نمی شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه عنوان کرد: در حال حاضر یکی از انتظارات دانشگاهیان از رییس جمهوری در علم اقتصاد، برهم زدن ساختار نظام بانکی و تزریق پول به واحدهای اقتصادی و تولیدی است چراکه در اینصورت شرایط اقتصادی در وضعیت بهتری قرار می گیرد و نقدینگی وارد بخش تولید خواهد شد.

وی با تاکید بر استفاده حداکثری از جوانان توانمند در اداره کشور افزود: در صوریتکه دولت بعدی، جهت تشکیل دولت جوان گام بردارد اتفاقات خوبی در کشور رقم خواهد خورد و البته در مجلس شورای اسلامی نیز لازم است به جای این همه قانون گذاری روزانه، قوانین مزاحم و چندجانبه را اصلاح و حذف کنند.

رییس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه لرستان گفت: یکی از شعارهای بسیار خوبی که مقام معظم رهبری انتخاب نمودند رفع موانع تولید است چراکه متاسفانه قوانین ایران به حدی درهم تنیده و ناقض همدیگر است که هر کسی مسیر پرمنفعت را اجرا می کند.

طاهری نیا ادامه داد: جامعه مطالبه گر، مسول پاسخگو خواهد داشت چراکه در صورتی اجازه مطالبه گری داده شود مسولان نیز آگاه به وظیفه و لزوم پاسخگویی خواهند بود اما متاسفانه در مواردی مطالبه گری برای افراد دغدغه مند، موجب مشکل در روند کار و فعالیت آنها می شود.

وی با تاکید بر انتخاب مدیران بر مبنای توانمندی و تخصص تصریح کرد: اکنون نظام مقدس جمهوری اسلامی پس از گذشت سالیان نیازمند حذف برخی دستگاه های موازی است و نهادهای موازی باید تبدیل به نهادهای محکم و توانمندتر شوند.

ایجاد شور انتخاباتی نیازمند همدلی آحاد جامعه است

طاهری نیا همچنین اظهار داشت: برای مشارکت در انتخابات نه تنها شرایط اقتصادی بلکه شرایط فرهنگی نیز بسیار مهم است و در این راستا نباید تخریب و دلسردی ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه در ماه های گذشته صدا و سیما بیشتر در جهت تخریب دولت اقدام نموده است افزود: اکنون زمان برگزاری انتخابات و مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است و نباید با اینگونه برنامه ها و دمیدن در تنور مشکلات، مردم را از انتخابات و مشارکت سیاسی دلسرد کرد.

طاهری نیا با بیان اینکه نیازی به ایجاد این حجم  از دلسردی در جامعه نیست ادامه داد: صدا و سیما باید ارزیابی عملکرد صادقانه داشته باشد و از قضاوت های یک جانبه پرهیز شود چراکه مردم سابقه همه دولت را می دانند و در این جامعه زندگی کرده اند بنابراین اینگونه اقدامات دلسردی مردم از صدا وسیمای کشور را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: باید امید به جامعه بازگردانده و شور و اشتیاق در جامعه ایجاد شود که صدا و سیما و رسانه ها بیشترین نقش را در این راستا دارند، پس از آن باید حرف ها و صحبت ها سنجیده شود، سیاسیون اخلاق اسلامی را رعایت کنند و سعی در تخریب کسی نداشته باشند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha