مقام مذهبی روس: تلاش های ایران الگویی برای وحدت جهان اسلام است

مسکو - ایرنا- «دمیر محی الدینوف» معاون شورای مفتیان روسیه به عنوان عالی ترین نهاد اسلامی این کشور، اعلام کرد: ایران تلاش های خود را برای اتحاد امت اسلامی متمرکز کرده و این اقدامات الگویی برای وحدت جهانی اسلامی است.

مفتی محی الدینوف در حاشیه برپایی خیمه رمضان در مسکو در گفت وگو با خبرنگار ایرنا خاطر نشان کرد که موضوع وحدت بین مسلمانان، از مهم ترین موضوعات و مباحث در جهان اسلام است که متاسفانه در بین ملل اسلامی به آن توجه لازم و کافی نمی شود.  

وی اضافه کرد: ما شاهد تلاش ایران برای رفع اختلافات بین پیروان مذاهب اسلامی و دعوت به گفتمان اسلامی بوده و این رویکرد را ارج می نهیم و معتقدیم که همه مسلمانان باید از چنین رفتار معقولانه و توام با مسئولیت استقبال و از آن در عمل و نه صرفا در حرف و سخن پیروی کنند.

معاون شورای مفتیان روسیه تصریح کرد که همه کشورهای اسلامی باید برای وحدت مسلمانان تلاش کنند و این وظیفه یک یا چند کشور خاص نیست بلکه فراخوان پیامبر اسلام (ص) است که همه کشورهای اسلامی و پیروان همه مذاهب برای این منظور کوشش و اهتمام کرده و از هیچ سعی و تلاشی دریغ نکنند.  

محی الدینوف ضمن مهم خواندن تداوم گسترش روابط مذهبی ایران و روسیه، اظهار داشت: مسلمانان روسی با رضایتمندی به روابط دو کشور می نگرند و ما امیدواریم این روابط روز به روز گسترش بیابد.

مقام ارشد شورای مفتیان روسیه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از تلاش های مسلمانان روسیه برای به دست آوردن جایگاه شایسته خود بین امت جهان اسلام حمایت می کند، از این اقدامات ایران قدردانی کرد.  

وی سطح عالی روابط مسلمانان روسیه و ایران اسلامی را مرهون تلاش ها و رهنمودهای رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) و حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب خواند که همواره بر وحدت بین مسلمانان و پرهیز از هرگونه اقدامات تفرقه افکنانه تاکید داشته و این گونه اعمال را رد کرده و در زمان حاضر نیز این رویکرد از طرف ایران اسلامی پیروی می شود.   

معاون شورای مفتی های روسیه تصریح کرد که ایران برای برقراری صلح و آرامش و برخورداری مسلمانان از برکات آن برنامه ریزی و تلاش می کند و این اقدامات ایران ارزشمند است.

برپایی خیمه رمضان برای تقویت وحدت مسلمانان است 

معاون شورای مفتیان روسیه در ادامه مصاحبه گفت که هر ساله در مسکو در محوطه مسجد شهدا خیمه ماه مبارک رمضان برپا می شود که نشانه توجه فراوان به وحدت مسلمانان از همه مذاهب است.

وی گفت: ما در این خیمه هر روز در ایام ماه مبارک رمضان دعوت به صلح و دوستی می کنیم.

محی الدینوف گفت: در طول ایام ماه رمضان در این خیمه با گنجایش بیش از ۵۰۰ نفر هر روز دعا می کنیم و با دعوت به وحدت مسلمانان، همه با هم افطار می کنیم که باعث تقویت دوستی و اخوت بین مسلمانان روسیه و کشورهای مختلف مقیم مسکو می شود.

  معاون شورای مفتییان روسیه در سخنانی در برنامه روز ایران در خیمه رمضان در روز هفتم اردیبهشت ماه هم  گفت که ایران دارای آب و هوای متنوع از زیباترین کشورهای دارای تمدن باستانی و فرهنگ غنی است که فرهنگ اسلامی به آن غنای بیشتری بخشیده است.

وی در مورد خیمه ماه مبارک رمضان در مسکو، برپایی آن را سنت نیکویی خواند که دهها قوم اسلامی را در روسیه و نیز ملت های کشورهای دیگر را متحد می کند.

محی الدینوف با بیان اینکه مسلمانان از هر مذهبی با یکدیگر دوست شده اند، برگزاری روز ایران در خیمه رمضان را به سفیر ایران در مسکو تبریک و شادباش گفت.

وی با بیان اینکه روابط مسلمانان روسیه بسیار دیرینه است، اظهار داشت: این روابط مانند تاریخ حضور اسلام در روسیه که به ۱۴۰۰ سال می رسد دیرینه است. نخستین جامعه اسلامی در روسیه در شهر دربند در منطقه داغستان شکل گرفت و سال آینده یکهزار و چهارصدمین سال پذیرفتن اسلام در روسیه را جشن می گیریم.

روابط مسلمانان روسیه با ایران توسعه یافته است

معاون شورای مفتی های روسیه خاطرنشان کرد که چه در دوره امپراتوری روسیه و چه در دوره شوروی و چه در دوره روسیه معاصر، مسلمانان روسیه روابط خوبی با ایران داشته و دارند و این روابط همواره رشد کرده است.

وی گفت: زبان فارسی همزمان با زبان های ترکی و عربی زبان سوم بود که در مدارس اسلامی و مساجد روسیه تدریس می شد. در دوره فعلی، روابط دو کشور روسیه و ایران به سطح کیفی جدیدی رسیده و سفرهای مقامهای دوکشور حاکی از این امر است.

وی افزود: نمایندگی های ایران در روسیه در عرصه های فرهنگی و روشنگری بسیار فعال هستند و از آن جمله می توان  دانشگاه جامعه المصطفی، رایزنی فرهنگی ایران در روسیه و بنیاد ابن سینا و موسسه صدرا را نام برد که فعالیت آنها را نمی توان نادیده گرفت.  

وی در ادامه به فعالیت مرحوم ایت الله محمد علی تسخیری دبیر کل فقید مجمع تقریب مذاهب اشاره و از وی به عنوان نزدیکترین برادر مسلمانان روسیه یاد کرد و گفت: ایشان خاطره نیکی از خود در قلب های ما باقی گذاشت.

محی الدینوف گفت: آرزو می کنیم که مردم ایران آزمون ها و چالش ها را پشت سر بگذارد و ایران اسلامی تبدیل به یکی از ستون های حمایت از دین اسلام در جهان تبدیل شود.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha