رییس دادگستری کرمان: تبلیغات غیرقانونی و نامتعارف انتخاباتی ممنوع است

کرمان - ایرنا - رییس کل دادگستری استان کرمان بر پرهیز از ایجاد محدودیت غیرقانونی در فعالیت های انتخاباتی تاکید کرد و گفت: بخش زیادی از فعالیت های انتخاباتی براساس  رویه های متعارف انجام می شود و در این راستا به دنبال آن هستیم که از تبلیغات غیرقانونی و نامتعارف جلوگیری شود.

به گزارش ایرنا، یدالله موحد پنجشنبه شب در پنجمین نشست ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی استان کرمان با اشاره به تبیین راهبردهای ۳۰ گانه در راستای برگزاری انتخابات ۱۴۰۰، افزود: این راهبردها به صورت مکتوب در اختیار تمامی اعضای ستاد پیشگیری و رسیدگی به تخلفات انتخاباتی قرار گرفته و باید محور تمامی برنامه ها و اقدامات باشد.
وی با تاکید بر این مطلب که ایجاد زمینه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات از راهبردهای اساسی ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی به شمار می رود، خاطرنشان کرد: برخورد با جرایم انتخاباتی باید به نحوی انجام شود که از ایجاد تشویش در اذهان عمومی جلوگیری کرده و این اطمینان را به مردم بدهد که ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی با دقت نظر و هوشیاری در حوزه مسئولیت های قانونی خود اقدام می کند.
نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان خاطرنشان کرد: رصد دقیق فعالیت هواداران کاندیداهای احتمالی که ممکن است در آیند چالش آفرین باشد، در دستور کار قرار دارد و در این راستا، باید تدبیر و مدیریت شود که تبلیغات انتخاباتی براساس قانون و به شکلی منطقی پیش رود.
موحد گفت: با توجه به شرایط کنونی؛ بخش زیادی از تبلیغات کاندیداها در فضای سایبری و مجازی انجام می شود و از این رو تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی نیز افزایش می یابد و در این راستا باید توجه داشت که کارکرد کمیته رصد فضای مجازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی، سرعت انتشار مطالب در فضای مجازی را مورد اشاره قرار داد و گفت: سرعت انتشار مطالب در فضای مجازی و سایبری به نحوی است که در بسیاری از موارد فضای مکتوب و فیزیکی از آن جا می مانند و این موضوع لزوم نظارت و اقدام به موقع در پیشگیری و برخورد با جرایم این حوزه را نشان می دهد.
رییس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: هر اقدامی در حوزه پیشگیری از جرایم انتخاباتی در فضای مجازی و حقیقی باید بر اساس راهبرد "اقدام به موقع" انجام شود زیرا در غیراینصورت اثرگذاری لازم را به دنبال نخواهد داشت.
موحد با  اشاره به نزدیک بودن زمان اعلام نهایی نتیجه بررسی صلاحیت ها، عنوان کرد: برخی افراد رد صلاحیت شده به جای پیگیری قانونی دلایل رد صلاحیت خود اقدام به انتشار مطالب رسانه ای، سم پاشی کردن و شبهه افکنی می کنند که مراجع نظارتی را تحت فشار قرار دهند تا نتیجه مطلوب خود را به دست آورند و در این راستا مراجع مربوطه باید به این موضوعات به سرعت ورود کنند و اقدامات آنها به نحوی باشد که افراد از مجاری قانونی اعتراضات خود را مطرح و پیگیری کنند.
وی ضمن تاکید بر اینکه بیشترین نقش در تامین سلامت و امنیت انتخابات بر عهده نیروهای امنیتی و انتظامی است، گفت: اقدامات نیروهای مسلح استان کرمان همواره در چارچوب قانون انجام شده و جای تقدیر دارد.

وی با اشاره به اینکه جلسات توجیهی اقشار مختلف از جمله رسانه ها، چاپخانه داران و متولیان تبلیغات انتخاباتی باید در سطح شهرستان ها نیز به صورت جدی دنبال شود، اظهارداشت: انتظار بروز حتی کمترین تخلفات را در حوزه چاپخانه ها نداریم و در این راستا چاپخانه داران باید در انتشار مطالب دقت کافی را داشته باشند که مطالب منتشره از اصالت لازم برخوردار باشند.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان نیز  در این نشست گفت: نشست توجیهی دادستان ها و قضات ویژه رسیدگی به جرایم انتخاباتی در آینده نزدیک برگزار خواهد شد.
دادخدا سالاری افزود: تمرکز اصلی دشمنان و عناصر ضد انقلاب بر جلوگیری از حضور حداکثری مردم در انتخابات است و از این رو باید زمینه های تبلیغات قانونی برای جلب مشارکت عمومی حداکثری فراهم باشد.

وی تاکید کرد: ضمن لزوم توجه به اجرای قانون در مسیر برگزاری انتخابات، باید به نحوی اقدام شود که شور انتخاباتی در جامعه حفظ شود. 

سالاری یادآور شد: فضای مجازی از نظر جرایم انتخاباتی به صورت مستمر رصد می شود و در صورت مشاهده هر جرمی، اعلام جرم خواهد شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان نیز در این نشست گفت: تقویم و برنامه زمانبندی انتخابات ۱۴۰۰ در این معاونت تدوین و جلسات پیش بینی شده بر اساس برنامه زمانبندی در دست برگزاری است.
سید مهدی قویدل خاطرنشان کرد: جرائم احتمالی در برگزاری انتخابات به صورت کامل احصاء و اطلاع رسانی لازم درباره آنها به مراجع مربوطه انجام شده است.
وی به رصد روزانه اخبار اطلاعاتی و ارسال بولتن های خبری انتخابات به حوزه های قضایی و دادستانی ها، یادآور شد: مسائل جرم زایی که در ادوار گذشته برای انتخابات مشکل ایجاد کرده است، در حال حاضر احصاء شده و اطلاع رسانی های لازم درباره آنها انجام شده است.
قویدل با اشاره به این مطلب که شرکت در کمیته امنیتی انتخابات نیز انجام شده است، اظهارداشت: تشکیل جلسات رصد فضای مجازی، رصد وضعیت امنیتی و انتظامی و نظارت بر رفتارهای تبلیغاتی کاندیداهای احتمالی به صورت مستمر ادامه دارد.
وی با اشاره به برگزاری نشست توجیهی دادستان ها و قضات ویژه رسیدگی به جرایم انتخاباتی در آینده نزدیک، خاطرنشان کرد: برگزاری کمیته سیاسی انتخابات برای احصا موانع حضور حداکثری در انتخابات نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =