پارسال ۲ هزار مددجوی زندان در قزوین دارای مهارت شدند

قزوین – ایرنا - مدیر کل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان قزوین گفت: سال گذشته ۲ هزار مددجوی زندان‌های قزوین معادل ۵۴ درصد کل محکومان استان با حضور در دوره‌های حرفه آموزی دارای مهارت شدند.

حمیدرضا جهانگیری زرگانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس تکلیفی که سازمان زندانها برای اصلاح و تقویت مجرمان دارد یکی از عوامل موثر در اصلاح و تربیت مجرمان، ایجاد حرفه آموزی و مهارت آموزی در زندانیان و ایجاد اشتغال برای آنها است.

وی گفت: طبق تکلیفی که برای سازمان زندانهای استان توسط ریاست قوه قضاییه در سال ۹۹ مشخص شد، مکلف بودیم برای ۵۰ درصد محکومان واجد شرایط استان ایجاد اشتغال کنیم که مقدمه آن حرفه آموزی بود.

جهانگیری افزود: این دوره های آموزشی با کمک مرکز آموزش فنی و حرفه ای استان، سازمان جهاد کشاورزی و سایر دستگاه های مرتبط برگزار شد و حدود ۲ هزار نفر از مددجویان در دوره مهارت آموزی شرکت کردند.

وی گفت: در سال گذشته مرکز مشاوره و مهارت آموزی ثابت در زندان مرکزی قزوین راه اندازی شد و هم اینک درحال فعالیت و ارایه خدمات به جامعه هدف است.

این مسوول اضافه کرد: در سال ۹۹ توانستیم برای ۵۵ درصد از محکومان واجد شرایط استان در سه هزار و ۳۰۰ متر مربع فضای کارگاهی موجود در اختیار زندانهای استان اشتغال ایجاد کنیم و ۵۰۷ نفر نیز اشتغال نشسته در خود خوابگاه ها در حوزه صنایع دستی داشتند و ۲۶ زندانی رای باز نیز به مراکز خارج از زندان برای کار اعزام شدند.

وی گفت: امسال سازمان زندانها براساس ماموریت ششم سند تحول قوه قضاییه،  مکلف است برای ۸۰ درصد از محکومان واجد شرایط خود اشتغال ایجاد کند که در استان بیش از هزار و ۵۰۰ نفر خواهد شد.

جهانگیری افزود: تحقق این هدف به تنهایی برای خود سازمان زندانها مهیا نیست و باید مسوولان کمک کنند که به این هدف برسیم.

وی گفت: اعتقاد داریم اشتغال زندانیان کمک بسیار زیادی در اصلاح و تربیت آنها می کند بر همین اساس اواخر سال ۹۹ با پیشنهاد اتاق بازرگانی استان تفاهم نامه ای منعقد شد تا در مرکز شماره یک آموزش فنی و حرفه ای شهرستان البرز یک مجتمع کارگاهی و خوابگاهی برای زندانیان راه اندازی کنیم.

مدیر کل زندان های استان قزوین گفت: اگر این مجتمع راه اندازی و تثبیت شود پیش بینی می کنیم برای بیش از ۲۰۰ نفر در این مرکز ایجاد اشتغال کنیم که لازمه آن مساعدت و همکاری دادستان قزوین است.

وی گفت: بررسی ها نشان می دهد حدود ۴۰ درصد از زندانیان بعد از آزادی از زندان فاقد شغل هستند که متاسفانه به دلیل سابقه دار بودن مورد استقبال جامعه قرار نمی گیرند و همین موضوع موجب تکرار جرم و بازگشت مجدد آنها به زندان می شود.

این مسوول افزود: باید در این مقوله در سطح استان تصمیم گیری جدی شود تا با موضوع بازگشت افراد سابقه دار به زندان و تکرار جرم آنها مواجه نشویم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =