ماه رمضان و چشم انتظاری ۱۵۰ زندانی جرایم غیرعمد قزوین برای آزادی

قزوین- ایرنا -۱۵۰ زندانی جرایم غیرعمد در استان قزوین با فرارسیدن ماه پرخیر و برکت رمضان چشم بر انتظار همت بلند خیران هستند تا از پشت میله‌های زندان آزاد شده و در کنار خانواده خود بر سفره افطار بنشینند.

به گزارش ایرنا، رمضان، هر ساله بوی عطر آزادی می دهد، بوی پویش همگانی کمک به زندانیان جرایم غیر عمد که بنیانگذار آن از ابتدا مقام معظم رهبری بوده است.

خوشبختانه به برکت ماه مبارک رمضان هر سال در سراسر کشور، قدم هایی در راستای حمایت و آزاد سازی زندانیان جرایم غیر عمد برداشته می شود.

در استان قزوین نیز در سال گذشته با مشارکت و همکاری مردم استان، ۲۱۳ زندانی جرایم غیرعمد با اعتباری بالغ بر ۴۵ میلیارد تومان آزاد شده و ماه مبارک رمضان را در کنار خانواده خود سپری کردند.  

خانواده زندانیان آزاد شده از اقدامات ستاد دیه و خیران برای آزادی وابستگان خود می گویند

خبرنگار ایرنا برای آشنایی بیشتر با اقدامات صورت گرفته برای آزادسازی زندانیان به سراغ خانواده ۲ تن از این زندانیان رفته و با آنها گفت و گو کرده است.

آرزو دختری ۲۳ ساله است که یک سال تمام، پدرش را به علت بدهی مالی پشت میله های زندان دیده،  به خبرنگار ایرنا می‌گوید: پدرم به دلیل مشکلات مالی و سو استفاده یکی از نزدیک‌ترین دوستانش راهی زندان شد.

وی اظهار می کند: با توجه به پیگیری های صورت گرفته از سوی ستاد دیه، بخشی از بدهی پدرم تسویه شد و بخش دیگر آن بر عهده خودمان است.

آرزو با بیان اینکه در حال اخذ تسهیلات بانکی برای گرفتاری های پدرش است، بیان می کند: ستاد دیه استان قزوین، با شاکی پدرم وارد مذاکره شده بود تا نیمی از بدهی پدرم بخشیده شود که متاسفانه شاکی رضایت نمی دهد بنابراین پیگیر دریافت تسهیلات بانکی هستیم تا بتوانیم از این طریق آزادی را به پدرم بازگردانیم.

خبرنگار ایرنا در ادامه با یک مادر که به دلیل جرائم غیر عمدی و مالی در زندان بوده، صحبت کرده است چون برخلاف تصور عمومی، زندان همیشه مختص مردها نیست.

فرزانه مادری است که به دلیل کشیدن چک برگشتی که حاصل از کم فکری و هیجانی شدنش بوده است به گوشه زندان افتاده بود و سال گذشته به کمک ستاد دیه استان قزوین و خیران آزاد شده است.

او که سرپرست خانواده است، پس از آزادی از زندان به کمک همان خیرانی که نعمت آزادی را به او بخشیده اند، در یک کارگاه خیاطی مشغول به کار شده و در یک سال گذشته توانسته است کانون خانواده سه نفره اش را گرم نگه دارد اما به گفته خودش، فشار روانی، استرس و افسردگی باعث شده تا کمی در زندگی عصبانی باشد و تحت درمان روانپزشک قرار گیرد.

آزاد سازی زندانیان جرایم غیرعمد از نظر اجتماعی تاثیر مثبت زیادی دارد 

محدثه امینی فعال حوزه اجتماعی و دانش آموخته رشته دکتری جامعه شناسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه رمضان ماه مهربانی ها است، افزود: آزاد سازی زندانیان جرایم غیر عمد، عملی پسندیده است که از نظر اجتماعی تاثیر مثبت بسیار زیادی دارد.

وی ادامه داد: بی شک در بند زندان بودن، پر از سختی و فشار است و اگرچه برخی از انسان ها در این سختی ها پخته می شوند ولی متاسفانه برخی های دیگر به علت فشارهای روحی و روانی پر از خشم و کینه شده و اضطراب و استرس زیادی را تحمل می کنند.

امینی اظهار داشت: ریشه خشم و کینه ای که در زندان برای اکثر زندانی ها پیش می آید، می تواند جنبه های مختلفی از رفتارهای نامناسب زندانبان گرفته تا سرکوب های اجتماعی یک زندانی داشته باشد که از سوی خانواده یا اطرافیان به او منتقل می شود.

امینی ها افزود: به طور کلی حرکت آزاد سازی زندانیان جرائم غیر عمدی که از بذل و محبت مقام معظم رهبری الگو گرفته، حرکتی مثبت و مفید در راستای سالم سازی فضای اجتماعی است و امیدواریم با همکاری و همراهمی خیران و مسوولان شاهد تداوم آن باشیم.

۱۵۰ زندانی جرایم غیرعمد در قزوین منتظر آزادسازی هستند

مدیرعامل ستاد دیه استان قزوین نیز با بیان اینکه ۱۵۰ زندانی جرایم غیر عمد منتظر آزادسازی هستند، به خبرنگار ایرنا گفت: ستاد دیه،  نهادی مردمی است که جهت رسیدگی به جرایم غیر عمد مانند محکومیت های مالی، نفقه و حوادث کاری اقدام می کند و چرخ این ستاد با همراهی خیران استان قزوین می چرخد چرا که ستاد دیه اعتبار دولتی ندارد و در زمره یک تشکل مردم نهاد است.

مهدی عبدیان افزود: هم اکنون هیچ زندانی جرایم غیر عمد با مبلغ زیر ۵۰ میلیون تومان در زندان قزوین وجود ندارد چون معمولا زندانیانی که شرایط آزادی مشمول آنها می شود، اگر بدهی هایشان زیر ۵۰ میلیون تومان باشد توسط خیران آزاد می شوند.

وی ادامه داد: خدمات ستاد دیه منحصر به افرادی است که ۲ ماه از زندانی شدنشان گذشته باشد و نیمی از میزان بدهی فرد زندانی توسط خودش یا شاکی پرداخت شود.

این مسوول همچنین در خصوص آزاد سازی زندانیان جرائم غیر عمد در سال گذشته، گفت: پارسال ۲۱۳ زندانی با مبلغی بالغ بر ۴۵ میلیارد تومان آزاد شدند که ۲۵ میلیارد تومان از این مبلغ، توسط شاکیان زندانیان بخشیده شده است و مبلغی بالغ بر هفت میلیارد تومان توسط خیران ستاد دیه به زندانیان اهدا شده و بخش دیگری از بدهی ها، توسط تسهیلات بانکی بلاعوض و بدون بهره به شکات پرداخت شده است.

عبدیان ادامه داد: حدود دو سال اخیر با توجه به شیوع کرونا و شرایط کنونی جامعه از برگزاری جشن گلریزان امتناع کردیم اما با تبلیغات محیطی و فعالیت رسانه ها در تلاش هستیم تا خیران را به این عمل خداپسندانه دعوت نماییم.

نیم نگاه:

کمک به زندانیان جرائم غیر عمد از سفارش های موکد در دین اسلام است و خوشبختانه خیران و مردم نوع دوست استان قزوین به این موضوع توجه ویژه دارند.

هم اکنون بالغ بر ۱۵۰ شهروند قزوینی به دلیل حوادث غیرعمد و غیرکلاهبرداری در زندان به سر می برند و آزادی آنها در گرو دستان پر مهر خیرانی است که مانند هر سال به حد وسع و توان خود در این کار خیر و خداپسندانه سهیم می شوند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha