شوراهای اسلامی تبلور اراده جمعی مردم و چند خبر دیگر از شمال اصفهان

کاشان - ایرنا - شوراهای اسلامی تبلور اراده جمعی مردم، تجلیل از کارگران کاشانی و خوشه‌های صنعتی انار و گیاهان دارویی در اردستان ایجاد می‌شود از جمله خبرهای روز پنجشنبه منطقه شمال استان اصفهان است.

شوراهای اسلامی، تبلور اراده جمعی مردم

فرماندار ویژه کاشان با تبریک فرارسیدن روز شوراها (۹ اردیبهشت) اظهار داشت: یکی از مهمترین شاخصه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی مشارکت مردم در عرصه های مختلف تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری خرد و کلان جامعه است.

علی اکبر مرتضایی با بیان اینکه شوراهای اسلامی شهر و روستا تبلور اراده جمعی مردم در راستای مردم سالاری دینی است، افزود: امروز شوراهای اسلامی شهر و روستا به واسطه انتخاب اصلح از سوی مردم، به مجموعه‌ای توانمند و تاثیرگذار برای پیشبرد امور و توسعه روستاها و شهرهای ایران اسلامی تبدیل شده‌اند.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها تصریح کرد: مجموعه شوراهای شهر و روستا به عنوان پارلمان‌های محلی لازم است در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب حرکت و با اتخاذ تصمیم‌هایی شایسته زمینه را برای رونق بخش تولید فراهم کنند.

وی با بیان اینکه قانون‌مداری در راستای تحقق و شکوفایی اهداف والای انقلاب اسلامی و نیل به توسعه پایدار و متوازن باید سرلوحه شوراهای اسلامی شهر و روستا قرار گیرد، ادامه داد: اجرای مصوبه‌های شوراها در راستای توسعه عدالت و رفاه اجتماعی، شکوفایی اقتصاد محلی، کاهش محرومیت‌ها، ارتقا کمی و کیفی خدمات و بهبود مستمر زندگی شهروندان ضروری است.

مرتضایی با اشاره به اینکه شوراها از جنس مردم و باعث افزایش حس تعلق مردم به شهر و روستای خود می شود، گفت: لزوم اتخاذ فرایندی برای افزایش این حس تعلق شهروندان با انتخاب افرادی از سوی مردم از جنس خودشان برای حضور در شوراها میسر است.

وی با اشاره به اینکه شوراها باید در راستای تسهیل فرایندهای خدمت به مردم و برداشتن بار از روی دوش مردم حرکت کنند، افزود: شفافیت مهمترین ابزار اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا برای رفع نگرانی های مردم در مورد تصمیم‌های شوراهاست و از این رو لازم است شوراها با ارایه راهکارهایی در راستای شفافیت در مصوبات حرکت کنند.

کارگران کاشانی تجلیل شدند

آیین تجلیل از کارگران کاشانی با حضور امام جمعه و فرماندار کاشان به‌طور نمادین از کارگران کارخانه‌های ریسندگی و بافندگی این شهرستان برگزار شد.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی کاشان در این خصوص گفت: این آیین که در قالب بازدید شبانه اداره تکاور به‌مناسبت بزرگداشت هفته کارگر برنامه‌ریزی شده بود با اهدای شاخه گل به کارگران زحمت‌کش و پرتلاش کارخانه‌های ریسندگی و بافندگی کارگران کاشان به نمایندگی از جمعیت کارگری شهرستان انجام شد.

حسن رمضانی، از شرکت ریسندگی و بافندگی کاشان به‌عنوان بزرگترین واحد اقتصادی صنعتی شهرستان در قرن اخیر نام برد و اظهار داشت: احیای وضعیت شرکت و بهبود شرایط از سوی مدیریت آن با جذب افزون بر ۵۰۰ نیروی کار جدید در ۲ سال اخیر ستودنی و قابل تقدیر است.

وی با تاکید بر زحمت‌های هزاران کارگر شرکت ریسندگی و بافندگی این شهرستان در دهه‌های مختلف توجه بیشتر تیم مدیریتی و هیات مدیره این شرکت را در خصوص پرداخت معوقات حقوقی و سنوات خدمت کاری کارگران بازنشسته آن خواستارشد.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی کاشان، مجموعه واحدهای ریسندگی، بافندگی و نساجی را از جمله کانون‌های اصلی و اساسی پشتیبانی جبهه در دوران دفاع مقدس در منطقه کاشان دانست و گفت: تقدیم ۱۱۰ شهید در راه دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی، حضور ۲ هزار و ۷۰۰ جانباز ، ۲۰ آزاده و چهار هزار و ۵۰۰ رزمنده دارای سه ماه تا هشت سال حضور در جبهه‌های حق علیه باطل از افتخارات قشر کارگری شهرستان است.

تجلیل از پاکبانان پرتلاش

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی کاشان همچنین با اشاره به حضور مسوولان شهرستان و اعضای ستاد هفته کارگر در پارک شهید ابراهیم‌زاده، تقدیر از خانواده این شهید و شماری از پاکبانان با اهدای شاخه گل و هدیه از سوی شهرداری را در ادامه این آیین تقدیر و بازدید شبانه اظهار داشت: جامعه کارگری و در راس آن پاکبانان قشری زحمت‌کش هستند که در گرما و سرما به‌ویژه دوران کرونا حتی یک روز فعالیت آنان تعطیل نشد.

رمضانی پاکبانان را قشری قانع دانست و افزود: انتظار می‌رود با نظارت بهتر شهرداری‌های مناطق مختلف شهرستان، دیگر شاهد تاخیر پرداخت حقوق این عزیزان نباشیم.

شهرستان کاشان با افزون بر ۳۶۴ هزار نفر جمعیت در فاصله ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

افزون بر ۲۹۰ شرکت تعاونی فعال در زمینه‌های کشاورزی، خدماتی، صنعت، مسکن، تولیدی و توزیعی در کاشان فعالیت می‌کنند که افزون بر ۷۰ درصد جمعیت این شهرستان عضو آنها هستند. پیش از شیوع ویروس کرونا نزدیک به یک‌هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی با ۴۶ هزار نیروی کار در زمینه تولید حدود ۲۰۰ نوع محصول در شهرستان کاشان فعالیت داشت.

خوشه‌های صنعتی انار و گیاهان دارویی در اردستان ایجاد می‌شود

فرماندار اردستان گفت: ایجاد خوشه های صنعتی انار و گیاهان دارویی به صورت اختصاصی در اردستان با راه اندازی واحدهای تولیدی، فرآوری و پشتیبانی مورد موافقت قرار گرفته است.

حمید رضا تأملی در گفت وگو با خبرنگاران‌ افزود: ۸۴هکتار طرح توسعه شهرک صنعتی اردستان در قالب مرحله سه و توسعه ۴۰ هکتاری ناحیه صنعتی زواره در دست اجرا است تا زمینه برای استقرار واحدهای صنعتی جدید فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: توسط شرکت شهرک های صنعتی استان پی گیری تخصیص پساب فاضلاب اردستان برای شهرک صنعتی در دستور کار است، همچنین توسعه ناحیه صنعتی مهاباد همزمان با اصلاح فرایند حریم در برنامه قرار دارد تا در بلندمدت برنامه ریزی برای مکان یابی ایجاد ناحیه صنعتی جدید صورت بگیرد.

فرماندار اردستان اظهار داشت: پنج کارگاه ۳۰۰ متری از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی استان در شهرک صنعتی اردستان ساخته و به صورت نقد و اقساط به متقاضیان واگذار می‌شود.

تاملی به اجرای عملیات محوطه‌سازی و احداث ساختمان آتش نشانی شهرک صنعتی اردستان با اعتبار چهار میلیارد تومان و اجرای محوطه‌سازی ناحیه صنعتی زواره با اعتبار چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان اشاره و عنوان کرد: ایجاد هیات امنای ناحیه صنعتی زواره مورد موافقت قرار گرفت.

اکنون ۲۰ واحد صنعتی فعال در شهرک صنعتی اردستان و ۱۰ واحد صنعتی در ناحیه صنعتی زواره مشغول فعال هستند.

همچنین ۵۱ واحد تولیدی و صنعتی فعال و نیمه فعال در شهرستان اردستان وجود دارد و ‌۶۴ فقره پروانه تاسیس با پیشرفت ۹۵ درصد صادر شده است.

شهرستان اردستان با جمعیت افزون بر ۴۲ هزار نفر در فاصله نزدیک به ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان قراردارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =