۹ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۲۲:۵۳
کد خبرنگار: 2082
کد خبر: 84313483
۰ نفر

برچسب‌ها

اخراج دیپلمات روس از بلغارستان

تهران- ایرنا- وزارت خارجه بلغارستان همزمان با انجام تحقیقات این کشور در مورد انفجارهای اخیر انبار تسلیحات، به یک دیپلمات روسیه اعلام کرد تا بلغارستان را ترک کند.

به گزارش شبکه خبری دویچه وله، اکاترینا زاخاریوا وزیر خارجه بلغارستان خبر اخراج این دیپلمات روس را به دنبال مذاکره با سفیر روسیه در این کشور اعلام کرد.

زاخاریوا در بیانیه‌ای خواستار همکاری کامل روسیه در تحقیقات بلغارستان در مورد ۴ حادثه انفجار و همچنین مسموم شدن سه شهروند بلغاری شد.

وی همچنین اعلام کرد که بلغارستان حق خود برای اقدامات تلافی جویانه بیشتر را محفوظ می‌داند.

پس از بیانیه وزیر خارجه بلغارستان، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که اخراج دیپلمات روس را پاسخ خواهد داد.

این مساله از آخرین منازعات دیپلماتیک بین روسیه و کشورهای اروپای شرقی به حساب می‌آید. به تازگی جمهوری چک چندین دیپلمات روس را به علت نقش داشتن در انفجار انبار تسلیحات در سال ۲۰۱۴ در این کشور، اخراج کرد.

همچنین روسیه در یک هفته اخیر ۱۰ دیپلمات آمریکایی، پنج دیپلمات لهستانی و ۲۰ دیپلمات چک را اخراج کرد.  

وزارت امور خارجه بلغارستان روز ۲۲ ماه مارس ۲۰۲۱  (۲ فروردین ماه سال ۱۴۰۰) اعلام کرد که دو دیپلمات روس که توسط دادستان های این کشور به جاسوسی متهم شده اند از کشور اخراج خواهند شد.

وزارت امور خارجه بلغارستان گفت که به سفارت روسیه در صوفیه اطلاع داده شده است که دیپلمات ها باید ظرف ۷۲ ساعت بلغارستان را ترک کنند.

دادستانی بلغارستان در بیانیه ای اعلام کرد که تحقیقات مقدماتی نشان داد که "دو شهروند روسی با مصونیت دیپلماتیک فعالیتهای اطلاعاتی غیرقانونی انجام داده اند.

اخراج ها دیپلمات های روسیه مربوط به اتهام جاسوسی است که مقام های بلغارستان شش نفر را بازداشت و آنها را متهم به تحویل اطلاعات طبقه بندی شده مرتبط با ناتو به سفارت روسیه در صوفیه کردند.

سفارت روسیه در صوفیه سریعاً ادعاهای جاسوسی را رد کرد و آنها را بخشی از تلاشهای بی وقفه برای برهم زدن گفتگوهای روسیه و بلغارستان خواند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha