محیط زیست فارس امسال با ۲ چالش آتش‌سوزی و خشکسالی روبروست

شیراز - ایرنا- مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس با بیان اینکه محیط زیست فارس امسال با ۲ چالش آتش سوزی و خشکسالی روبروست اظهار داشت : در مورد دو بحران پیش رو، یکی خشکسالی بی سابقه و دیگری آتش سوزی در جنگل ها و مراتع بایستی برنامه ریزی مناسبی صورت گرفته و مشارکت عمومی برای عبور از بحران شکل گیرد.

حمید ظهرابی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه ۲ سال بارندگی مناسب شرایطی ایجاد کرد که برخی گمان کردند که دیگر در استان فارس کم آبی نخواهیم داشت افزود:  اما متاسفانه در سال جاری در برخی نقاط به خصوص جنوب و شرق استان فارس  ۸۰ الی ۹۰ درصد افت بارندگی داشتیم و این بسیار خطرناک است و باید بتوانیم  ظرفیت سازمان های مردم نهاد را به کار بگیریم  تا مشارکت عمومی برای عبور از بحران شکل گیرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس گفت:وقتی صحبت از خشکسالی می‌شود ، موضوع مهاجرت های حیات وحش،  افزایش تعارض  حیات وحش با مردم، شیوع بیماری و ده‌ها مسئله دیگر مشکلاتی فابل پیش بینی است که از هم اکنون باید برای مدیریت آنها برنامه‌ریزی داشته باشیم.

وی افزود : همکاران ما در اداره حیات وحش برنامه ای تهیه کردند اما  اگر ما به منابع دولتی امید ببندیم باید بدانیم که این منابع زمانی تخصیص پیدا می‌کنند که دیگر خشکسالی و اثرات آن طی شده بنابراین خودمان باید دست به کار شویم.

ظهرابی در ادامه گفت: بحران بعدی آتش سوزی است که از اواخر فروردین ماه امسال شروع شده و همین الان در برخی نقاط آتش های گسترده ای ایجاد شده است که باید بتوانیم گروه هایی را  برای مقابله با آن فراهم کنیم.  

وی گفت : در سال جاری آتش سوزی  از فروردین شروع شده و در سال ۹۹ تا اواخر آبان‌ماه آتش سوزی داشتیم. یعنی حدود ۷ الی ۸ ماه باید آمادگی مقابله با آتش سوزی داشته باشیم.

 مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس در ادامه افزود: ما در حوزه سازمان های مردم نهاد نیاز داریم که این سازمان ها در حوزه‌های تخصصی شکل بگیرند، توانمند شوند، تقویت شوند و ارتقا یابند و از این ظرفیت برای بهبود امور استفاده شود.

وی افزود : باید بتوانیم نحوه تعامل، گفتگو و گفتمان را بین سازمانهای مردم نهاد ارتقا دهیم .  یکی از نگرانی های اساسی در حوزه سرمایه اجتماعی محیط زیست و دغدغه و نگرانی  همیشه این موضوع است که مبادا اختلافات کوچک و جزئی اختلاف نظر و تفاوت سلیقه تبدیل به درگیری‌ها بین متخصصین محیط زیست و تشکل‌های مردم نهاد شود. البته شبکه سازی  بین تشکل خود اتفاق مبارکی بود که می‌تواند بخشی از این چالش ها و مشکلات را رفع کند اما باز هم همه ما در این حوزه نیاز به آموزش داریم. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha