چراغ سبز انگلیس به اعطای جایگاه کامل دیپلماتیک به سفیر اتحادیه اروپا

لندن – ایرنا – یک نشریه انگلیسی روز پنجشنبه گزارش داد که دولت لندن سرانجام با اعطای جایگاه کامل دیپلماتیک به سفیر اتحادیه اروپا در این کشور موافقت کرده است.

به گزارش ایرنا، منابع دیپلماتیک با اعلام این خبر به تایمز گفته‌اند که مخالفت دولت در این ماجرا تاثیرات ناخوشایندی را بر روند مذاکرات و روابط میان دو طرف گذاشته است. پیشتر «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی نامه‌ای به «دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس مراتب اعتراض خود را در این خصوص اعلام کرده و گفته بود که ترتیبات در نظر گرفته شده با جایگاه اتحادیه و آینده روابط دو طرف سازگار نیست.

او در این نامه از انگلیس خواست تا بدون فوت وقت، امتیاز کامل دیپلماتیک را به هیات اروپایی مستقر در این کشور اعطا کند. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سپس در نشستی با رسانه‌ها تصریح کرد: ما نمی‌پذیریم که انگلیس تنها کشوری در جهان باشد که جایگاه کامل دیپلماتیک نمایندگان اتحادیه اروپا را به رسمیت نشناسد. او خاطر نشان کرد که نمایندگان اتحادیه در سایر کشورها طبق کنوانسیون وین دارای جایگاه کامل دیپلماتیک هستند و انگلیس از این موضوع آگاه است.

انگلیس معتقد است که اتحادیه اروپا مجموعه‌ای از کشورهای متعدد است و نمی‌توان به آن لقب یک دولت اطلاق کرد. گفته می‌شود دیوید فراست نماینده دولت انگلیس در مذاکرات برگزیت هم از عنوان "سازمان" برای اتحادیه اروپا استفاده می‌کرد که این مساله همواره انتقاد طرف اروپایی را به همراه داشت.

اتحادیه اروپا ژانویه گذشته در اقدامی تلافی جویانه و به نشانه اعتراض، اولین نشست مقام‌های عالی‌رتبه اتحادیه با انگلیس را به تعویق انداخت. اما با تصویب روز گذشته توافقنامه تجاری برگزیت در پارلمان اروپا به نظر می‌رسد که موضع لندن نرم تر شده است.

پیتر استانو سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید: «اعطای رفتار متقابل مبتنی بر کنوانسیون وین در روابط دیپلماتیک یک عمل استاندارد بین شرکا و متحدان اتحادیه اروپا در سراسر جهان است و ما اطمینان داریم که می توانیم این مسئله را با دوستان خود در لندن به طور رضایت بخشی حل کنیم.»

انگلیس ۱۲ دیماه ۱۳۹۹ پس از ۴۷ سال عضویت، به طور رسمی از اتحادیه اروپا خارج شد و آینده همکاری‌های دو طرف بر اساس سندی تعریف شده که دیروز در آخرین گام برای تبدیل شدن به قانون، از سد قانون‌گذاران اروپایی گذشت.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =