دیدارهای مشاور امنیت ملی عراق با سفیران آمریکا و اتحادیه اروپا
العرجی و سفیر اروپا

بغداد - ایرنا - قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی دولت عراق پس از دیدار با سفیر آمریکا؛ با مارتین هات سفیر نمایندگی اتحادیه اروپا در کشورش نیز دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش عصر پنجشنبه ایرنا؛ دیدار امروز مشاور امنیت ملی دولت عراق با سفیر اتحادیه اروپا پس از نشست شب گذشته این مقام ارشد امنیتی عراق با سفیر آمریکا برای ناظران امور و کارشناسان سیاسی کشور از این جهت مهم آمده است که بلافاصله بعد از سفر ظریف وزیر خارجه ایران به بغداد انجام شد.  

دفتر مشاور امنیت ملی عراق اعلام کرد در دیدار امروز العرجی با مارتین هات؛ درباره "ماموریت اتحادیه اروپا در عراق و ادامه همکاری مشترک دو طرف و حمایت های بشردوستانه از عراق" گفت و گو شد.

همچنین موضوع "گفت و گوی ملی" مورد بحث و بررسی طرفین قرار گرفت و بر اهمیت تلاش برای فعال سازی و برقراری آن تاکید شد چراکه فرصتی واقعی برای بازگرداندن اعتماد به نفس در بین همه است.

مساله بازگشت تمامی آوارگان (جنگی) به وطن خود دیگر موضوع طرح شده در نشست مشاور امنیت ملی عراق با سفیر اتحادیه اروپا در این کشور بود.

الاعرجی در این دیدار تاکید کرد که "دولت عراق امیدوار است که روابط خود را با اتحادیه اروپا در همه زمینه ها تقویت کند" و ادامه داد  که "عراق برای ارتقا و ایجاد ثبات و امنیت در منطقه نیاز به حمایت کشورهای دوست و صلح‌دوست دارد".

طرح گفت و گوی ملی اسفندماه سال گذشته و با پایان سفر پاپ فرانسیس به عراق از سوی مصطفی الکاظمی نخست وزیر موقت این کشور صورت گرفت.

در سفر پاپ به عراق پس از سال های متمادی جنگ و ناآرامی، امیدها برای ایجاد جو گفتمان و مذاکره و همزیستی در این کشور کمی زنده شد.

حدود چند میلیون عراقی نیز با وقوع جنگ از سالها پیش به کشورهای دیگر مهاجرت کرده اند.

قاسم الاعرجی شب گذشته نیز با سفیر آمریکا در بغداد دیدار و درباره آوارگان اردوگاه "الهول" سوریه و همچنین تروریست های موجود در میان آوارگان در این اردوگاه گفت و گو کرد.

تحولات سیاسی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای از جمله تلاش‌های دولت عراق برای نزدیک‌کردن دیدگاه‌ها و کاهش اختلافات مساله دیگر مطروحه این دیدار بود که سفیر آمریکا از تلاش های بغداد برای تثبیت پایه‌های امنیت و ثبات در منطقه قدردانی کرد.

این دومین دیدار الاعرجی با سفیر آمریکا در بغداد طی دو هفته گذشته است که برای ناظران سیاسی و رسانه ای در عراق مهم جلوه کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =