انتخابات پرشور؛ تبلور مردم‌سالاری و حاکمیت اراده ملی

تهران- ایرنا- کاندیداها انتخابات ۱۴۰۰ با ارایه برنامه‌های جامع و دقیق برای حل مشکلات و مسایل مردم در مدت باقی مانده می‌توانند جامعه را از این یأس و ناامیدی خارج کنند و افکار عمومی به این تشخیص برسند که هر رأیی‌ داده می‌شود در سرنوشت‌ آنها اهمیت دارد.

هر چه به انتخابات ۱۴۰۰ نزدیکتر می شویم، خبرهای جدیدی از هر گوشه و کنار درباره آمدن و نیامدن کاندیداها به گوش می‌رسد؛ کاندیداهایی با سودای ریاست بر پاستور و ۴ سال زمامداری بازوی اجرایی کشور. این دوره انتخابات اما گویا میل به رییس جمهور شدن نه فقط در بین چهره های آشنا و معروف که در بین سیاسیون کمتر شناخته شده نیز زیاد است. بررسی روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های داخلی به بررسی جنبه های مختلف انتخابات ریاست جمهوری پرداخته اند.

مهمترین محورهای انتخاباتی از نگاه رسانه‌های اعتدالی، اصلاح‌طلب و اصولگرا

رسانه‌ های اعتدالی خبر آنلاین و پایگاه خبری تحلیلی انتخاب در شبانه روز گذشته  در مطالبی به بررسی کاندیداهای احتمالی انتخابات و بازتاب سخنان سید حسن خمینی پرداختند در این بازه زمانی روزنامه ایران هم در تیتری با عنوان انتخابات ۱۴۰۰، دولت میانجی و سیاستگذاری میاندارانه به ارایه راهکار برای اعتماد سازی مردم پرداخت. رسانه‌های اصلاح طلب نیز در مطالب و گفت وگوهایی مختلف بر ضرورت اعتمادسازی برای مشارکت حداکثری در انتخابات تاکید کردند و مشکلات پیش‌رو در این امر خطیر را مورد بررسی قرار دادند و در مطالبی به حضور احتمالی برخی چهره های سیاسی در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری پرداختند و آنها را مورد نقد و تحلیل قرار دادند،  برای نمونه روزنامه شرق، آرمان ملی، اعتماد و خبرگزاری ایسنا به نقد و بررسی کاندیداتوری مصطفی تاجزاده، محمد باقر قالیباف و آیت الله رییسی پرداختند ... رسانه‌های اصولگرا از جمله فارس نیز در این بازه زمانی در مطالب خود ضمن تاکید بر مشارکت حداکثری مردم به بازتاب سخنان مسعود پزشکیان کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری  در خصوص برنامه‌ها خود برای برگزاری هر چه بهتر انتخابات پرداخت.

رسانه‌های اعتدالی

جوانترین و پیرترین کاندیداهای ۱۴۰۰

خبرگزاری خبر آنلاین در گزارشی به کاندیداهای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ پرداخت و آورد:

*محمد جواد آذری جهری و حجت‌الله عبدالملکی از جوان‌ترین کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری و اسدالله بادامچیان مسن‌ترین کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ هستند.

* نگاه‌ها و  گمانه زنی های رسانه‌ای حول محور آمدن چهره‌های چون محمدباقر قالیباف، ابراهیم رئیسی، محمد جواد ظریف، جهانگیری، محسن رضایی،  محمود احمدی نژاد و ...می چرخد اما در این میان برخی چهره ها هم تکلیف خود با انتخابات را روشن کرده و اعلام کاندیداتوری کرده اند.

*حسین دهقان اولین کاندیدایی بود که چراغ انتخابات ۱۴۰۰ را روشن کرد. او وزیر دفاع دولت یازدهم بود، متولد سال ۱۳۳۵ بوده و ۶۵ سال سن دارد.

*محمد غرضی  ۷۹ ساله و اسدالله بادامچیان با ۸۰ سال سن در حالی برای نشستن بر مسند ریاست جمهوری خیز برداشته‌اند که مسن‌ترین کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری تا اینجای قصه انتخابات ۱۴۰۰ هستند.

* در میان لیست کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم، اسامی محمد جواد آذری جهرمی و حجت‌الله عبدالملکی نیز به چشم می‌خورد که متولد سال ۱۳۶۰ هستند و عنوان جوان‌ترین کاندیداهای احتمالی ماراتن ۱۴۰۰ را به خود اختصاص دادند.

*بررسی سن نامزدهای انتخابات حکایت از آن دارد که اکثر آنان در دهه ششم زندگی خود هستند.

* ۱۴ کاندیدای متوسط ۵۰ سال سن دارند و ۸ تن نیز در حال سپری کردن دهه هفتم زندگی خود هستند.

شرط اول انتخابات «شامل»، این است که بساط تنگ نظری و حذف برداشته شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب به بازتاب سخنان حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی پرداخت و آورد:

* انتخابات «شامل» یعنی باید همه در آن نماینده داشته باشند. شرط اول آن این است که بساط تنگ نظری و حذف برداشته شود.

* «تقسیم بر دو کردن» نیروهای کشور باعث ترفیع چاپلوسان و متملقانی می شود که اتفاقا به سخنانی که می گویند هم باور ندارند. بنده چه اولویتی نسبت به شما دارم که یکی را راه بدهم و یکی را راه ندهم!؟

انتخابات ۱۴۰۰، دولت میانجی و سیاستگذاری میاندارانه

روزنامه ایران یادداشتی به قلم روزبه کردونی کارشناس امور اجتماعی منتشر کرد و نوشت:


*در زمانه‌ای که بویژه به‌دلیل شیوع بیماری دنیاگیر کرونا سایه شوم فقر و تبعیض بیش از پیش گسترش یافته است، شاید یک سؤال مهم این باشد که چه دولتی می‌تواند حل کننده مسائل و پاسخگو به مطالبات و خواسته‌های مردم باشد؟ در ایران ما اهمیت این سؤال از آن‌رو بیش از هر زمان دیگر است که کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است.


* باید منتظر بود که کلکسیونی از شعارها، وعده‌ها و گفتمان‌ها برای کسب رأی اعتماد مردمی به حوزه عمومی ارایه شوند.

* با توجه به مجموعه متنوعی از مسائل و چالش‌های داخلی و بین‌المللی که کشور با آن مواجه است دولتی که می‌تواند کشور را از این شرایط به سلامت راهبری کند یک دولت میانجی با رویکرد سیاستگذاری میاندارانه است.


*در شرایط کنونی کشور سطح منازعات، تنش‌ها و درگیری‌ها در بین نیروهای سیاسی و ارکان حکومتی به میزانی گسترش یافته است که تهدیدی جدی هم برای مردم جامعه و هم برای خود ساختار حاکمیتی است.

* نمونه‌های متنوعی از انواع تنش‌ها و منازعات را درون دولت، بین دولت و سایر نهادها و قوا، بین حاکمیت و مردم و حتی بین مردم و مردم می‌توان مشاهده کرد.


*اگر منازعه را رویارویی بین دو یا چند طرف بر اثر رقابت یا ناسازگاری در هدف یا مسیرتعریف کنیم باید به روشنی اعتراف کرد امروز جامعه ما در دام نزاع، قرار گرفته است و اگر این دور بی‌پایان، پایان نیابد، شکنندگی، اضمحلال سرمایه اجتماعی، فقر و ناعدالتی و ناامیدی همه آن چیزی است که سهم آن جامعه خواهد بود.


* برای بسط و گسترش رفاه و عدالت اجتماعی و توزیعی و رفع نابرابری‌ها، برای مقابله با فقر و نابرابری، برای ایجاد امید و اعتماد عمومی، رویکرد سیاستگذاری میاندارانه یک ضرورت است.
 

رسانه‌های اصلاح‌طلب

تغییر قانون انتخابات به خاطر آن یک نفر

روزنامه آرمان ملی در گزارشی به بررسی زوایای مختلف انتخابات ۱۴۰۰ پرداخت و نوشت:

* اعلام برخی محدودیت‌ها و سپس تعریف ویژه از رجال سیاسی عملا عده معدودی را در دایره نامزدهای ریاست‌جمهوری گنجاند؛ اتفاقی‌ که از سویی فضا را برای ردصلاحیت‌ها موجه‌تر می‌کند و از سویی وجود همان چند چهره شناخته شده همیشگی را برای انتخابات ۱۴۰۰ تضمین می کند.

* اختلافات درون‌جریانی اصولگرایان هم یکی از عجیب‌ترین و شدیدترین دوران خود را دنبال می‌کند.

*اصولگرایان دراین انتخابات یکی پس از دیگری به نوعی به حذف یکدیگر می‌پردازند. گزینه‌هایی که به عنوان کاندیداهای احتمالی مطرح می‌شوند هریک با پرونده‌هایی روبه رو شدند که عملا حضور آنها را در عرصه انتخابات تحت‌الشعاع قرار می‌داد.

* قالیباف با محاکمه شریفی از یک‌سو و البته اظهارات مصطفی میرسلیم، که به او اتهام رشوه ۶۵ میلیاردی برای عدم‌پیگیری این پرونده (فساد در شهرداری) در مجلس دهم را زده، عملا یکی از چهره‌هایی است که‌ مورد حمله خودی‌ها قرار گرفته و چه‌بسا برای حذفش تلاش می‌شود.

*ماجرای استعفا سعید محمد یا برکناری او از سپاه برای اعلام کاندیداتوری مشخص کرد که او نیز قرار است از اسامی خط خورده در لیست باشد. البته نوع واکنش‌های برخی اعضای سپاه بیانگر نوعی اختلاف نیز بوده است. .

* دادگاه‌های اکبر طبری، معاون اجرایی آملی‌لاریجانی رییس سابق قوه قضائیه نیز می‌تواند هم محدودیت‌هایی برای شخص خود او و هم برادرش علی لاریجانی برای حضور در انتخابات ایجاد کند و اینکه لاریجانی‌ها هم قطعا در درون خود ساختار قدرت، از خودی‌ها ضربه خواهد خورد.

*احمدی‌نژاد نیز امروز در آستانه انتخابات شاهد عجیب‌ترین و سخت‌ترین حملات از یکی از نزدیک‌ترین یاران سابقش؛ یعنی عبدالرضا داوری است؛ کسی که خیلی‌ها او را مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد برمی‌شمردند و اکنون عجیب‌ترین حملات و اتهامات بی‌سابقه را به او  وارد می‌کنند.

۲ پدیده انتخابات ۱۴۰۰

روزنامه شرق یادداشتی به قلم زهرا شجاعی منتشر کرد و نوشت:

* ورود برخی چهره‌ها به ماراتن انتخابات ۱۴۰۰ و اعلام صریح یا ضمنی آنان برای حضور به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری، می‌تواند خونی تازه را در رگ‌های جامعه پیش از انتخابات به جریان بیندازد.

*جدا از شخصیت‌های اصلاح‌طلب یا اصولگرا، که هنوز برای ورود به عرصه رقابت‌های انتخاباتی مردد هستند، اعلام کاندیداتوری صریح و شفاف مصطفی تاج‌زاده و صدور بیانیه‌ای سرشار از مفاهیم و واژگانی برخاسته از چهار دهه مطالبات مردم اقشار مختلف، علاوه بر هویداکردن ویژگی‌های شخصیتی تاج‌زاده، تقریبا تمامی معادلات و پیش‌بینی‌های آماری را برهم زده است.

* اصول و مبانی‌ای که تاج‌زاده صراحتا در بیانیه و سخنان رودررو (البته مجازی) با مردم بر آن  تأکید می‌کند؛  شامل مواردی نظیر تمرکز بر مشکلات مردم، ناکارآمدی مسوولان، مهار تورم لجام‌گسیخته، انتقاد از سهمیه‌ها، تبعیض‌ها، فسادها و رانت‌های بی‌حساب‌وکتاب، اولویت‌گذاری بر نهادهای مدنی، آزادی‌های سیاسی و اجتماعی به‌خصوص آزادی زنان، آزادی بیان و اندیشه و منع سانسور و فیلترینگ رسانه‌های مجازی و بالاخره اجرای بدون تنازل فصول سوم و پنجم قانون اساسی و البته اصلاح برخی مواد این قانون با حمایت‌های رهبری است.

*تاج‌زاده اگرچه دست بر نقاطی می‌گذارد که برای ملت، آشناست و همواره در آرمان‌های انقلاب جزء اصول پایه‌ای بوده است، اما تأکید وی بر منع هرگونه تبعیض علیه زنان و گفت‌وگو محوری در ارائه برنامه‌ها، او را به شخصیتی منحصربه‌فرد تبدیل کرده است.

* حضور هم‌زمان ۱۲ هزار نفر تا پاسی از شب در سخنرانی مجازی تاج‌زاده آن هم در شرایطی که نرم‌افزار کلاب‌هاوس تا حدودی دچار اختلال شده است، اتفاقی نادر در رویدادهای پیش از انتخابات محسوب می‌شود.

* راهبرد تاج‌زاده تکیه بر مردم است و خود را زبان گویای صداهای خاموشی می‌داند که تاکنون مجال طرح شبهات و سؤالات خود را نیافته‌اند.

*بنابراین مصطفی تاج‌زاده در کنار کلاب‌هاوس، دو پدیده مهم و جدیدالورود به عرصه انتخابات کشور هستند که تجربه جدیدی را برای مردم داخل و خارج کشور به ارمغان آورده‌اند.

* تاج‌زاده، با گفت‌وگوی چندهزارنفری از گروه‌های سیاسی مختلف، بدون آنکه در پی اجماع اجباری میان آنان باشد، به دنبال ترمیم سرمایه اجتماعی یعنی اعتماد مردم برای نیل به منافع ملی است.

۱+۵ نکته درباره کاندیداتوری تاجزاده

روزنامه اعتماد به بررسی نشست کلاب‌هاوسی مصطفی تاجزاده پرداخت و نوشت:
*مصطفی تاجزاده را شاید بیش از هر ویژگی به صراحت کلام در نقد حاکمیت می‌شناسیم، احتمالا همان یک ویژگی تاجزاده در توضیح جذابیتش برای کاربران شبکه‌های اجتماعی، کافی و قانع‌کننده باشد.

*در حالی که ۱۰ روزی از اعلام کاندیداتوری تاجزاده می‌گذرد و شوک اولیه این خبر انتخاباتی که از آن به بمب خبری هم تعبیر شد، تا حدودی فروکش کرده، هنوز مهم‌ترین بحث و پرسش در این باره، بحث از احتمال تاییدصلاحیت اوست.

*تاجزاده اگرچه طول چند ساعت نشست اخیر «چرا نامزد شدم؟» نیز سعی کرد با توانایی بالایی که در فن خطابه و نطق سیاسی و بحث و مناظره از او می‌شناسیم، به ‌نحوی از پاسخ صریح طفره برود و در عوض، دیدگاه و تحلیلش را درباره اوضاع مملکت و شرایط انتخابات پیش‌رو تشریح کند اما یکی، دو جا، تلویحا از این گفت که نسبت به احتمال ناچیز تاییدصلاحیت خود آگاه است، می‌داند محقق شدن این احتمال اندک و صدور مجوز حضورش در انتخابات به عنوان یک کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری به چه معناست و اگر چنین شود و نگاه شورای نگهبان به بحث بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات، چنین بود که فردی مثل تاجزاده پذیرفته می‌شد، قاعدتا نه نیاز بود که یک کنشگر سیاسی همچون او چنین به نقد مسایل بپردازد و نه ضرورتی وجود داشت که به این ترتیب اعلام کاندیداتوری کند.

من هم می‌خواهم «رئیس‌جمهور» شوم

خبرگزاری ایسنا در گزارشی به بررسی حضور کاندیداتوری های احتمالی پرداخت و نوشت:

* در روزهای منتهی به ثبت‌نام نامزدهای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، به هر طرف که نگاه کنی فعالان و حتی غیرفعالان سیاسی با احساس تکلیف نسبت به حضور در انتخابات، نامزدی خود را اعلام می‌کنند.

* سندروم "من هم می‌خواهم رئیس‌جمهور شوم" در حال سرایت در میان سیاسیون است.

*تا به حال صف افرادی که برای ثبت‌نام در این انتخابات اعلام آمادگی کرده‌اند به صف بسیاری از کالاهای مورد نیاز مردم تنه می‌زند. صفی که البته هنوز در آن از چهره‌های سرشناسی که از ماه‌ها پیش گمانه‌زنی‌هایی از احتمال حضورشان مطرح می‌شد، خبری نیست.

*به نظر می‌رسد در روند انتخابات ۱۴۰۰ اتفاقات عجیبی در حال رخ دادن است و هنوز آرایش دقیقی از جناح‌های سیاسی کشور دیده نمی‌شود. این در حالی است که در انتخابات ادوار گذشته دست کم از سه ماه قبل از انتخابات تکلیف کاندیداهای اصلی روشن بود.

* در فاصله کمتر از ۲ ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری نه تنها کاندیدای شاخصی اعلام حضور نکرده بلکه تعداد زیادی از افرادی که شاید توانایی مدیر کلی یک وزارتخانه را هم ندارند خود را نامزد انتخابات معرفی می‌کنند.

رسانه‌های اصولگرا

 رییس جمهور شوم مرز بین کشورهای اسلامی را برمی‌دارم

خبرگزاری فارس به بازتاب سخنان مسعود پزشکیان کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری پرداخت و آورد:

* من از جبهه اصلاحات هستم و اگر  در نظر سنجی عمومی این نتیجه حاصل شد که من باید به نفع دیگری انصراف دهم این کار را انجام می دهم.  

* من به رای مردم احترام می گذارم و عضو هیچ حزب و دسته ای نیستم و براساس چشم انداز مقام معظم رهبری گام بر می دارم.  

* با نگاهی که مردم کشور را خوب و بد می بیند مخالف هستم. هرکسی برای رشد مملکت کار کند بسیجی است.  

*اینکه من با رضایت اکثریت مردم در نظر سنجی به نفع دیگری کنار بروم احترام به نظر مردم است.

* اگر می خواهیم ایران اسلامی پیشرفت کند باید وحدت بین همه مسوولان وجود داشته باشد. اکنون به جای دعوای خدمت دعوای قدرت در کشور وجود دارد.  

* مرزها را بین کشورهای اسلامی برخواهم داشت و اینکه چگونه به این کار برسیم تنها با وحدت داخلی است که باید از چاله آتش خارج شویم. اولویت من در ارتباط با کشورهای همسایه کشورهای مسلمان است.  

مبنای سپاه در انتخابات فراجناحی است

 خبرگزاری مهر به بازتاب سخنان حجت‌الاسلام حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه پرداخت و آورد:

*درون جبهه انقلاب در هیچ شرایطی از مصداق و یا شخصی حمایت نمی‌کنیم و مبنای حرکت سپاه فراجناحی است.

* امروز پاسداران انقلاب اسلامی با اقتدار، توانمندی و آمادگی کامل در تمامی عرصه‌ها محکم و استوار ایستاده‌اند و این پاسداری غیر محافظه کارانه از انقلاب اسلامی مرز نمی‌شناسد و تمامی عرصه‌ها را شامل می‌شود.

*رییس جمهوری می‌خواهیم که سرباز ولایت و در امتداد ولایت باشد.

* حضور حداکثری، بیان شاخص‌های انقلابی، عدم ورود مصداقی، تامین سلامت و امنیت، فرصت بودن انتخابات برای نظام اسلامی و دعوت جبهه انقلاب به وحدت برابر استکبار را از مبانی دکترین رفتار سیاسی سپاه است.

* مردمی و پاسخگو بودن از جمله ویژگی‌های یک رییس‌جمهور است اما برجسته‌ترین شاخصی که با استفاده از تجربیات گذشته به آن نیازمندیم این است که ما رئیس جمهوری می‌خواهیم که سرباز ولایت و در امتداد ولایت باشد.

برگزاری انتخابات سالم نیازمند هم افزایی و تعامل مطلوب دستگاه های ذیربط است

خبرگزاری فارس به بازتاب سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالمهدی رییس کل دادگستری استان مرکزی  پرداخت و آورد:

* در روند انتخابات، بررسی‌ها با دقت انجام می شود تا در نهایت افراد امین و واجد صلاحیت های لازم در معرض انتخاب مردم شریف استان مرکزی قرار گیرند و در کمال صحت و سلامت انتخابات برگزار شود.

* از همه ابزارها برای برگزاری انتخابات پرشور و عادلانه استفاده خواهیم کرد و ترویج قانون مداری به منظور پیشگیری از هرگونه تخلف و جرم را در دستور کار داریم تا همه در این فرایند بر مبنای قانون عمل کنند.

* با نگاهی جامع به انتخابات دوره های قبل و تجربه هایی که از اتفاقات گذشته به دست آمده است و بررسی دقیق مسایل روز و برگزاری جلسات با کلیه دست اندرکاران انتخابات آتی مطمئنا در پیشگیری از بروز تخلفات و جرائم انتخاباتی، بسیار مؤثر و مفید است.

* دستگاه قضا قطعا با متخلفین عرصه انتخابات برخورد قاطع خواهد داشت و از آرای مردم صیانت خواهد کرد.

* با داشتن ملت فهیم، آگاه و همیشه در صحنه، شاهد حضور حداکثری مردم در انتخابات ۲۸ خرداد باشیم و برگ زرین دیگری در تاریخ انقلاب اسلامی رقم خواهد خورد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha