ظرفیت طبیعت‌یاران برای مقابله با آتش‌سوزی مورد استفاده قرار گیرد

کرمانشاه - ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه گفت: دستگاه‌های متولی از ظرفیت طبیعت‌یاران، دوستداران محیط زیست و سازمان‌های مردم‌نهاد برای مقابله با آتش‌سوزی در منابع طبیعی و جنگل‌ها استفاده کنند.

«شهرام کرمی» روز پنجشنبه به ایرنا افزود: ارگان هایی همچون جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست باید آموزش، فرهنگ سازی و توانمندی ساکنان بومی و محلی در پیشگیری از آتش سوزی جنگل ها و مراتع را در دستور کار قرار دهند.

وی با اشاره به در پیش بودن فصل گرما و احتمال وقوع آتش سوزی در جنگل ها و مراتع، اظهار داشت: باتوجه به کمبود بارش و خشکسالی سال‌جاری در استان و به تبع آن افزایش دمای هوا، احتمال خطر بروز آتش سوزی های عمدی و غیرعمدی در جنگل ها و مراتع افزایش پیدا می کند.

وی تصریح کرد: در این راستا باتوجه به نزدیکی بسیاری از زمین های کشاورزی به مراتع، احتمال بروز آتش سوزی در آنها محتمل است، بنابراین این موضوع ضرورت تلاش برای پیشگیری از حریق جنگل ها و مراتع و اتخاذ تمهیدات لازم را مضاعف کرده است.

دادستان کرمانشاه افزود: تجربه سنوات گذشته نشان می دهد که آتش سوزی ها بیشتر در مناطق سخت گذر و کوهستانی رخ می دهد  و عامل انسانی هم نقش مهمی در این حوادث دارد.

این مسوول اضافه کرد، باتوجه به اهمیت منابع طبیعی و جنگل‌ها، همه دستگاه‌های مسوول باید وظایف قانونی خود را به منظور جلوگیری از بروز آتش سوزی انجام دهند و عدم انجام تکالیف قانونی مقرر، موجب مسوولیت و مواخذه خواهد شد.

وی اضافه کرد: همچنین کانون های بحران و پرخطر آتش سوزی در جنگل ها و مراتع باید شناسایی و طبقه بندی شوند که برای این امر از تجارب سال‌های گذشته می توان استفاده کرد چرا که با شناسایی مناطقی که دارای بیشترین وسعت آتش سوزی بوده اند می توان به صورت ویژه روی آنها تمرکز کرد و اکیپ های سیار را در آن مناطق مستقر نمود.

دادستان کرمانشاه با تاکید براینکه تجهیزات و امکانات لازم برای اطفای حریق باید به اندازه کافی در استان تهیه شود، عنوان کرد: با مجهز کردن اکیپ های سیار و سایر نیروهای فعال و درگیر در اطفای حریق می توان سرعت عمل ها را بالا برد و مانع از خسارات و نابودی بیشتر جنگل ها و مراتع شد.

وی افزود: انتظار می رود که عموم مردم با مشاهده هرگونه اقدام مبنی بر آتش سوزی مراتع و جنگل ها از سوی خاطیان آن را به مراجع انتظامی گزارش دهند تا با مسببان برخورد صورت گیرد.

به گزارش ایرنا؛ کرمانشاه استانی پهناور در غرب ایران با ۲۵ هزار کیلومتر مربع مساحت، یکی از استان‌های مهم از حیث کشاورزی و منابع طبیعی محسوب می‌شود به طوریکه ۷۰ درصد مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

همچنین بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان کرمانشاه وجود دارد که سالانه چهار میلیون و ۵۷۵ هزار و ۸۱۴ تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات و آبزیان در استان تولید می‌شود.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =