اهمیت گردشگری دریایی و مسائل استراتژیک سواحل جنوب در شیراز بررسی شد

شیراز- ایرنا- همایش ملی خلیج فارس و سواحل مکران در آستانه قرن ۱۵ خورشیدی که در دانشگاه شیراز برگزار شد، در نشست تخصصی پنجشنبه خود به لزوم اهمیت به گردشگری دریایی همچنین نقش استراتژیک این سواحل در جنوب کشور پرداخت.

در این نشست محمدرضا رضایی عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز به اهمیت گردشگری دریایی و عدم توجه به این نوع گردشگری در کشور پرداخت و گفت: گردشگری دریایی در دنیا به عنوان یکی از مهمترین منابع کسب درآمد محسوب می شود و می‌تواند به عنوان یکی از شاخه‌های مهم و اساسی رونق اقتصادی در دنیا و ایران مطرح باشد.

وی ادامه داد: با توجه به قرار گرفتن ایران در موقعیت جغرافیایی مناسب و وجود خلیج فارس در مناطق جنوب،ایران از شرایط ویژه‌ای برای توسعه گردشگری دریایی برخوردار است.
عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز بیان کرد: گردشگری دریایی هم از لحاظ شهری و هم از لحاظ بین‌المللی حائز اهمیت است چراکه این نوع گردشگری برای شهرها و مناطق جنوبی می‌تواند باعث ایجاد اشتغال و کسب درآمد شود. همچنین از لحاظ بین المللی می تواند فرصت خوبی را برای ایران و کشورهای سواحل خلیج فارس و مکران به وجود آورد اما متاسفانه هنوز گردشگری ساحلی در ایران در ابتدای کار خود است و جایگاه خود را درست به دست نیاورده است.

لزوم توجه ویژه به سواحل مکران
یکی دیگر از مسائل مطرح ششده در این نشست تحلیل عوامل ژئوپلیتیکی موثر بر آمایش سرزمین در مناطق ساحلی غرب مکران بود. 
دکتر مهدی میرزاده عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان به آنچه عدم توجه مسئولان به مناطق مکران نامید اشاره کرد و گفت: با توجه به رقابت های منطقه ای و مسائلی که در خلیج‌فارس مطرح است و وابستگی ایران به تنگه هرمز و در صورت به مخاره تفتادن تنگه مشکلاتی را در سطح بین المللی به وجود می‌آورد لازم است که توجه ویژه ای به سواحل مکران شود. چراکه سواحل مکران می‌تواند موجب رونق اقتصادی و همچنین به وجود آمدن امنیت داخلی و ایجاد اشتغال شود.
به گفته میرزاده توسعه مکران متکی به سرمایه‌گذاری خارجی است شهرک ایران و چین در غرب مکران یکی از این سرمایه‌گذاری‌هاست که این امر خود می‌تواند زمینه رونق اقتصادی را در منطقه به وجود آورد. اما این روند توسعه باید کنترل شده انجام گیرد تا منجر به ایجاد ناامنی در مناطق محلی مکران نشود. 

سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان و بخشی از شرق هرمزگان را مکران می گویند.

اهمیت مکران و خلیج فارس برای دیگر کشورها
از دیگر مسائلی که در حوزه خلیج فارس و مکران مطرح است بحث قدرت نمایی کشورهاست که از جمله این کشورها می‌توان به آمریکا اشاره کرد. دکتر سید مهدی میرحسینی عضو هیات علمی دانشگاه یزد در این خصوص با اشاره به حضور قدرت های جهانی در خلیج فارس گفت: وجود ذخایر نفت در خلیج‌فارس، احساس خطر از ناحیه اسلام سیاسی در کشورهای منطقه و روند روزافزون آن، ممانعت از قدرت طلبی سایر کشورها در منطقه، محدود کردن تهدیدهای بنیادگرایان اسلامی، حفظ روابط دوستانه با کشورهای میانه‌روی غرب، جلوگیری از قدرت و گسترش جمهوری اسلامی ایران در منطقه از جمله موارد مهم اهمیت مکران و خلیج فارس برای آمریکا و سایر کشورها به شمار می رود.

دکتر رضا اختیاری از پژوهشگران دانشگاه مازندران با بیان اینکه خروج انگلستان در سال ۲۰۲۰ از اتحادیه اروپا پیامدهایی برای اروپا و همچنین خلیج فارس به دنبال داشته است گفت: با توجه به وجود انرژی و ذخایر نفت و گاز در خلیج فارس و همچنین اهمیت خلیج فارس از لحاظ تجاری و اقتصادی انگلیس وابستگی شدیدی به این منطقه دارد. بنابراین هدف انگلیس از حضور در خلیج فارس حفظ وضع موجود و جلوگیری از استراتژیک دیگر کشورها و همچنین به دنبال تقویت بین‌المللی جایگاه خود به عنوان یکی از قدرت‌های تجارت آزاد جهانی است.
وی ادامه داد: متاسفانه حضور و مداخله قدرت ها تاثیر مستقیم بر امنیت ایران دارد و انگلستان سعی در توسعه حضور نظامی در خلیج فارس، مهار کنترل ایران در مقابل با قدرت ها دارد. رزمایش مشترک انگلستان با کشورهای منطقه و فروش تسهیلات نظامی به آن‌ها از جمله موارد مهمی است که انگلستان برای مقابله با ایران در دستور کار خود قرار داده است.

 همایش ملی خلیج فارس و سواحل مکران در آستانه قرن ۱۵  خورشیدی چهارشنبه هشتم اردیبهشت آغاز شد و پنجشنبه نهم اردیبهشت به پایان می رسد که برگزار کننده آن دانشگاه شیراز است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha