قرارداد خرید تضمیمنی ۵۰ هزار مترمکعب آب در هرمزگان منعقد می‌شود

بندرعباس- ایرنا- استاندار هرمزگان گفت: بزودی قرارداد خرید تضمیمنی ۵۰ هزار مترمکعب آب بزودی در استان منعقد می‌شود که با تحقق این گام مهم، بهره برداری از منابع آبی شهر میناب به صفر می‌رسد.

فریدون همتی روز پنجشنبه در آیین بهره برداری از مرحله نهایی آب شیرین‌کن ۱۰۰هزار مترمکعبی بندرعباس و تصفیه خانه آب سد سرنی که به‌صورت ویدئوکنفرانس با دستور رییس جمهوری برگزار شد، افزود: ذخایر آبی سد میناب تا چندماه آینده تنها نقش پدافندی را در تامین آب شرب بندرعباس ایفا می‌کند که با اجرای این قرارداد مهم، تمام مصرف آب شهر بندرعباس، خمیر و روستاهای مسیر تامین می‌شود و تحول بزرگی در مصرف آب بخش کشاورزی و شرب میناب صورت می‌گیرد.

وی بیان داشت: اقدام‌های لازم به منظور تامین آب شرب میناب از تصفیه خانه  و سد سرنی در دست انجام است و تا اواخر تیرماه به منظور تقویت سفره های زیرزمینی از منابع آبی چاه هایی که اکنون آب شرب این شهر را تامین می‌کنند، هیچ گونه بهره برداری صورت نخواهد گرفت.
 استاندار هرمزگان اظهارداشت: میزان مصرف روزانه آب شرب شهر بندرعباس، خمیر و روستاهای اطراف آن ۲۰۰ هزار مترمکعب در شبانه روز است که تا پیش از این تمام نیاز آب شرب مصرفی این مناطق از طریق ذخایر آبی سد اسقلال میناب تامین می شد که امروز با افتتاح این پروژه ها، ظرفیت تولید آب شرب مورد نیاز برای شهر بندرعباس و خمیر به ۱۵۰هزار متر مکعب در شبانه روز رسید و برداشت از سد میناب نیز به همین میزان کاهش یافته است.
همتی گفت: این پروژه ها در مجموع با یک هزار و ۷۱۵میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی به بهره برداری رسید و تحول جدیدی را در حوزه آبرسانی هرمزگان با مرکزیت بندرعباس رقم زد.
وی یادآورشد: چند پروژه مهم دیگر نیز در حوزه آب و برق در هفته های پیش رو در قالب پنجشنبه های امید با حضور رییس جمهوری در استان هرمزگان افتتاح می‌شود.
استاندار هرمزگان از مردم استان خواست در مصرف بهینه آب نهایت همکاری را داشته باشند و اضافه کرد: در حال حاضر هر مترمکعب آب از بخش خصوصی به قیمت ۱۷۰ هزار ریال خریداری می‌شود و قیمت تمام شده آن برای مصرف کننده بین پنج هزار تا ۶هزار ریال است که باید با مصرف بهینه قدردان این نعمت بزرگ باشیم.
همتی اظهارامیدواری کرد با تکیه بر دانش و تکنولوژی بومی در احداث آب شیرین‌کن ها و اقدام‌های مقابله ‌ای برای مهار آثار خشکسالی، مردم استان از اطمینان خاطر نسبی در زمینه تامین آب شرب بهره مند شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha