روزنامه پاکستانی: توسعه روابط با ایران راه مقابله با فشار آمریکاست

اسلام‌آباد - ایرنا - یک روزنامه پاکستانی با موفقیت آمیز خواندن سفر اخیر وزیرخارجه این‌ کشور به ایران و اشاره به سابقه رویکرد سختگیرانه واشنگتن علیه اسلام‌آباد، خطاب به دولت‌پاکستان نوشت: توسعه روابط دوجانبه با تهران راهکار مقابله با فشارهای آمریکا است.

به گزارش ایرنا، روزنامه اردو زبان «امت» چاپ شهر راولپندی روز پنجشنبه در سرمقاله‌ای با عنوان "تقویت بیشتر روابط با ایران و چین" نوشت: خروج نظامی آمریکا از افغانستان پیامدهایی را برای پاکستان خواهد داشت که یکی از آنان افزایش زیاده طلبی واشنگتن از اسلام‌آباد است.

در این سرمقاله آمده است: آمریکایی‌ها پس از عقب نشینی از افغانستان بدون شک درصدد ایجاد پایگاه‌هایی در کشورهای همسایه افغانستان خواهند بود و ممکن است برای اهداف خود کشورهایی مانند پاکستان را تحت فشار قرار دهند.

روزنامه امت نوشت: سفر اخیر وزیر امور خارجه پاکستان به جمهوری اسلامی ایران دستاوردهای موفقی مانند افتتاح سومین گذرگاه رسمی دو کشور و توافق آنان برای افزایش همکاری‌های دوجانبه به ویژه احداث بازارچه‌های مشترک مرزی به همراه داشت. بنابراین توصیه می‌شود ما برای رد فشارهای خارجی همچنین نیاز به تحکیم روابط با تهران‌ و پکن داریم.

به نوشته این روزنامه پاکستانی، آمریکا ممکن است از طریق صندوق بین المللی پول و گروه ویژه اقدام مالی اسلام‌آباد را تحت فشار قرار دهد که برای جلوگیری از این وضعیت و فشار لازم است تا روابط با ایران و چین بیش از پیش تقویت شود. 

روزنامه امت افزود: شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان هفته گذشته سفر موفقی به ایران انجام داد که همزمان با این بازدید، سومین گذرگاه مرزی مشترک در منطقه پیشین-مند افتتاح شد. این یک پیشرفت بسیار مهم است زیرا به قانونمند سازی تجارت میان دو کشور کمک می‌کند. همانطور که حصارکشی مرزهای پاکستان و ایران نتایج مطلوبی داشته است.

امت نوشت: همگرایی ایران و چین برای پاکستان بسیار خوش آیند است. پیشبرد خط لوله انتقال گاز از ایران نیز باید در دستور کار اسلام‌آباد قرار بگیرد و در کنار آن تقویت همکاری‌های مرزی و تجارت کمک بزرگی به غلبه بر پدیده قاچاق در مرزها می‌کند.

به گزارش ایرنا، دومین و سومین گذرگاه رسمی ایران و پاکستان، در ریمدان (گبد) و پیشین (مند) با حضور «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی کشورمان و خانم «زبیده جلال» وزیر تولیدات دفاعی پاکستان به ترتیب در ۲۹ آذرماه ۹۹ و اول اردیبهشت امسال به صورت رسمی افتتاح شد.

علاوه بر این دولت اسلام‌آباد توسعه زیرساخت‌های مرزی را نیز در دستور کار قرار داده و در تازه‌ترین اقدام، نخست وزیر پاکستان خواستار تسریع احداث بازارچه‌های مرزی با ایران و تدوین یک راهکار جامع در این خصوص شد. 

وزیر کشور پاکستان یک هفته پس از افتتاح مرز پیشین-مند با ایران، اعلام کرد: گشایش دو گذرگاه مرزی دیگر با جمهوری اسلامی ایران در دستور کار دولت اسلام‌آباد قرار دارد و این معابر رسمی به زودی افتتاح می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =