دبیر: کشتی نیازمند حمایت مجلس است

ایرنا - تهران - رییس فدراسیون کشتی گفت: با بازسازی و افتتاح پروژه‌های کشتی تا ۳۰ سال آینده می‌توان از این امکانات استفاده کرد اما جا دارد مجلس نگاه ویژه‌ای به این رشته داشته باشد.

به گزارش ایرنا،  علیرضا دبیر امروز (پنجشنبه) در مراسم افتتاح خانه کشتی شهید «مصطفی صدرزاده»، بزرگترین کمپ تمرینی کشتی در جهان با تقدیر از همه کسانی که برای افتتاح این خانه کشتی زحمت کشیدند، اظهار داشت: تلاش و پیگیری دکتر سلطانی‌فر برای پیشرفت کشتی کشور واقعا چشم گیر بود و در این مدت ۹ بار شاهد حضور وزیر ورزش در محل فدراسیون و تمرینات تیم ملی بودیم.

وی ادامه داد: کشتی سرمایه ورزش کشور است و نیازمند داریم تا توجه بیشتری به این رشته شود و باید تلاش کنیم این رشته ورزشی در کشور همیشه در اوج باشد. در سالن خانه کشتی شهید صدرزاده هر نمادی که می‌تواند به ورزشکار ملی انگیزه بدهد وجود دارد؛ از آیه قرآن گرفته تا عکس شهدا، مفاخر کشور، قهرمانان المپیک و پرچم ایران. اگر من به شرایط مالی کشتی اعتراض می‌کنم به خاطر خودم نیست،  وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و ۵۱ فدراسیون ایران در مضیقه هستند و متاسفانه چانه ورزش کشور کوچک گرفته شده است. از رئیس مجلس می‌خواهم که جلسه‌ای با روسای فدراسیون‌ها برگزار کند.  

رییس فدراسیون کشتی گفت: کشتی مثل فرش، خاویار، نفت و انرژی هسته‌ای است،  کشتی ورزش ملی ایران است و قدمت آن به دوران هخامنشیان می‌رسد. زمانی یک و نیم میلیون نفر در سراسر کشور در سالن‌های کشتی تمرین می‌کردند اما امروز این تعداد به کمتر از ۴۰ هزار نفر رسیده زیرا فدراسیون کشتی پول ندارد که به هیات‌های استانی بدهد. خرج کردن پول در ورزش، هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری است.

دبیر تاکید کرد: ورزش نیازمند حمایت مجلس است.  وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک و بالطبع فدراسیون های ورزشی با مشکل مواجه هستند چون بودجه ورزش کشور از ابتدا کوچک بسته شده است.  امسال سال المپیک است و ورزش کشور و رشته های المپیکی نیازمند آماده سازی بهتر هستند که این موضوع توجه بیشتر مجلس به بودجه ورزش کشور را می طلبد.

گفتنی است خانه کشتی شهید «مصطفی صدرزاده» امروز (پنجشنبه) طی مراسمی با حضور «محمدباقر قالیباف» رییس مجلس شورای اسلامی و «مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش و جوانان به بهره‌برداری رسید. فرزندان شهید صدرزاده، «سیدناصر موسوی لارگانی»  عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، «مهدی چمران»، «مهدی علی‌نژاد»  معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای، «محمد داورزنی» رییس فدراسیون والیبال، «مصطفی آجورلو، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی،   «امید نوروزی» قهرمان جهان و المپیک، «علی‌اکبر حیدری»، «رحیم علی‌آبادی» و جمعی دیگر از قهرمانان و پیشکسوتان در این مراسم حضور داشتند.

خانه کشتی شهید «مصطفی صدرزاده» طی ۷ ماه کاری و با هزینه بیش از ۲۵ میلیارد تومان آماده بهره‌برداری شد. این مجموعه متشکل از ۸ تشک یک تکه با استانداردهای بالای جهانی، استخر،  سونا، اتاق استراحت ورزشکاران و اسکان با تخت‌های استاندارد، فیزیوتراپی، اتاق ماساژ، کراسفیت، بدنسازی، سیستم‌های حرفه‌ای صوت و تصویر و سیستم نور پیشرفته و سیستم‌های تهویه هوا  است.

با وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک مشکلی نداریم

دبیر همچنین در نشست خبری پس از پایان مراسم افتتاحیه سالن شهید صدرزاده، درباره ناکامی عباس جدیدی در انتخابات شورای کشتی آسیا گفت: بدون شک جدیدی رای می‌آورد اما وقتی 2 مزدور پیدا شدند، هجمه‌ها شروع شد. می‌گویند من به قزاقستان رفتم تا معامله کنم اما این حرف دروغ است. نیروهای امنیتی باید با 2 مزدوری که در روند انتخاب جدیدی خلل ایجاد کردند برخورد کند. 

رییس فدراسیون کشتی گفت: شب انتخابات نناد لالوویچ رییس اتحادیه جهانی گفت که جدیدی به خاطر دوپینگی که سال‌ها پیش داشته به مشکل خورده است. تورلیخانوف رییس شورای کشتی آسیا هم هفت صبح به من گفت که جدیدی انصراف بدهد. پاسخ دادم که زودتر باید این حرف‌ها را می‌زدید. 

وی درباره حضور حمید سوریان در انتخابات اتحادیه جهانی نیز گفت: بخشی از موضوع سوریان به ما و بخشی دیگر به خود او برمی‌گردد. جدیدی فعال بود و سوریان هم باید فعال شود. به او گفتم به بلغارستان برو. لالوویچ به من گفت آدم‌های اینجا سیاسی رای نمی‌دهند بلکه رفاقتی رای می‌دهند. من بیکار نیستم که به همه سفرها بروم. خود سوریان باید زحمت بکشد برود. او تمایل ندارد اما به او فشار می‌آورم. خیلی ها مثل امیررضا خادم و حسن رنگرز آمدند و رای نیاوردند. بحث اصلی خود شخص است. به من گفتند خودت بیا اما گفتم حمید سوریان شایستگی بیشتری از من دارد. مزدوران به لالوویچ گفته بودند سوریان عصبی است.

دبیر ادامه داد: اگر قرار باشد همه جا بروم من هم مثل قبلی‌ها می‌شوم. جدیدی زحمت کشید اما نگذاشتند رای بیاورد. جدیدی فقط ۸ ماه محروم بود درحالی که اگر دوپینگی بود چهار سال محروم می شد. بعد هم آمد و مدال‌های جهانی گرفت. 

رییس فدراسیون کشتی خاطرنشان کرد: بهترین گزینه برای حضور در انتخابات هیات رییسه اتحادیه جهانی کشتی حمید سوریان است. چند کشتی گیر از کشتی کام نگرفتند. وقتی عباس جدیدی می‌خواست بیاید خیلی ها از جمله برخی مسوولان گفتند جدیدی معرفی نشود اما تشخیص من این بود. اولین کشتی‌گیری که از کشتی کام نگرفت تختی بود که نگذاشتند در کشتی به سمتی برسد. دومین نفر عبدالله موحد بود. قبل از انقلاب رفت آمریکا و بعد هم همانجا ماند. خیلی هم ایران‌دوست است و قبول نکرد سرمربی آمریکا شود. سومی و چهارمی هم من و جدیدی بودیم. همه مربی و رییس فدراسیون شدند من هم آمدم اما جدیدی از روزی که رفت کسی حالش را نپرسید.

وی ادامه داد: 2 بار برای سوریان معلم زبان گرفتم اما فرار کرد. در عوض همه چیزش را روی تشک می‌گذارد. سوریان چند بار آمده گفته دیگر نامزد نباشم اما نگذاشتم.

دبیر درباره اینکه گفته است کسی از کشتی در المپیک انتظار مدال نداشته باشد در حالی که گفته شده بودجه زیادی دریافت کرده است، اظهار داشت: توقع نداشته باشید غیرکارشناسی حرف بزنم. آیا تیم ما مانند المپیک سیدنی یا لندن است؟ دبیر نه دروغ گفته نه می‌تواند دروغ بگوید. زیر ساخت ما فراهم شده اما شما تضمین می‌دهید کشتی‌گیر در یک سال و ۲ ماه مدال بگیرد؟

وی درباره تخصیص 20 میلیارد تومان بودجه به فدراسیون کشتی گفت: این پول ۶۰ میلیارد تومان برای کشتی بود اما شب آخر ۴۰ میلیارد به رشته‌های دیگر تخصیص یافت. یک فدراسیون گفته بود اعزام ما از کشتی بیشتر است درحالی که کشتی ۲ رشته است آزاد و فرنگی. کمیته المپیک، وزارت ورزش و مجلس باید این موضوع را بدانند.

رییس فدراسیون کشتی گفت: به وزیر ورزش هم گفتم اگر حرف نزنم به کشتی خیانت نکرده‌ام؟ با وزارت و کمیته مشکلی نداریم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =